Митрополит Ігнатій: афонський чернець, який заснував Маріуполь

Українська Православна Церква 16 лютого вшановує пам’ять святого Ігнатія Маріупольського, який подвизався на Святій Горі Афон. Святитель народився в Греції, але саме з його ім’ям пов’язано заснування Маріуполя.

До 300-річчя від дня народження Святителя Ігнатія Маріупольського – видатної історичної особистості і небесного покровителя Азовського краю і всієї Донеччини – Федерація грецьких товариств України спільно з Маріупольським товариством греків, а також із цілим рядом громадських організацій розробила план заходів з відзначення цієї знаменної дати.

 

Святителя Ігнатія – митрополита Готфейсько-Кафайсько-Маріупольського канонізували у 1997 році. Але інформація про нього дуже повільно доводиться до широкого кола громадськості. За радянських часів особистість Святителя замовчувалася. Очевидно, що для влади було незручно визнавати, що місто Маріуполь і 20 навколишніх сіл були засновані православним, тим більше грецьким, митрополитом. Адже в той час були жорсткі гоніння на релігію і приховані – на грецький народ. Після «Грецької операції» НКВС ще кілька десятиліть багато греків намагалися приховати своє грецьке коріння. У наш час все змінилося. Греки можуть сміливо говорити про своє походження, свою історію, вільно сповідувати свою віру, розповідати про святих, про їх роль у житті маріупольських греків.

Одним із перших високо оцінив місце Святителя Ігнатія в історії греків Приазов’я Ф.Хартахай, називаючи його слідом за архієпископом Гавриїлом «Мойсеєм Маріупольських греків». У своїй статті він представляє митрополита як людину обдаровану, гуманну, скромну, віддану православній вірі і своєму народові. Автор підкреслює, що все своє скромне життя митрополит присвятив маріупольським грекам, збереженню ними своєї віри, національної самосвідомості і культури. Автор солідарний з нащадками кримських переселенців, які хочуть спорудити митрополиту заслужений пам’ятник, але не можуть через фінансові труднощі, хоча «цього вимагає борг подяки, честь і добре ім’я маріупольських греків». Пройде ще понад 130 років, і ці задумки маріупольських греків здійсняться у 1997 році, коли в Маріуполі біля Культурного центру Федерації грецьких товариств України Митрополиту буде встановлений такий пам’ятник.

З метою увічнення імені Митрополита Ігнатія, популяризації його внеску в справу заснування міста Маріуполя, до 300-річчя від дня народження Святителя з ініціативи Федерації грецьких товариств України було проведено цикл заходів, серед яких слід відзначити: конкурс творчих робіт серед учнів Приазов’я, конкурс дитячих малюнків , конкурс поетичних творів, присвячених Митрополиту Ігнатію. У грудні 2017 року у Культурному центрі Маріупольського товариства греків були підведені підсумки всіх проведених конкурсів та нагороджені їх переможці.

Сьогодні ми можемо стверджувати, що поставлені нами завдання: налагодження контактів між церквою і школою, встановлення зв’язків із позашкільними установами, музеями, бібліотеками та кожною грецькою громадою, а також поширення інформації про святителя Ігнатія як про історичну особу і як про святого, молитовника і небесного покровителя Маріуполя і всього Донецького краю, досягнуті.

Маріупольські греки свято вірять, що настане час і в Маріуполі, місті, який заснував афонський чернець, обов’язково з’явиться Храм Митрополита Ігнатія.

 

Олександра Проценко-Пічаджи-

Голова Федерації грецьких товариств України.