Ай Василь у Ялті

14 січня в Ялті відбулося свято розрізання традиційного пирога надазовських греків “Васілопіта”.
Свято проходило в теплій і дружній атмосфері. Почесний гість свята – голова Мангушської громади Володимир Караберов привітав всіх з прийдешніми святами і розрізав пиріг.
“Щасливка” дісталася членкині товариства греків Ялти Пахниць Людмилі.
Староста селища Ялта Сергій Спахи привітав присутніх зі святом і подарував приємні подарунки.
Свято організоване за підтримки ГО Ялтинське селищне товариство греків “Арго” та за сприянням старости селища Ялта.
Довідка: Традиційний Новий рік – «Ай-Василь», або Каланда у греків Надазов’я святкується у кожному селі та у кожній родині з 13 на 14 січня. Це свято є невід’ємною частиною повсякденного життя греків. Схема свята Ай-Василя є приблизно однаковою, але існують й деякі особливості та відмінності у кожному селі.
Протягом тривалого часу свято та його святкування дещо змінювалось та трансформувалося, але за цей час не втратило своєї актуальності.
Свята календарного циклу приазовських греків, як і всіх православних народів, пов’язані із церквою. Ай-Василь у селах маріупольських греків має свої етнічні особливості і святкується як день пам’яті святого Василя Кесарійського. Свята, присвячені святому Василю, розповсюджені у багатьох народах Південно-Східної Європи – греків, болгар, йому надавалися функції заступника майбутнього врожаю та домашніх тварин.
Починають святкувати 13 січня. Напередодні господині печуть та готують «халачича ки халача», пиріг «Ай-Василь» з копійкою і «шумуша» (інші назви: турта, кубете, шмуш) – листковий пиріг з начинкою з м’яса і тертого гарбуза або рису, або ж з рису і гарбуза.
Люди похилого віку називають свято «Ай-Василь» шумуши т’ мера» – день листкового пирога.
Перед заходом сонця хлопчики чи чоловіки, як правило, трійками, починали ходити від будинку до будинку з маленьким дерев’яним плужком…