Сумна звістка про непоправну втрату сколихнула увесь грецький світ

Учора, 21 грудня, у віці 92 років помер провідний кіпрський археолог, видатний громадський діяч, який зробив величезний внесок у розбудову грецької освіти в Україні, професор Васос Карайоргіс.
Васос Карайоргіс – провідна фігура кіпрської археології – народився в Трікомо, на Кіпрі, 29.04.1929. Він відвідував Панкіпрську середню школу, а потім вивчав археологію в Університетському коледжі Лондона (1948-52). У 1957 році отримав ступінь доктора філософії в Лондонському університеті за дисертацією на тему: «Мікенська кераміка живопису».
Він розпочав свою професійну кар’єру як помічник куратора Кіпрського музею в 1952 році, а в 1963 році став директором Кіпрського департаменту старожитностей, цю посаду він обіймав до виходу на пенсію в 1989 році.
Карайоргіс був запрошеним професором і партнером у різних університетах за кордоном, у тому числі в таких університетах: Каліфорнійський університет, Берклі, Університет Лаваля, Квебек, Університет штату Нью-Йорк в Олбані, Університет Абердіна, Коледж Мертон, All Souls College, Оксфорд, Сорбонна, Інститут перспективних досліджень, Прінстон та Гарвардський університет.
З 1989 по 1992 рік був радником президента Республіки Кіпр пана Йоргоса Василіу.
У 1992 році він був обраний професором археології в Університеті Кіпру і до 1996 року керував відділом археологічних досліджень.
З 1989 по 2010 рр. був директором Фонду «Анастасіос Г. Левентіс», а з 2013 по 2019 рр. – професором-співробітником Кіпрського інституту.
У 2016 році він був призначений одним із чотирьох членів засновницького комітету Кіпрської академії наук, літератури та мистецтв. Станом на 2019 рік він є одним із чотирьох перехідних постійних членів Академії.
Васос Карайоргіс був відзначений багатьма університетами та науково-дослідними інститутами, а також такими академіями, як Афінська академія, Британська академія, Французька академія, Шведська академія, Academia dei Lincei (Італія). У травні 2008 року тодішній президент Грецької Республіки Каролос Папуляс на спеціальній церемонії нагородив доктора Вассоса Карайоргіса почесною відзнакою в Президентському палаці за його внесок в археологію.
Покійний В. Карайоргіс написав понад 125 книг і понад 485 статей.
Рада Федерації грецьких товариств України висловлює щирі співчуття рідним, близьким і колегам пана Карайоргіса.
Немає слів, щоб висловити співчуття з приводу неочікуваної смерті людини, котра заслуговує на найкращі слова поваги і шани.
Пішов із життя Васос Карайоргіс – професор, який своїми вчинками, любов’ю і турботою був опорою для багатьох науковців-елліністів, своєю діяльністю підтримував поширення грецької мови в Україні, підтримував талановитих школярів і студентів, які вивчають новогрецьку мову.
Немає слів, щоб оцінити ту допомогу, яку Федерація грецьких товариств України, відчувала від нього багато років. Та ще він був чудовою людиною, патріотом своєї країни, був добрим другом для греків України. Ми ніколи цього не забудемо!
Світлий, добрий спомин про цю видатну людину назавжди залишиться в серцях тих, хто його знав, любив і поважав, хто жив і працював поруч із ним, кого він навчав.
Людина живе доти, поки її пам’ятають. Світла пам’ять про великого Кіпріота вічно житиме у наших серцях.