Виставка графіки й живопису Віктора Потеряйка «Грецький слід»

Заснована на місці античних еллінських поселень, Одеса під час свого становлення та розвитку стала не лише новою батьківщиною для численних грецьких переселенців, а й центром національно-визвольного руху за незалежність Греції. Грецький «слід» присутній і в самій назві міста, і в зовнішності Одеси, з властивою багатьом будинкам класичною ордерною системою, і в історико-архітектурній спадщині, пов’язаній з діяльністю грецької громади.

Грецька тема знайшла своє відображення у творчості відомого одеського художника Віктора Семеновича Потеряйка, члена Національної спілки художників України, віце-президента Спілки мариністів м. Одеси. У 2008 році Потеряйко В.С. брав участь у реалізації проекту Одеського історико-краєзнавчого музею «У забутті дрімлого палацу», присвяченого спадщині роду І.І. Куріса (1841-1898). Історико-культурним зв’язкам, які з’єднують Одесу та Грецію, було присвячено художню виставку майстра
«Афіни-Одеса» (Виставкова зала ОІКМ, 2014).

16 лютого по 16 березня 2023 року пройшла виставка графіки та живопису Віктора Потеряйко «Грецький слід». Експозиція була представлена ​​у будівлі Народної читальні, побудованої у лютому 1891 року коштом Григорія Григоровича Маразлі, нині Центральної міської бібліотеки ім. І.Я. Франка. Архітектурні пам’ятки Одеси, зображені автором та представлені на виставці «Грецький слід», воскресають історію діяльності грецької громади: це і Свято-Троїцький собор, зведений у 1808 р., та музей «Філіки Етерія», а також церкви та будівлі, збудовані коштом греків-меценатів Г.Г. Маразлі та М.Ф. Маврокордато. Багато будівель – таких, як будівля міської Думи, Оперний театр, Археологічний музей, Філармонія (Нова купецька біржа), і сьогодні нагадують нам про плідну діяльність Г.Г. Маразлі, коли він 17 років перебував на посаді Голови міської Думи.

Урочисто відкрили експозицію директор Централізованої бібліотечної системи для дорослих міста Одеси Наталія Кликова, заступник голови Одеської Обласної Ради Миру Валентина Гайдаєнко, куратор виставки Вікторія Германчук і автор Віктор Потеряйко.

Почесним гостем заходу став Генеральний Консул Греції в Одесі Димитріос Х. Дохтсіс. На честь відкриття виставки автор робіт подарував декілька своїх офортів бібліотеці і почесному гостю. Після вітальних промов виступив нещодавно створений колектив «Цімес бенд» із репертуаром одеських пісень.
Організатори виставки Одеська обласна громада греків ім. Г. Г. Маразлі і Центральна міська бібліотека ім. І.Я. Франка висловлюють подяку почесним гостям і всім присутнім на відкритті виставки, а також відвідувачам бібліотеки за виявлений інтерес до заходу у такий непростий для всіх час.

 

 

Текст і фото – Анна Германчук