Звернення голови ФГТУ Олександри Проценко-Пічаджі

Дорогі співвітчизники!
Шановні українці!
Федерація грецьких товариств України через рашистську агресію та підступний напад на нашу країну зазнала значних втрат. Ми втратили наші культурні реліквії, що зберігалися у Маріупольському краєзнавчому музеї, Культурний центр “Меотида” Маріупольського товариства греків і будівлю Грецького медичного центру “Гіппократи”. Частково зруйнований Культурний центр Федерації грецьких товариств України. Усі будівлі пограбовано, документи, архіви, раритети, книги тощо втрачено. Але це не головне! Через російські бомбардування й обстріли у Маріуполі були знищені житлові будинки та інші об’єкти освіти, культури й охорони здоров’я.
Але все це після нашої перемоги ми відбудуємо.
Найважливіше те, що багато активістів Федерації, які роками займалися розвитком автентичної культурної спадщини греків України, змогли врятуватися і евакуюватися із охоплених вогнем Маріуполя та сіл Надазов’я, Харкова та Миколаєва, Запоріжжя та Волновахи, багатьох інших міст і сіл. Особисто я щиро вдячна Міністерству закордонних справ Греції, Генеральному секретаріату у справах греків зарубіжжя, послу Греції Франгіскосу Костеленносу, Генеральному консулу Греції у Маріуполі Манолісу Андрулакісу, який зараз є тимчасовим повіреним у справах Греції у Києві. Саме ці люди та установи допомогли мені добратися з України до Греції.
Наш найбільший біль – це люди, які залишилися на окупованих ворогом територіях і в силу різних обставин, об’єктивних і суб’єктивних, не змогли звідси виїхати. Війна, з одного боку, з’єднала нашу спільноту, а з іншого – збудувала стіну між тими, хто зміг виїхати, і тими, хто там змушений був залишитися з власної волі чи через непереборні життєві обставини.
Зараз я звертаюся не тільки до українців грецького походження, а й до всіх, хто знав мене особисто як учителя, як директорку школи, як голову всеукраїнської громадської національно-культурної організації, а особливо до тих, хто, не знаючи мене особисто, готував для соцмереж матеріали про те, що я російськомовна, що нібито маю антиукраїнську позицію. Це не перші безпідставні та надумані звинувачення у мій бік та у бік керівництва Федерації грецьких товариств України й членів Ради ФГТУ саме через нашу активну громадянську позицію як громадян України.
Мені з моїм активом було ніколи відповідати на ці пасквілі тих людей, кому не подобався мій авторитет, мій вплив, наша дружня команда із керівників грецьких товариств і членів виконкому Федерації грецьких товариств України.
За вісім років війни наші справи говорили самі за себе. Співпрацюючи із міжнародними організаціями у Маріуполі, ми проводили воду у населених пунктах у зоні ООС, бурили свердловини, ремонтували будинки культури й школи, організовували програми літнього відпочинку для дітей та займалися обладнанням шкіл. При цьому, розуміючи як складно нашій державі було відновлюватися після 2014 р., ми намагалися максимально знизити навантаження на бюджет, і постійно шукали спонсорів та меценатів, зокрема нам надали велику підтримку Пантелеймон Бумбурас і Фонд Левендіса.
Розумію, що за сьогоднішніми анонімними нападами стоїть багаторічне бажання розколу етнічних греків України, розпалювання ненависті до лідерів та активістів Федерації грецьких товариств України, перетворення їх на “небезпечного ворога”. Заклики до “очистки рядів Федерації” сьогодні, які так нагадують комуністичні лозунги 30-х років минулого століття, – це лише димова завіса, за якою приховані справжні мотиви: дискредитація нашої всеукраїнської організації і українців грецького походження в очах громадськості. Тобто спланована ворогом і підтримана нашими «корисними ідіотами» інформаційно-психологічна операція.
Скільки українців грецького походження загинуло на “Азовсталі”, а скільки воюють за нашу єдину Україну! Вони і прикордонники, і морські піхотинці, і, звісно, представники полку “Азов”, при згадуванні якого у всіх рашистів стається нервовий зрив. І невже ті, хто пише пасквілі про мене та моїх колег, вважає, що зможе нас облити брудом, розсварити чи змусити нас піти на співпрацю з ворогом? Повідомляю: не дочекаєтесь!
У соцмережах я неодноразово писала, що у зрадників і манкуртів немає національності. Саме для них хочу ще раз окреслити свою непохитну позицію:
1. Я засуджую війну, розв’язану Російською Федерацією, як невмотивований, підступний та загарбницький акт агресії проти суверенної України та її народу.
2. Україна – це моя Батьківщина, і батьківщина предків усіх маріупольських греків, адже наше коріння не тільки в степах Надазов’я, а й в Криму. Тож греки є одними із найдавніших жителів нашої держави й завжди будуть її відданими громадянами, готовими захищати Україну і розбудовувати її.
3. Більшість місць компактного проживання греків України сьогодні окуповані рашистами. Мій народ, якого постійно переслідує ненависна Російська імперія, знову кричить і волає про допомогу. Тож хочу привернути увагу до необхідності гуманітарної і правової підтримки грецької спільноти України.
4. Діяльність ФГТУ на окупованих територіях тимчасово припинена, але буде відновлена невдовзі в Одесі.
Греки були, є і будуть народом України! Ми разом з Україною обов’язково відродимося, як птах Фенікс, із попелу. Відродимо Україну і очистимо її від псевдопатріотів, які намагаються зруйнувати єдність України.
Слава Україні!
З повагою,
Олександра Проценко-Пічаджі –
Голова Федерації грецьких товариств України.