Нове загострення між Грецією і Туреччиною

Нове загострення між Грецією і Туреччиною стало однією з найбільш часто обговорюваних тем європейських ЗМІ. На думку деяких авторів, саме грецько-турецький конфлікт становить найбільшу небезпеку для Європи.

І однією з головних причин автор видання Die Weit називає територіальні суперечки і колишню ворожнечу між двома країнами.

Анкара виступила з осудом щодо рішення Афін включити регіон спірних островів в Егейському морі в програму ЄС Natura 2000. У 1996 році суперечка про територіальну приналежність двох островів в Егейському морі привела до загострення двосторонніх відносин, конфлікт був припинений лише після втручання НАТО і США. У турецькому МЗС заявили, що острови належать Туреччині. “Це питання не підлягає обговоренню”, – підкреслюється в заяві. А міністерство закордонних справ Греції заявило, що суверенітет Греції над островами Іміа беззаперечний.

Крім того, ситуація ускладнилася після того, як Анкара відмовила в запиті Афін про видачу двох грецьких військовослужбовців, які були затримані на греко-турецькому кордоні, і яких Туреччина звинуватила в шпигунстві. Цей крок був зроблений після того, як Афіни відмовилися видати Анкарі службовців, які брали участь в перевороті турецьких офіцерів, що попросили притулку в Греції.

Ворожість посилилася і після того, як президент Туреччини Реджеп Ердоган почав будувати в своїй країні автократію і проводити агресивну, експансіоністську зовнішню політику.

У Мегаро Максиму підкреслюють, що дві ситуації не можна порівнювати, і що в Греції подібні суперечки вирішуються на базі міжнародного права. “Анкара продовжує провокації, ці випадки абсолютно різні. І наші дії показують, що в Греції подібні справи вирішуються в правовому полі “, – наголошується в заяві прес-служби грецького МЗС.

“Греція – правова держава. Нам незрозуміло, з якої причини Анкара досі утримує грецьких військових, вина яких не доведена. І дії Афін показують, що прем’єр-міністр знає і поважає міжнародне право. Грецією управляє прем’єр-міністр, а не султан “, – підкреслюють в Мегаро Максиму.

За минулий рік турецькі військові кораблі проникали в грецькі територіальні води близько 2 тис. разів. Це в чотири рази більше, ніж в минулому році. Турецькі винищувачі порушували повітряний простір Греції 3300 раз.

Конфлікт через спірні території – це одна з головних причин, чому у Греції і Туреччини непропорційно великі армії. У плані військово-технічних можливостей вони приблизно в рівних умовах. Сукупна вогнева міць сухопутних військ обох країн перевищує показник всіх інших країн Європи разом узятих: 830 танків, 2500 одиниць іншого бойового транспорту, 450 винищувачів. У разі війни такий арсенал може за короткий час завдати дуже великої шкоди.

Юлія Головань

Редактор: Олоександра Цюпек

Джерело: 1

http://ukranorama.gr/ua/gretsiya/ostanni-novini/3140-afini-ankari-nashoyu-krajinoyu-kerue-prem-er-ministr-a-ne-sultan