У Києві відмітили 100-річчя Незалежності УНР

22 січня з нагоди Дня соборності та 100-ї річниці Української Народної Республіки в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф.Кураса Радою національних спільнот України був проведений круглий стіл: “Роль та досягнення представників національних спільнот у формуванні першої в новітній історії незалежної Української Держави – Української Народної Республіки”, у роботі якого взяли участь голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи, відповідальний секретар ФГТУ Олена Шобонець, заступники голови ФГТУ Олена Добра, Надія Чапні, Ганна Домбай та Валентин Макропуло.

Відкрив урочисте засідання круглого столу голова Ради національних спільнот України Ашот Аванесян, який привітав учасників зібрання та нагадав історію походження свята.

В обговоренні ролі та досягнення представників національних спільнот у формуванні першої в новітній історії незалежної Української Держави – Української Народної Республіки взяли участь доктор історичних наук Фелікс Левітас, голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи, член Ради директорів Української асоціації релігійної свободи Юрій Решетніков, Голова правління Всеукраїнської асамблеї татар Емір Валєєв та ін.

Олександра Проценко-Пічаджи виступила із доповіддю «Маріупольські греки та Українська Народна Республіка» та зазначила, що «початок ХХ століття для України мав стати вирішальним періодом, але відсутність єдності у багатьох аспектах державотворення призвела до краху української державності. Сьогодні треба пам’ятати помилки минулого і робити усе для того, щоб зберегти Україну незалежною».

У доповідях і виступах науковців були розглянуті різноманітні проблеми соборності й свободи, якими був позначений історичний поступ України. Доповідачі говорили про те, що соборність – це об’єднання українських земель у єдину, унітарну державу. Уперше ця спроба відбулася саме 22 січня 1919 року. І хоч була вона, на жаль, невдалою, позитивне історичне значення її виявилось набагато важливішим, оскільки було закладено стратегічний тренд розвитку України. Відтоді об’єднання України у єдину соборну унітарну державу стало головною ідеєю всіх наступних вітчизняних національно-визвольних рухів.

Під час Круглого столу за значний особистий внесок у розбудову та захист України голова Ради національних спільнот України Ашот Аванесян нагородив Олександру Проценко-Пічаджи медаллю «Захисник Батьківщини».

Проведений захід має значну наукову та практичну цінність, оскільки стимулює розвиток сучасної історичної науки та популяризує її останні здобутки, їх використання в подальшому зміцненні соборності України.

За результатами обговорення учасники круглого столу прийняли резолюцію:

22 січня 2018-го року українці відзначають знаменну дату – 100-річчя проголошення IV-м Універсалом Центральної Ради Незалежності першої у ХХ-му сторіччі незалежної Української Держави — Української Народної Республіки.

Незалежність України тоді була визнана 42-ма державами світу. А IV-й Універсал ніхто не скасував (він знаходиться на сайті Верховної Ради серед інших законів України).

Вважаємо, що для правдивого висвітлення історії українського державотворення настав час виправити помилку, а саме: відлік новітньої Незалежності Української Держави має йти від 22 січня 1918 року (дати проголошення IV Універсалу), що і буде визнанням УНР, як першої в новітній історії незалежної Української Держави. Тому пропонуємо проголосити 22 січня Днем Незалежності та Соборності України, єдиним святковим днем для відзначення двох доленосних історичних подій.

Також вважаємо за необхідне віддати належне постаті Голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського і офіційно визнати його творцем і першим главою новітньої Української Держави.

Тим більше, що минулого року виповнилося 25 років історичної передачі повноважень від Української Народної Республіки сучасній Україні, яка є історичною правонаступницею УНР.

Єдність Української нації можлива лише за умови відновлення цієї історичної правди.

Рада національних спільнот України та всі учасники Круглого столу наголошують, що без поваги до нашої історії та історичних фактів ми, українці, не матимемо європейського майбутнього, майбутнього наших дітей і онуків.

Ми – за єдність Української нації!

Ми – за територіальну цілісність України!

Ми, українці – єдиний український народ!

Прес-служба ФГТУ.