Боги корупції. Як брали і давали хабарі на Олімпі

1 червня в Києві відкриється «Парк корупції» – інтерактивний проект Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, який завдяки VR-зйомці дозволить побувати в секретній лабораторії і на базі спецпризначенців НАБУ, покаже автомобіль, що існує в єдиному екземплярі, і статуетку вартістю понад 30 000 євро, розповість про історію корупції та боротьби з нею від шумерів до наших днів

К оррупція проникла не тільки в світ реальний, а й в міфологічний. Причому на найвищому рівні – богів і напівбогів. Судячи з того, як часто персонажі стародавніх міфів вдаються до подарунків і підкупів для вирішення проблем, корупція народилася разом з людиною. Кримінальний кодекс України з’явився пізніше, але повчальні статті для високопоставлених (в прямому і переносному сенсі) античних корупціонерів в ньому легко знайдуться.

Суд Паріса

В чому справа: на весільний бенкет покликали всіх олімпійських богинь, крім Еріди – богині розбрату. З метою помсти вона підкинула на святкування яблуко з написом «Найпрекраснішій». Богині Гера, Афіна й Афродіта заявили про права на плід. На весіллі гуляв і Зевс – здавалося б, йому й вирішувати. Однак Громовержець відмовився розсудити красунь, бо одна (Гера) була йому дружиною, а дві інші – дочками. Яку не вибери – виявишся загрузлим у кумівстві корупціонером.

Вирішувати суперечку довелося пастушку Парісу (до речі, синові троянського царя). Живописні полотна, присвячені суду Паріса, представляють все так, ніби богині, змагаючись за яблуко, намагаються показати себе у всій красі. Але Паріс не приймав до уваги колір очей, густоту волосся або співвідношення між обсягами талії і стегон. Він вибирав між хабарами, які йому запропонували богині. Гера гарантувала владу над Азією. Афіна пообіцяла перемоги і військову славу. Афродіта – кохання будь-якої жінки світу, хоч самої Олени Прекрасної. Паріс назвав найпрекраснішою Афродіту.

Олена Прекрасна, як і було обіцяно, покохала Паріса. Та тільки вона була одружена з царем Спарти. Коли Паріс відвіз її до себе, вибухнула десятилітня Троянська війна. Як це зазвичай буває, за корупцію у найвищих ешелонах розплачується народ.

Як це називається: прийняття посадовою особою обіцянки неправомірної вигоди в особливо великих розмірах (особливо великою вважається сума, яка в 500 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Блюзнірство думати, що кохання Олени Прекрасної дешевше). Паріс тимчасово виконував функції представника влади (Зевса), а тому може вважатися посадовою особою. Дісталося б і богиням, що запропонували хабар Парісу.

Що за це буває: Парісу загрожувало б позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна (стаття 368 КК України). Гері, Афіні та Афродіті – штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів або позбавлення волі від 2 до 5 років (ст. 369 КК).

Сізіфова хабар

В чому справа: всім відомо, яких мук Сізіф зазнає у царстві мертвих: котить в гору камінь, який знову і знову обрушується вниз. За що Сізіф приречений на такі муки – теж зрозуміло. Він намагався обдурити смерть. Закував Танатоса, коли той прийшов по його душу, в результаті люди перестали вмирати, а верхівка Аїда позбулася похоронних жертв від родичів покійних, які сподіваються влаштувати загробне життя покійних краще (вважай, розсипалася корупційна схема).

Справа в тому, що Танатос прийшов по Сізіфа завчасно. Його підіслав розгніваний Зевс. А все тому, що Сізіф сам провернув корупційну схему, підставивши при цьому головного на Олімпі. Зевс запав на дочку бога річки Асопа, викрав її і покохав. Справа була в Коринті, царем якого й був Сізіф. Сізіф злив Асопу інформацію про викрадача. Але не через доброту або заради справедливості. Цар зажадав у Асопа послугу за інсайдерську інформацію: в Коринті була проблема з водою, а річковий бог міг змінити русло річки, що протікала неподалік, направивши її в місто. Цар і бог вдарили по руках – річка потекла через Коринф. Але й життя хитромудрого правителя потекло не так, як він розраховував: Зевс, що довідався про злив інформації, велів Танатосу негайно вирушати по Сізіфа.

Як це називається: зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки.

Що за це буває: позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (стаття 364 КК України).

Хабар Прозерпіни

В чому справа: Енею – синові богині Афродіти і герою Троянської війни, який вирішив побудувати нову державу в Італії, потрібно було потрапити в загробний світ, щоб переговорити з покійним батьком. На щастя, батько Енея був людиною праведною, тому загробне життя коротав в Елізіумі – в раю, просто кажучи. Але живих не пускають в царство мертвих. Віщунка Сивіла підказала Енею один спосіб: пропуском може стати оливкова гілка із золотими листям – її потрібно буде піднести Прозерпіні, володарці підземного царства. Еней добуває цю гілку, Сивіла супроводжує його в небезпечній подорожі. Побачивши золоту гілку, Харон без зайвих питань бере живого Енея до свого човна для мертвих. Побачившись з батьком і отримавши від нього цінні поради, Еней стане засновником міста, яке пізніше назвуть Римом.

Як це називається: прийняття неправомірної вигоди посадовою особою. Причому у цього злочину є обтяжлива обставина – попередня змова (у Прозерпіни є довірені особи, які розповідають, за яке підношення можна потрапити в світ мертвих і навіть де його дістати).

Що за це буває: позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна (стаття 368 КК України).

Підкуп гінців

В чому справа: у царя Афаманта, сина бога вітру Еола, було двоє дітей від богині хмар Нефели – син Фрікс і дочка Гелла. Але античні боги і герої не вважали моногамію великою чеснотою, тому незабаром Афамант зрадив свою богиню і одружився з іншою красунею – Іно. Мачуха задумала звести зі світу Фрікса. Спочатку Іно намовила місцевих хліборобів висушити зерно, перш ніж кидати його в землю: на полях нічого не зійшло. Цар відправляє гінців у Дельфи, щоб дізналися у оракула, як боротися з неврожаєм. Іно підкупила гінців – і ті озвучили неправдиву відповідь від оракула: сказали, що піфія веліла принести в жертву богам царського сина Фрікса, щоб землі знову стали родючими, а народ не помер від голоду. На щастя, рідна мати хлопчика втрутилася і врятувала сина, коли до принесення в жертву все вже було готово.

Як це називається: службовий злочин тут коять гінці – вони виявили службову недбалість (стаття 367 КК України) та, будучи суб’єктами, які надають публічні посередницькі послуги, прийняли пропозицію неправомірної вигоди (стаття 368-4 КК України).

Що за це буває: за прийняття хабара – штраф від семисот п’ятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк від двох до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Покарання за недбалість в цьому випадку буде трохи менш суворим.

«Парк корупції» – проект, який реалізує Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні. «Парк» буде працювати в київському Ботанічному саду імені Гришка з 1 до 17 червня. Більше дізнатися про «Парк корупції» та стежити за новинами можна, підписавшись на сторінку цього проекту.

 

Автор: Наталя Кандаурова

 

 

Цей матеріал опублікований на NV.ua в рамках інформаційного партнерства з інтерактивним проектом Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні – Парк корупції

Джерело: https://nv.ua/ukr/project/bohi-koruptsiji-jak-brali-i-davali-khabari-na-olimpi-2471282.html