На Афоні знайдено унікальну духовно-історичну пам’ятку XVIII ст., пов’язану з Україною

На Святій Горі Афон у Греції вдалося розшукати залишки обителі, де у XVIII ст. імовірно подвизався на Афоні видатний український святий, церковно-культурний діяч і письменник прп. Паїсій Величковський (1722 – 1794). Донедавна ця обитель видатного українського святого вважалась втраченою. Її історична назва “калива Кіпарі”.
Саме вона стала першим місцем проживання і подвижництва на Афоні прп. Паїсія Величковського. Він її відбудовував власними силами. Жив він тут на перших порах перебування на Афоні у повному усамітненні з 1746 по 1754 роки. Саме тут він прийняв чернечий постриг з ім’ям Паїсій, тут він зібрав навколо себе перших учнів і поклав початок своїй літературно-перекладацькій діяльності.
Ця обитель є унікальною історичною пам’яткою на Афоні, що пов’язана з діяльністю видатного українського святого Паїсія Величковського і була осередком українського духовно-культурного життя на Святій Горі.
Розташована вона на території колишніх монастирських садів, від чого і мала назву “Кіпарі” (від грецького слова «Κηπουρός» – садівник). Калива є невеликою кам’яною чернечою хатиною, яка колись використовувалася як житло для монастирського садівника. Тепер від неї залишились руїни. Їх нещодавно випадково вперше було виявлено афонськими ченцями під час вирубування густих і непролазних чагарників монастирського лісу. За багатьма ознаками і описами співпадає, що це імовірно є саме житло прп. Паїсія Величковського. Проте це потребує ще додаткового дослідження.
На запрошення афонських ченців наприкінці листопада – початку грудня 2022 р. ми відвідали це місце подвигів видатного українського святого.
Під час відвідин святині вдалося здійсни її попереднє обстеження та
сфотографувати руїни обителі з різних ракурсів.
Ці руїни обителі розташовані у важкодоступній місцевості серед густих лісових хащів та чагарників. Щоб пробратися до них доводилося прорубувати в чагарниках собі шлях. Надалі належить продовжити її дослідження, а можливо і відновлення.
Наукова експедиція на Афон була здійснена за сприяння і підтримки Консульства України в Салоніках.
С. В. Шумило,
Ph.D. in History, ThDr.
Докладніше про це див. за посиланням: https://afon.org.ua/…/na-afoni-znajdeno-unikalnu…