“Голодомор. Родинні історії. Глобальна база”

УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ВИВЧЕННЯ ГОЛОДОМОРУ ІНФОРМУЄ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ НАД МАСШТАБНИМ ПРОЕКТОМ «ГОЛОДОМОР. РОДИННІ ІСТОРІЇ: ГЛОБАЛЬНА БАЗА» І ЗАКЛИКАЄ ЗАПИСУВАТИ ІСТОРІЇ РОДИН

 

Навесні 2017 року в Україні з ініціативи HREC in Ukraine стартував проект «Голодомор. Родинні історії. Глобальна база», ідея якого – створити найбільший у світі онлайн-ресурс історій окремих людей і цілих родин України – українців, греків, вірмен, євреїв, поляків, росіян до, під час і після Голодомору 1932–1933 рр.

Глобальна база підготовлена з використанням новаторського програмного забезпечення, оснащена сучасним пошуковим апаратом. Цей ресурс розрахований на розміщення персональних профілів дослідників та «сторінок» родин з публікаціями свідчень, відео, аудіо, світлин, документів з родинних архівів та ін. Тут також можна буде отримати паспортизовану інформацію з гіперпосиланнями на колекції свідчень, які зберігаються у бібліотеках, архівах, музеях і дослідницьких центрах світу.

Презентація концепту проекту «Голодомор. Родинні історії. Глобальна база» відбулася у Міжнародний день родини, 15 квітня 2017 р. у залі Національного музею історії України. Близько 100 науковців, музейних працівників, педагогів, журналістів, молодіжних активістів обговорили перспективи координації зусиль органів державної влади, науковців та громадських активістів у реалізації цього масштабного проекту творення відкритого електронного ресурсу.

Концепцію Глобальної бази представили співкоординаторки проекту етнолог, журналістка Ярослава Музиченко та знана збирачка свідчень жертв Голодомору, луганчанка Віра Аннусова. Своїми думками і пропозиціями щодо співпраці у втіленні проекту в життя поділилися заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема, генеральний директор Українського інституту національної пам’яті д-р Володимир В’ятрович, директорка НМІУ Тетяна Сосновська та ін.

Менше ніж за рік роботи координатори проекту «Голодомор. Родинні історії. Глобальна база» підготували до розміщення на електронному ресурсі більше 3000 свідчень – з родинних архівів, виданих малими тиражами наукових видань і навіть деяких ЗМІ. Доступ до них планується відкрити в листопаді 2018 року. Символічно її започаткувала унікальна колекція із сотень родинних історій про Голодомор на Луганщині, які від 1970-х років збирала вчителька математики Віра Аннусова. Кілька років тому краєзнавець вивезла колекцію з охопленого війною Сходу України й передала її до HREC in Ukraine.

Нагадаємо, що проект Глобальної бази ініціював і реалізує HREC in Ukraine за сприяння Міністерства молоді і спорту України, Міністерства освіти і науки України, у тісній співпраці з Українським інститутом національної пам’яті, Інститутом історії України Національної академії наук України, Національним музеєм історії України та Українським науково-освітнім консорціумом вивчення Голодомору (HREC) Канадського інституту українських студій.

Масштабний ресурс постійно поповнюється все новими історіями. Долучитися до його творення може кожний: хтось поділиться власною життєвою історією, або історією родини, а хтось згадає і про тих, чиї родинні світи зникли у вирі Голодомору.

У переддень цьогорічного Міжнародного дня родини звертаємося до українського суспільства, до родин України та діаспори: записуйте спогади рідних про роки Голодомору, про те, що їм передувало і що було після геноциду. Зафіксуйте голос або відео людецй, яким розповідали про Голодомор їхні родичі. Донесімо до світу унікальні життєві історії. Вшануймо пам’ять близьких, відродимо зв’язки між поколіннями, подолаємо породжену тоталітарним минулим роз’єднання українського суспільства. Пам’ятаємо і єднаємося в ім’я майбутнього!

Родинні історії Голодомору просимо надсилати на електронну адресу: hrec.familystory@gmail.com

Координатори проекту: Ярослава Музиченко та Віра Аннусова

Телефон для довідок: (096)423-70-18