Греція вийшла з кризи. Як Афінам це вдалося

Єврогрупа видала останній транш Греції на 15 мільярдів євро. Грецька боргова криза почалася в 2010 році, з тих пір Афіни отримали траншів майже на 300 мільярдів євро.

Міністри фінансів країн єврозони узгодили умови виходу Греції з запущеної у 2010 році програми фінансової допомоги.
Однак спочатку Єврогрупа виділить Греції останній транш на суму 15 мільярдів доларів. Там відзначили, що Греція “знову стоїть на ногах” і виходить з програми з більш сильною економікою. Корреспондент.net розбирався, як це сталося.
БЕЗПРЕЦЕНДЕНТНА РЯТУВАЛЬНА АКЦІЯ ГРЕЦІЇ
Міністри фінансів країн єврозони (Єврогрупа) наприкінці цього тижня погодили умови виходу Греції з запущеної в 2010 році програми фінансової допомоги.
“Греція залишає програму фінансової допомоги з більш сильною економікою, що будується на проведених фіскальних і структурних реформах. Важливо продовжити ці реформи, які забезпечать основу для стійкого зростання з високими зайнятістю і темпом створення робочих місць”, – йдеться в повідомленні.
Єврокомісар з фінансів П’єр Московісі відзначив, що “вісім довгих років кризи підійшли до кінця для Греції і, символічно, для єврозони в цілому”.
Останній транш фінансової допомоги Греції становить 15 мільярдів євро. З цієї загальної суми 5,5 мільярда будуть перераховані на окремий рахунок і будуть використовуватися для обслуговування боргу, решта будуть перераховані на спеціальний рахунок для створення грошового буфеа.
Зовнішня фінансова підтримка Греції стала найтривалішою допомогою, яку надають країнам єврозони після міжнародної фінансової кризи 2009 року.
Під час кризи, викликаної великими суверенними борговими зобов’язаннями, Греція опинилася перед ризиком державного дефолту і виходом з єврозони.
В рамках надзвичайної програми макрофінансової допомоги, міжнародні кредитори виділили Греції за вісім років 273,7 мільярда євро кредитів. Ці борги Греція буде віддавати до 2066 року, а виплачувати їх почне у 2033 році.
Транші видавалися Греції в обмін на жорсткі заходи бюджетної економії, приватизацію, скорочення пенсій і соціальних виплат. Зокрема, у країні була проведена пенсійна і податкова реформи, через які пенсії скоротилися, а податки зросли.
ЕКСПЕРТИ НАЛАШТОВАНІ ПОЗИТИВНО
Старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин сказав Корреспондент.net, що найголовніше в ситуації, що склалася – Греція залишається в Єврозоні і ризик дефолту відступив.
Ще в лютому провідні кредитні агентства поліпшили рейтинги і поставили позитивний прогноз по подальшій зміні рейтингів. Далі – Греція отримає кошти і буде їх використовувати з орієнтиром на жорсткі зобов’язання перед Єврокомісією.
Варто також відзначити, що отримання допомоги Грецією навпаки знімає ймовірність дефолту в середньостроковій перспективі. ЕкономічнЕ зростання вирівняЛОСЯ до докризових рівнів (в середньому був один відсоток, зараз 0,8 відсотка).
Безробіття залишається високим – 20,1 відсотка, але це значно нижче рівнів 2013 року, коли воно доходила до 28 відсотків. Знизилася також з 60 відсотків до 43 відсотків безробіття серед молоді. Після тривалої кризової дефляції, останній рік спостерігається зростання цін.
Що ж стосується віддачі боргу, то тут варто відзначити, що зростання податкових ставок і бюджетна оптимізація, які були проведені в 2016 році сформували базу для більш стабільної бюджетної системи. З 2016 та 2017 років роках бюджет був зведений з профіцитом, за більш ніж 25-річний період.
Дефіцит рахунку поточних операцій знижений до мінімумів. Таким чином, для Греції при зростанні економіки і правильній бюджетній політиці, будуть ресурси для покриття зовнішнього боргу.
Незважаючи на критику, політичний опір і похмурі прогнози, державам єврозони разом з Європейським Центробанком і Міжнародним валютним фондом вдалося здолати найважчу кризу з раніше відомих Європі, пише оглядач DW Бернд Ригерт.
Тричі за минулі вісім років Греція стояла на порозі банкрутства, а ще одного разу була близька до виключення з європейського валютного союзу, зазначає експерт.
Єдиними зусиллями кредиторів і ціною великих жертв з боку грецького народу вдалося стабілізувати стан, однак одужавшою Грецію називати поки не можна.
Економічні показники ще не досягають докризового рівня, безробіття – високе, а конкурентоспроможність – занадто низька. Проте напрям реформ правильний, а прогнози – сприятливі. Греція, зусиллями свого ліворадикального уряду, знову набула довіру фінансових ринків.
“За вісім років і сама єврозона багато чому навчилася. Гігантська рятувальна акція з кредитами майже на 300 мільярдів євро і скороченням боргу на 100 мільярдів євро – події безпрецедентні. Доводилося багато пробувати й імпровізувати. І хоча помилки теж траплялися, розрахунки в цілому виправдалися”, – зазначає він.
Як говорить аналітик, багато греків, які через кризу втратили гроші і відчули на собі зниження рівня життя, напевно, не дуже радіють закінченню програми фінансової допомоги.
“Вони заплатили високу ціну за багаторічний безлад в економіці, породжений попередніми лівими і правими урядами. Але звинувачувати єврокредиторів у цих більш ніж відчутних втратах – занадто просто”, – сказав він.