Грецькі одесити на фронтах Другої світової

У цьому місяці планета відзначає 73-тю річницю закінчення Другої світової війни в Європі. Ми згадуємо десятки мільйонів полеглих на полях битв, які загинули під час бомбардувань, які померли від ран, голоду і хвороб, закатованих у концентраційних таборах. Місто Одеса сповна випило чашу горя і потрясінь. За нього боролися, в ньому вбивали … Одеса пережила важку облогу і не менш важку окупацію, втративши більше третини населення, а одесити побували майже на всіх фронтах цієї безпрецедентної бійні.

«Майже на всіх» – це не перебільшення: одесити мали не тільки уніформу Робітничо-селянської Червоної армії. Були вони і в рядах вермахту, і у французькому Опорі, і в королівській румунській армії, і у власовській РОА, і в Єврейській бригаді, і в Українській повстанській армії, і в Армії Крайової. Вони билися разом з воїнами Дуайта Ейзенхауера і Бернарда Монтгомері, висаджувалися в Нормандії і на Окінаві, захищали в 1939 році Варшаву і штурмували в 1944-му Монтекассино. Є серед них і генерали, і рядові, і цивільні. Сайт «Думська» розповідає про найвідоміших «нерадянських» одеситів грецького походження, які зіграли свою роль в історії Другої світової війни.

Софія Стефаніду – медсестра, розвідниця і диверсантка, перша грецька парашутистка. Народилася у 1907 році в родині одеського лікаря Філопімена Стефанідіса. Сім’я емігрувала на історичну батьківщину в 1923 році і влаштувалася на острові Крит. Середню освіту Софія отримала в домашніх умовах, але успішно склала іспити на атестат зрілості. Працювала в міністерстві фінансів. Після початку греко-італійської війни 1940-1941 років добровольцем пішла в армію. Отримала медичну підготовку і прибула на фронт як раз до німецького вторгнення. Коли Греція капітулювала, повернулася до Афін.

«Дивлячись на свастику над Акрополем, моя душа вмирала», – писала вона згодом. Софія бігла з окупованої країни спочатку до Туреччини, потім до Єгипту, де погодилася співпрацювати з британськими спецслужбами. Її підготували як диверсанта-парашутиста і кілька разів висаджували з різними місіями на захоплених гітлерівцями територіях. Після звільнення Еллади Софія працювала в грецькому МЗС. Померла 22 серпня 1990 року в Афінах. Її поховали з військовими почестями в грецькій столиці.

Ще один одеський грек, який брав участь в Опорі, – Георгіос Фарсакідіс. Він народився вже в радянській Одесі, в 1926 році, і провів в Причорноморській Пальмірі дитинство. Сім’я репатріювалася до Греції у 1934 році. Після захоплення країни Німеччиною, Італією та Болгарією Георгіос вступив до лав комуністичної ЕПОН – Єдиної всегреческой організації молоді. Партизанив, брав участь в ряді бойових операцій. Був двічі поранений, залишився інвалідом, після війни, коли монархічний уряд Греції, підтримуване Великобританією і США, зачищають країну від комуністів (Грецька громадянська війна 1946-1949 років), Фарсакідіса заарештували і відправили в острівній концтабір Макронісос, де він провів 16 років. Будучи художником-самоучкою, зобразив табірне життя і образи своїх товаришів по ув’язненню.

Після звільнення видав кілька книг, в тому числі про Одесу. Фарсакідіс є членом Палати образотворчих мистецтв Греції і Товариства грецьких літераторів.

Джерело: http://dumskaya.net/news/nesovetskie-odessity-na-frontah-vtoroy-mirovoy-g-085372/