Пригоди українських школярів у серці Греції

Вже третій рік поспіль діти з усієї України мають унікальну можливість відвідати дитячий оздоровчий табір округу Аспропіргос у селищі Вілья, що розташоване на висоті 700 метрів над рівнем моря серед мальовничих гірських краєвидів.

Ініціатива запрошення дітей із України належить панові Панделісу Саввіді, греку-понтійцю, який не байдуже ставиться до дітей із країн колишнього радянського союзу і який прагне створити міцні зв’язки серед елінів Греції та діаспори, адже бачить у тому користь не лише для маленьких, а й для великих, яким зараз як ніколи потрібно вміти дружити та будувати стосунки між собою. Пана Саввіді підтримує Генеральний секретаріат у справах греків діаспори, в особі талановитої директорки пані Єви Пападату, а також мер міста Аспропіргос пан Мелетиу, генеральний секретар округу Аспропіргос пан Хупіс та багато інших небайдужих до долі дітей людей. Спільними зусиллями цих меценатів була організована поїздка 93 дітей у супроводі 5 дорослих до казкового регіону, овіяного легендами та міфами – Аттики.

Загалом діти провели 12 днів у таборі і програма їх перебування була дуже насиченою. На них чекало щоденне відвідання одного з найкращих пляжів регіону – Порто Гермено, де бере свій початок Коринфська затока, та де в оточенні гір Егейське море зустрічається з Іонічним. Також, у програмі були 2 екскурсії – до столиці Греції, міста Афіни з відвідуванням легендарного Акрополю та одного з найкращих музеїв світу – музею Акрополю. Окрім столиці діти побували  у місті Елефсіна, батьківщину культу Деметри та Персефони. Завдяки досвідченим гідам діти дізналися про дорогу, що поєднувала в античні часи Афіни та Елефсіну та побачили де саме вона починалася; а родзинкою відвідання архіологічного музею стала печера, де за легендою був вхід у царство мертвих Аїд. Після такої насиченої екскурсії на дітей чекало відвідання мерії міста Аспропіргос, де їх пригощали солодощами заступники меру та сам генеральний секретар округу пан Хупіс. Кожна дитина отримала на згадку чудову книгу та набір листівок з видами міста.

Під час перебування у таборі діти не тільки відпочивали, вони наполегливо працювали над удосконаленням грецької мови за допомогою викладачів (!) Університету Західної Македонії на чолі із пані Іоанною Каїафа. Їх творчій підхід до викладання мови під назвою “Граючи вивчаю мову” не залишив дітей байдужими про що красномовно свідчило їх небажання йти з занять! Також під час табору діти навчалися понтійським танцям, а на закриття табору у гості до них приїхав творчий колектив “Ακρίτες του Πόντου” із живими інструментами – понтійською лірою та барабаном даулі. Їх запальна музика, співи та танці нікого не залишили байдужими, танцювали навіть працівники кухні! Доречі про музичні інструменти – завдяки творчому союзу “Калігея” сартанська музична школа №4 отримала у подарунок народний музичний інструмент бузуки! Ми щиро вдячні пані Елені Карамбері, голові цього творчого союзу та панові Янісу Ботзакісу, заступнику голові за цей справді дорогий серцю кожного грека інструмент.

Приймаюча сторона була вражена талантами наших дітей, які ті змогли проявити під час офіційних зустрічей у таборі, бо дійсно, всі діти дуже яскраві – ми зробили 21 номер під час першого візиту та 10 під час другого. Тут були і пісні – як грецькою, так і українською, і танці, і вірші на діалектах греків України, і номери естетичної гімнастики! Усі співробітники табору та офіційні лиця відмічали високу культуру та рівень вихованості дітей із України!

Підводячи підсумки, хочеться зазначити, що такі подорожі міняють життя людей, бо коли ти маєш змогу долучитися до свого коріння, відчути себе посланником України і відкрити свою національну ідентичність то значення такого досвіду важко переоцінити. Наостанок хочеться подякувати Федерації грецьких товариств України в особі Олександри Іванівни Проценко-Пічаджи та завідуючій відділом освіти Федерації Добра Олені Михайлівні за всі зусилля щодо організації програми; зірковій команді супроводжуючих: Чайка Лілії Вікторівні, Орловій Надії Андріївні, Антоновій Тетяні Вікторівні та Остаховій Ользі Віталіївні за проявлений професіоналізм та любов до дітей; нашим водіям за безпечну та цікаву подорож та всім дітям та батькам!

Η Ελλάδα είναι μία και παντού!

 

Олена КОРОЛЬОВА,

вчитель новогрецької мови ЗОШ №47 м. Маріуполь, керівник групи