Звернення голови Федерації грецьких товариств України, голови Спілки греків України в Греції Олександри Проценко-Пічаджі до уряду Греції

Шановний пане Прем’єр-міністре!
Звертаємося до Вас від імені грецької діаспори України, права та інтереси якої в Україні представляє Федерація грецьких товариств України, а в Греції – Спілка греків України в Греції.
Згідно з даними Секретаріату ООН, вторгнення рф в Україну спровокувало наймасштабнішу міграційну кризу з часів Другої світової війни. Разом із тим прибуття українців не лише не загрожує європейській єдності, а навпаки, її посилює.
З початку війни в Україні в період з 24 лютого 2022 року, за даними офісу омбудсмена України, з країни виїхало 14,5 млн осіб, з яких 11,7 млн до країн Європейського Союзу. Після початку масштабного російського вторгнення частина греків України (в основному це жінки, діти та люди пенсійного віку) опинилася у Греції, на своїй історичній Батьківщині.
З огляду на те, що кількість біженців, які мають грецьке коріння, що прибули і продовжують прибувати до Греції у зв’язку із військовими діями на території України, окупацією населених пунктів із компактним проживанням греків, є значною, на наш погляд, надзвичайно важливим є питання створення на державному рівні програми підтримки біженців із України грецького походження.
95% греків України у Греції отримали статус тимчасового захисту, і лише 5% мають громадянство Греції і більшою мірою є інтегрованими у грецький соціум.
Наразі у зв’язку із закриттям у Греції цілої низки програм для біженців та єдиної програми GELIOS, у межах якої була надана можливість отримувати фінансову допомогу для виплат за оренду житла, греки України опинилися перед загрозою неспроможності сплачувати за орендоване житло.
Щодня в офіс Спілки греків України в Греції телефонують наші греки із проханням про допомогу. Історія кожної грецької родини, як правило, трагічна. Хтось повністю втратив житло під час знищення Маріуполя, хтось втратив близьких і рідних, у когось залишилися близькі на окупованих територіях. І єдина надія, яка залишилася у цих людей, полягає в тому, що Греція, яку вони вважають своєю історичною Батьківщиною, не забуде про них і протягне руку допомоги.
Оскільки переважна більшість біженців грецького походження – жінки, значна частина з них опікуються малолітніми дітьми, їм бракує знання мови тощо, можливості працевлаштування для них, попри декларований доступ на ринок праці, доволі обмежений.
У зв’язку з цим може поширитися неформальна зайнятість, що підвищує ризик експлуатації та порушення трудових прав, актуалізується небезпека торгівлі людьми.
Шановний пане Прем’єр-міністре, у зв’язку з вищесказаним, звертаємося до Вас із проханням про створення державної Програми підтримки греків України, які через військові дії опинилися в Греції.
Єврокомісія заохочує країни-члени збільшувати коло осіб, на яких поширюється право на притулок, та їхні права понад визначені в загальноєвропейському законодавстві. Проте спільні для ЄС правила й стандарти приймання українських біженців війни кожна з держав-членів реалізує відповідно до власних можливостей та інтересів.
Зокрема, ухвалені на національному рівні рішення демонструють прагнення країн призначення закріпити на своїй території бажаних для них біженців. Наприклад, у Болгарії етнічні болгари зможуть одразу отримати не притулок, а повноцінні національні документи. Привілеї під час працевлаштування в Угорщині матимуть біженці з угорським корінням, носії угорської мови. Понад те, угорський уряд заявив про зацікавленість в українцях, які планують тривале перебування в Угорщині. Роботодавці таких працівників отримуватимуть від влади щомісячну грошову винагороду.
Будемо сподіватися, що Греція, як і зазначені вище країни Євросоюзу, також знайде можливість, щоб допомогти грекам України. Для захисту прав біженців грецького походження украй важливими є фінансова, інформаційна підтримка, юридичні консультації.
Для збереження цієї частки грецької діаспори як частини грецької нації необхідно докладати зусиль для їхньої підтримки. Греки України сподіваються, що Греція, уряд Греції не залишить напризволяще греків, які, втративши все в Україні, намагаються будувати своє життя на історичній Батьківщині.
З повагою,
Голова Федерації грецьких товариств України,
голова Спілки греків України в Греції
Олександра Проценко-Пічаджі.