Чому грецьке Політехніо нагадує Майдан?

17 листопада греки святкували річницю повстання в Атенській Політехніці. Це – свято непокори та національної єдності, хоча сама подія такою не була. У хунти були прихильники, більше того, через політичні ігрища навіть чимало з тих, хто був проти хунти, не сприйняв повсталих студентів. Наприклад, компартія Греції. Грецький комсомол навіть засудив повстання, якому бракує партійної дисципліни (здається, навіть була директива, в якій повсталих називали то анархістами, то фашистами).
Через усе це Політехніка нагадує Майдан. Його теж засуджували, не сприймали, не вірили. Хтось. Але було безліч тих, хто не вагався. На останньому Майдані були ультраправі, але він був народною стихією, і народна стихія перетравлювала (до певної міри) в собі ідеології. Серед важливих фігур майданівців був Макс Буткевич. 19 січня, після акції на честь антифашистів, які полягли від рук російських нацистів з БОРНа, її учасники рушили на Грушу, де вже почалися сутички. Але, крім Макса, на Майдані тинявся й Манчук, який в дусі грецького комсомолу називав його заколотом буржуа і крокодилячими сльозами оплакував 2 травня в Одесі, заварене, зокрема, його поплічниками, наприклад, тов. Албу.
Право на повстання є базовим правом народу. Так само, як базовим є право на захист того, що народ називає Батьківщиною. Як і Майдан, Політехніка стала символом і частиною грецької ідентичності. Їх не слід ототожнювати, деякі гасла були повністю протилежними, але центральним моментом є самоусвідомлення та бажання здобути незалежність, рівне право вирішувати власну долю. Як каже гасло, яке часто лунає на грецьких демонстраціях: “Пристрасть до свободи сильніша за будь-які в’язниці”. Така пристрасть виникає, коли суспільство відчуває свою цілісність. Загалом, грецьких лівих шкода. Шкода через те, що невміння відчути дух протесту в інших є ознакою кризи. Спочатку мене дивувала їхня вузьколобість; як у собаки Павлова, вигляд червоного прапору спричиняв виділення слини, і вже ніхто не звертав уваги, що цей прапор може тримати такий обскурант і нацист як, наприклад, дугін.
З іншого боку, Політехніку не може привласнити КПГ, ПАСОК, СИРІЗА чи хтось інший, це не власність якоїсь політичної сили, хоча було б наївним вважати, що ідеологія не грала ніякого значення в повстанні. Вона насамперед належить усім грекам і свободі.
Το Πολυτεχνείο ζει!
Андрій САВЕНКО.