УРЗУФ ЧИ МАДЖАР?

Відомо, що в Надазов’ї засновниками грецького села Урзуф були кримські села Гурзуф і Кизилташ.
Часто в документах і на картах фігурує друга назва Зелене, за найменуванням річки Зелена, в дельті якої розташований надазовський Урзуф. Але також село називали й через більшу чисельність вихідців з Кизилташу відносно гурзуфців.
Була й четверта альтернативна назва села – Маджар. Деякі дослідники пов’язували Маджар з угорцями – маджарами, мадярами. При цьому Інтернет заповнений інформацією ніби село заснували три кримських села митрополії: Гурзуф, Кизил – Таш і Маджар (Маджара, Маджари). Чи правда все це?
Відповідь ми знаходимо на карті 1790 р. Федора Чорного, де кримський Кизилташ позначений як Маджаръ.
Звісно, можна пов’язувати й з угорцями, але якщо не враховувати другого значення слова у кримськотатарській, а також в урумській мові:
у кримськотатарській “маджар /macar” — 1) угорець, угорський; 2) мажара (великий довгій віз, який зазвичай запрягали волами або буйволами).
В урумській “маҗар” — мажара, арба (прямокутний, широкий унизу віз зі сходами).
Досить сумнівним є стосунок назви Маджар до угорців, більш реалістичною є етимологія від маджари, арби, воза. Залишається загадкою те, за якими причинами закріпилася дублююча назва в цій формі для Кизил-Таша.
Можна припустити, що село славилося виробництвом возів або ж мова йде про місцевість, схожу на мажару (арбу, віз), наприклад, гору або ущелину. Поруч із кримським селом Кизил-Таш (нині Краснокам’янка), розташована скеля Червоний Камінь, і ця назва є дослівним перекладом слів Кизил-Таш. Отже не дивно, що село могло бути назване не лише за назвою скелі, а й мати альтернативне найменування.
У будь-якому випадку виявляється те, що історичні назви сучасного кримського села Краснокам’янка — Кизилташ та Маджар, не лише є синонімами одне до одного, а ці топоніми ще мігрували до Надазов’я.
Обидві назви фігурують у Надазов’ї завдяки кількісному домінуванню в Урзуфі переселенців із кримського Кизилташу (Маджара).
За відомістю О. В. Суворова з Гурзуфа вийшло 82 грека та 1 священик, а з Кизилташа —186 греків та 1 священик.
За відомістю митрополита Ігнатія в Гурзуфі 28 дворів, а в Кизилташі — 73. Очевидно, що домінування за кількістю вихідців із Кизилташу, не могло не відобразитися у дублюванні назви села Урзуф під Маріуполем.
Едуард ЧЕРНОВ.