Традиції свята Преполовіння у греків Надазов’я

На 25-й день після Великодня (Ба‌сха), рівно на півшляху до Трійці (Бідикусти‌), надазовські греки, разом з іншими християнськими народами, відзначають свято Преполовіння (Місо‌бідикусти‌).

Це свято зберегло до сьогодні дохристиянські звичаї, про що і піде мова далі.

Головною подією Преполовіння є катання хлібу, що має назву артсь (порівн. з новогр. άρτος). Артсь – це обрядовий хліб, який готують ще на Страсному тижні, в той самий день, коли печуть паски. Особливістю арта є те, що в ньому в хрестоподібній формі запікають 4 або 5 пофарбованих в червоний колір яєць: чотири яйця розміщують по краях хреста, п’яте – в центрі.

В день Преполовіння вся родина збирається в полі біля власних посівів, обов’язково взявши з собою хліб артсь. Старша жінка стає на горбок і штовхає з нього хліб, а присутні члени родини спостерігають, як він котиться і, головне, яким чином падає. Якщо хліб падає яйцями догори, це вважається добрим знаком, а отже, слід очікувати хорошого врожаю цьогоріч. Якщо ж хліб падає яйцями донизу, це означає, що не слід розраховувати на ситу зиму.

За різними свідченнями, артсь катають 3 або 12 разів. Невідомо, чи мало кожне катання власне значення.

Часто випікають і кілька менших хлібин (булочок) з одним запеченим яйцем. Такі булочки називають арти‌ча.

Цього ж дня грекині печуть печиво під назвою бідико‌пла (мишенята), яке свою назву отримало від того, що зовнішньо нагадує мишенят. Печиво також беруть цього дня з собою до посівів.

З печивом виконується ритуал, метою якого є збереження посівів від їх поїдання мишами.

Так, печиво жінки кидають з горба, а діти внизу мають його ловити. Після чого частину печива, яка призначається для мишей, закопують серед посівів у ямки (уособлення зернових ям).

Після катання арта родина влаштовує трапезу, яка супроводжується молитвами та обрядовими танцями і піснями.

З настанням Преполовіння дозволяється купання у відкритих водоймах. У цей день надазовські греки дотримуються звичаю “німої” води (а‌лалт ніро‌). Ще вдосвіта слід сходити за водою до джерела. Набравши води, слід дотримуватись цілковитого мовчання аж поки не принесеш воду додому. Вважається, що “німа” вода лікує всі недуги, тому пити її дають не тільки членам родини, а і свійській худобі.

Микола АХБАШ