Голова ФГТУ взяла участь у науково-практичній конференції

У Маріупольському державному університеті відбулася масштабна науково-практична конференція, присвячена питанням інтернаціоналізації вищої освіти.

Ця тема дуже актуальна у контексті європейської інтеграції України, адже інтернаціоналізація передбачає посилення міжнародної складової у діяльності навчальних закладів за рахунок участі у програмах академічного обміну, спрощення процедури визнання іноземних документів про освіту, залучення іноземних студентів, розвитку міжнародного співробітництва у науковій сфері.

Більше 380 учасників з 15 країн світу висловили бажання поділитися досвідом здійснення цього процесу. Серед них представники університетів, науково-дослідних установ, шкіл, органів державної влади та місцевого самоврядування, дипломатичних і бізнес-структур.

На відкритті форуму учасників привітав ректор МДУ, член-кореспондент НАПН України, професор Костянтин Балабанов, який розповів про успішний досвід міжнародного співробітництва університету. Ректор зазначив, що Маріупольський держуніверситет підписав понад 110 договорів про співпрацю із зарубіжними партнерами з 15 країн. За 26 років роботи університету понад 4000 студентів і викладачів МДУ взяли участь у програмах академічної мобільності. Вони навчалися у закордонних вишах і проходили стажування у 25 країнах світу (у Греції, Польщі, Італії, Великобританії, США, Франції, Німеччини, на Кіпрі). Понад 1000 випускників МДУ живуть, працюють і продовжують навчання у більш ніж 30 країнах світу.

Також на пленарному засіданні виступив заступник Міністра освіти і науки України, професор Максим Стріха, який зосередив увагу на нових механізмах державної підтримки науки у системі вищої освіти.

Значущість якісної підготовки вчителя Нової української школи підкреслив віце-президент Національної академії педагогічних наук України, професор Олег Топузов.

Свою думку з приводу обговорюваної теми висловили Посол Республіки Кіпр в Україні Луїс Телемаху, Генеральний консул Німеччини в Донецьку (м. Дніпро) Вольфґанґ Мьоссінґер, Генеральний консул Греції в Маріуполі Елені Георгопулу, радник голови Донецької обласної державної адміністрації Дмитро Ляшов, заступник директора департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації Олена Макаренко, голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи. Організаційні аспекти управління інноваційною діяльністю менеджерів освіти розглянув у своєму виступі заступник Маріупольського міського голови Олександр Кочурін.

У своєму виступі голова ФГТУ зазначила:

“Маріупольський державний університет є гідним прикладом для наслідування. Протягом багатьох років МДУ активно співпрацює із багатьма європейськими вищими начальними закладами та приєднався до Болонського процесу. В світі, який постійно змінюється, зростатиме потреба в адаптації наших систем вищої освіти, підтримці конкурентоспроможності українського простору вищої освіти, а також можливості нашого освітнього простору належним чином відповідати на виклики глобалізації.

Для нас, представників грецької діаспори на теренах України, особливого значення набуває  полікультурна освіта в умовах інтернаціоналізації. Федерація грецьких товариств України у співпраці із Маріупольським державним університетом проводить величезну роботу по популяризації в Україні грецької мови та культури. Разом ми проводимо Всеукраїнські олімпіади школярів із новогрецької мови, історії, культури Греції та греків України та студентські олімпіади з новогрецької мови. Спільно із співробітниками кафедрами грецької філології та перекладу ми проводимо профорієнтаційну роботу у школах Приазов’я, які розташовані у селах із компактним проживанням греків. Щороку  студенти МДУ отримують стипендії від Голови Благодійної організації «Фонд Бумбураса». Наприкінці 2017 року спільно із МДУ ми провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію, присвячену 80-им роковинам Грецької операції НКВС. Протягом багатьох років із успіхом проходять організовані кафедрою грецької філології та перекладу за підтримки федерації грецьких товариств України Дні культури греків Приазов’я.

Ми можемо пишатися тим, що Маріупольський державний університет у співпраці із Федерацією грецьких товариств України одним із перших розпочав інтеграційний процес в Україні. Вже на початку 90-х років минулого століття Маріуполь для себе відкрили Президент Греції, депутати грецького парламенту, ректори найбільших вишів Греції та Кіпру.

Проте сьогодні для України залишається чимало невирішених проблем. Серед найбільших перешкод на шляху до забезпечення мобільності випускників українських вишів є проблеми із визнанням дипломів, труднощі з отриманням дозволу на проживання та належної роботи тощо. Вирішення частини цих проблем полягає у створенні умов для істотного збільшення спільних програм, запровадження інтегрованих навчальних курсів, а також вимагає підвищення відповідальності усіх вищих навчальних закладів за забезпечення мобільності викладацького складу і студентів, яка має бути однаковою в усіх країнах європейського простору вищої освіти.

Впевнена, що конференція зініціює розробку нових, адекватних історичному моменту підходів до вдосконалення національної системи вищої освіти та стане стимулом для формування інноваційних механізмів управління галуззю. Бажаю всім учасникам конференції плідної співпраці, обміну професійним досвідом і отримання нових корисних знань. Бо саме ваша активна позиція, ваш досвід і ваші унікальні ідеї ляжуть в основу подальшого розвитку системи української освіти. Як казав відомий давньогрецький філософ Сократ: «Хто хоче – шукає можливості, хто не хоче – шукає причини». То ж давайте разом шукати можливості для забезпечення якості вищої освіти в умовах інтернаціоналізації.”

Міжнародне науково-освітнє співтовариство представляли лектор Німецької служби академічних обмінів (DAAD) в Україні Олаф Міттельштрасс і докторант Манчестерського університету (Велика Британія) Анна Балаж, яка проходить стажування на базі кафедри філософії та соціології МДУ. Їх доповіді стосувалися ролі студентів у процесі інтернаціоналізації українських вишів та особливостей міжкультурної освіти в Україні й у Великій Британії.

Конференція «Інтернаціоналізація вищої освіти України в умовах полікультурного світового простору: стан, проблеми, перспективи» триватиме у МДУ 18-19 квітня. Програма конференції включає засідання 8 тематичних секцій та панельні дискусії, протягом яких учасники обговорять питання полікультурної освіти, розвитку лідерського потенціалу університетів, забезпечення якості вищої освіти, конкурентоспроможності навчальних закладів в умовах глобалізації, обмінялися досвідом залучення іноземних студентів та участі у програмах академічних обмінів.

Результатом роботи форуму є збірник матеріалів, який включає тези доповідей вчених із 56 університетів України і 19 зарубіжних університетів – таких країн, як США, Великобританія, Італія, Польща, Греція, Кіпр, Ізраїль, Китай та інших. Також учасники конференції розробили рекомендації, адресовані Кабінету Міністрів України, Міністерству освіти і науки України, органам місцевого самоврядування та закладам вищої освіти.

Окрім того, учасники конференції мали можливість ознайомитися з науковими надбаннями та працями викладачів університету з усіх факультетів. На виставці експонувались монографії, підручники науковців, фахові наукові видання та матеріали конференцій університету, зокрема бібліографічні покажчики праць викладачів та публікацій кафедр, підготовлені науковою бібліотекою МДУ.

Джерело: http://mdu.in.ua/news/v_mdu_vidbulosja_vidkrittja_mizhnarodnoji_konferenciji_z_pitan_internacionalizaciji_vishhoji_osviti/2018-04-18-2421