Як приазовських греків позбавили права голосу

Повномасштабна війна Росії проти України поділила грецький рух на до та після і змусила багатьох етнічних греків переосмислити своє життя, цінності й принципи. Хтось виїхав з окупованих територій, хтось опинився у Греції чи на Кіпрі, але значна частина приазовських греків залишилася. Їм важко покинути рідні домівки, могили предків, місця, де вони народилися і виросли. 
Майже у кожному населеному пункті Донеччини із компактним проживанням греків залишилися наші земляки, які до війни брали активну участь у грецькому національному русі. Хтось із них після окупації повністю припинив свою громадську діяльність, а хтось навпаки вирішив, що саме зараз при підтримці окупаційної влади у них з’явилася можливість стати у керма грецьких товариств.
Вже очільницею міфічної організації греків так званої “ДНР” і окупованого Маріуполя та грецьких селищ Приазов’я проголосила себе ексголова  Донецького товариства греків ім. Ф.Стамбулжі Олена Продан, яка для цього спеціально повернулася із Греції, де вона постійно мешкала з 2018 року, до Донецька. Мабуть, нарешті відчула можливість задовольнити свої амбіції та очолити не просто міське товариство греків, а вже більш велику організацію.
Ще одна ексактивістка грецького руху Наталя Біла, яка більше 10 років працювала у виконкомі Федерації грецьких товариств України (до речі, в останні 10 років навіть забула дорогу до Маріупольського товариства греків), вирішила знову поринути у вир громадського життя.  І не просто поринути, а відразу самостійно проголосити себе новою головою Маріупольського товариства греків.
До цієї компанії самопроголошених лідерок грецького руху на окупованих територіях приєдналася і нотаріус, у минулому голова Волноваського районного товариства греків, Валентина Петренко, яка так само без будь-яких зборів, конференцій і виборів, користуючись підтримкою керівництва так званої “ДНР”, проголосила себе новою головою Волноваського районного товариства греків.
Ні Олена Продан, ні Наталя Біла, ні Валентина Петренко після подій 2014 року не приховували своїх відвертих проросійських симпатій. Зокрема, після 2014 року Олена Продан і члени очолюваного нею Донецького товариства греків супроводжували кожне «героїчне свято днрівців» виступами ансамблів, лідерка структури була присутня на офіційних церемоніях тощо. Також остання була ініціатором створення у Грецькій Республіці проросійськими шовіністами так званого «Представництва ДНР у Греції», яке формально очолив Андреас Зафіріс. За таку діяльність очільниця Донецького товариства греків ім. Ф.Стамбулжі потрапила до списку сайту «Миротворець».
І ось тепер ці проросійськи налаштовані активістки вирішили самостійно, без будь-яких виборів, зборів тощо проголосити себе лідерами грецького руху у так званій “ДНР” і на окупованих територіях Донеччини. Вирішивши, що власного бажання, щоб отримати ці посади, буде досить, вони починають їздити по селах із компактним проживанням греків та агітувати місцевих греків на співпрацю, тим самим підштовхуючи їх на колабораціонізм і зраду. Погрожують, що нова влада націоналізує побудовані на грецькі кошти будівлі культурних центрів Федерації грецьких товариств України і “Меотиду” Маріупольського товариства греків, а також будівлю грецького медичного центру “Гіппократи”.
Крім того пропонують столицю греків перенести із Маріуполя до Донецька, адже саме там зараз мешкає О.Продан! А якби Продан мешкала б у Макіївці, то там би був новий центр еллінізму??
 
Федерація грецьких товариств України не визнає діяльність будь-яких структур грецької громади на окупованих територіях, категорично засуджує злочинні дії О.Продан, Н.Білої, В.Петренко та їх намагання очолити фейкові організації греків на теренах новоствореної квазіреспубліки. І схиляється перед тими греками, які проявили патріотизм і навідріз відмовилися від співпраці з ними. 
Ефіальти завжди були, є і будуть, але не треба забувати про те, що якщо  зрада, може, комусь і подобається, то зрадники ненависні всім.
З повагою, 
Олександра Проценко-Пічаджі,
Голова Федерації грецьких товариств України.