«Національні меншини» чи «національні спільноти»?

Співробітники Офісу Омбудсмана взяли участь в обговоренні законопроєкту «Про національні спільноти України» на Одещині

На Одещині обговорили законопроєкт «Про національні спільноти України» та ситуацію з дотриманням прав національних меншин в умовах широкомасштабної війни.

В обговоренні взяли участь заступник керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Іван Вервейко, радники Уповноваженого Альона Луньова та Яна Любимова, регіональний представник Уповноваженого в Одеській області Марія Попова, працівники Офісу Омбудсмана Тарас Кошевий та Яна Кузьміна. Також долучилися представники органів виконавчої влади, керівники національно-культурних товариств Одеської області – Роман Шварцман, Анатолій Фетєску, Айдин Алієв, Февзі Мамутов, Єлизавета Кузьмінська, Сергій Єрмошкін, Анастасія Стрельцова, Дмитро Терзі.

Учасники заходу зазначили, що питання національних спільнот – дійсно важливе, зважаючи на питання кандидатства України в Європейському Союзі. 17 червня 2022 року Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус кандидата з врахуванням, що будуть виконані окремі кроки, зокрема, стосовно забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин. 23 червня 2022 року лідери 27 країн-членів ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, проте також акцентували увагу на цьому ж питання. Водночас вже багато років поспіль експерти також наголошують на необхідності вдосконалення законодавства, що регулює етнонаціональні питання.

Отже, ухвалення виваженого Закону є вкрай важливим як з точку зору внутрішніх процесів, так і в межах євроінтеграції України. При цьому новий закон про національні спільноти має відповідати Рамковій Конвенції про захист національних меншин та іншим міжнародним зобов’язанням України, а ще – відповідати Конституції й національним інтересам нашої держави, а також гармонійно поєднуватися з іншими Законами України, зокрема із Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Вже відбувся певний цикл обговорень, зокрема й під час виїздів представників парламентського Комітету з прав людини до місць компактного проживання національних меншин. Законопроєкт був відправлений також на розгляд Венеційської комісії.

Відповідно до статті 8 Конституції «Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй». Однак замість визначеного в Конституції України терміну «національні меншини» (ст. 10, 11, 53, 92 та 119) в назві й тексті законопроєкту використовується термін «національні спільноти»

Усталений і зрозумілий як в Україні, так і в усьому світі термін «національні меншини» використовується в усіх нормативно-правових актах України, міжнародних угодах та правових документах ЄС у цій сфері. Зрештою і в самих умовах початку переговорів про вступ України до ЄС, схвалених Єврокомісією, йдеться про національні меншини, а не спільноти.

Значна кількість присутніх погодились з цією думкою, але були й ті, хто не схвалює термін «меншина». Голова ГО «Кримські татари Одещини», депутат Одеської обласної ради Февзі Мамутов висловився про необхідність відповідними державними органами активніше доносити думку про те, що термін «меншина» – це не про якість, а лише про кількість, і питань би не виникало.

Учасники активно обговорювали проєкт закону, висловили низку зауважень та засторог. Крім того, керівники товариств поділились інформацією про поточну ситуацію, роботу з підтримки України на інформаційному фронті, гуманітарними вантажами, допомогою ЗСУ, а також про проблеми тих, хто втратив все в місцях компактного проживання, зокрема, як маріупольські греки.

Підбиваючи підсумки дискусії, президент Всеукраїнської молдовської національно-культурної Асоціації та голова Ради представників національно-культурних товариств Одещини Анатолій Фетєску зазначив, що в час випробувань насамперед ми всі – представники української нації, незалежно від етнічної приналежності, й наше спільне завдання і мрія – це перемога України, задля якої всі й докладають зусиль.

За результатами обговорення учасники, які висловили своє бачення Закону, домовилися підготувати та надати свої пропозиції до Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.