Українські школярі у самому серці Греції

Вражаюча і прекрасна країна Греція… Про неї можна багато чого розповісти. Звичайно ж, як і в будь-якій країні, в Елладі є свої недоліки, про які складно судити, не побувавши там, але все ж для греків зарубіжжя ця країна є незабутнім раєм, історичною Батьківщиною, куди обов’язково захочеться повернутися і не раз. Доброзичливі люди, специфічна, але на диво смачна кухня, архітектура, історичні пам’ятки, сама історія, ландшафт і природні шедеври – це те, що 39 дітей грецького походження із України знайшли цього літа у Греції.

За запрошенням Посольства України у Грецькій Республіці, Афінської мерії та за фінансової підтримки Україно-Грецької торгівельної палати українські школярі із 28 липня по 13 серпня мали змогу відпочити в одному із найкращих дитячих таборів Аттики – у таборі мерії Афін. Організацією поїздки в Україні повністю займалася Федерація грецьких товариств України.

Перше, що вразило наших дітей – це територія табору, дуже простора і зелена, яка дає можливість по-справжньому жваво провести час. На дітей чекали: пальми, тінисті алеї, багато квітів та дерев, басейни, спортмайданчики (баскетбол, волейбол, пляжний волейбол, футбол тощо), літній кінотеатр, альтанки для спілкування, бадмінтон, настільний теніс, велодоріжки, зони для ігор, уроки грецьких народних танців, зумба, латіно і навіть невеличка капличка! І, звичайно ж, море, аквамаринового кольору, чисте, надзвичайно прозоре і таке ласкаве. Закінченням кожного яскравого, насиченого пригодами дня, ставало щоденне вечірнє шоу. Вечірня анімація щодня дивувала дітей оригінальністю своїх заходів. Розважальні або інтелектуальні конкурси, квести, карнавали, пошуки скарбів, шоу талантів не давали дітям часу сумувати за домівкою.

На окрему увагу заслуговують екскурсії до Акрополя та до музею Марафонського вогню. Найвідоміший акрополь у світі просто приголомшив своєю величчю та античною красою. Справжня скарбниця давньогрецької архітектури справила на дітей величезне враження та залишила назавжди свій слід у дитячих серцях. Не менш захоплюючою виявилася і поїздка по місцях  марафонської битви, однієї із найважливіших битв періоду греко-персидських воєн. Слід зазначити, що після візиту до музею Марафонського вогню багато із наших дітей почали мріяти про марафонський забіг, настільки їх вразила сама ідея марафонського бігу.

Ще один приємний візит відбувся до Посольства України у Грецькій Республіці, під час якого наші діти познайомилися із організаторами програми: радником Посольства України у Грецькій Республіці пані Наталією Косенко, Генеральним секретарем Україно-Грецької торгівельної палати паном Герасимосом Бугасом, також із членами правління Україно-Грецької торгівельної палати та співробітниками Посольства України у Грецькій Республіці. Надзвичайно тепла зустріч, гаряча гостинність, смачне пригощання та подарунки напам’ять від Україно-Грецької торгівельної палати – зробили цей візит незабутнім. Але й наші діти не пасли задніх. Вони заспівали Гімни Греції та України, читали грецькою вірші, співали а капело, дякували організаторам програми за те, що подарували їм можливість побувати на історичній Батьківщині та доторкнутися до святинь світової культури.

Наприкінці зміни у таборі влаштували концерт, на який запросили почесних гостей, серед яких були тимчасовий повірений – радник Посольства України у Грецькій Республіці пані Наталія Косенко, а також Генеральний секретар Україно-Грецької торгівельної палати пан Герасимос Бугас. Честь відкрити концертну програму керівництво табору вирішило надати саме дітям із України. І вони не помилилися у своєму виборі! Сім найкращих номерів (Made in Ukraine) дали можливість усім глядачам побачити єдність двох братських народів, а також велич української культури. Діти на чолі із керівниками групи: відповідальним секретарем ФГТУ Оленою Шобонець, вчителем новогрецької та англійської мов Євгенією Шабек та вчителькою початкових класів ЗОШ №52 м.Маріуполя Ларисою Поповою підготували дивовижне відео про Україну, її здобутки та перемоги, а також цікаву концертну програму.

Учень спеціалізованої школи із поглибленим вивченням новогрецької мови №8 смт  Сартана, один із переможців цьогорічної Всеукраїнської олімпіади школярів із новогрецької мови Іван Кокташ блискуче прочитав вірш Костиса Паламаса «Το σπίτι που γεννήθηκα». Вірш, у якому йде мова про рідну домівку, Янніс, саме так звали Ваню у таборі, прочитав на фоні двох прапорів: українського та грецького, тим самим підкресливши, що у дітей із України дві Батьківщини – Україна та Греція.

Справжньою зіркою свята стала ще одна учениця спеціалізованої школи із поглибленим вивченням новогрецької мови №8 смт Сартана, переможниця цьогорічної Всеукраїнської олімпіади школярів із грецької художньої творчості у номінації «Вокал», лауреатка Всеукраїнських конкурсів талановита та чарівна Діана Хаджинова, яка полонила публіку виконанням двох пісень новогрецькою мовою та піснею Христини Соловей «Тримай мене міцно». Родзинкою української пісні стала сучасна хореографічна композиція у виконанні надзвичайно пластичної Ліни Спас.

А яке ж свято без «Сіртакі»! Улюбленицями глядачів стали наші дівчата, представниці Урзуфського товариства греків: Маріанна Раізова, Юнона Попова, Олена Будика та Карина Попова, які бездоганно виконали танець Зорби. До того ж усі дівчата були вбрані у грецькі туніки, що справило неабияке враження на усіх присутніх.

На завершення нашої програми ми підготували сюрприз – флешмоб, у якому взяли участь усі (!) діти із України. Вбрані в однакові сині футболки із прапорами України та Греції та із пов’язаними на шиях краватками, які ж знову-таки відображали український та грецький прапори, під пісню «Україна – це ми!» діти через танець висловили свої емоції, свою вдячність усім організаторам даної програми, а також свою любов до України. Під зорями Аттики лунало:

Дивний спів солов’я

В білих квітах сади

Чорне море, Донбас, полонина!

Ми – єдина сім’я,

Сестри ми і брати,

Ми з тобою і є ця країна!

Україна – це я!

Україна – це ти!

Україна – це ми!

Україна!

 

Почесні гості були настільки розчулені виступом наших дітей, що пан Бугас пообіцяв восени відвідати Маріуполь разом із пані Косенко. «Ми вже не перший рік організовуємо програми гостинності для дітей із України у Греції, але Ваша група – вона особлива, таких дітей, талановитих та здібних, тут ще не було», – сказав на прощання великий друг України Герасимос Бугас. Цими словами ми й завершимо розповідь про подорож українських дітей до Греції, чарівної та загадкової країни, яка встигла вже полонити наші серця назавжди!

P.S. Величезну подяку хочеться висловити Федерації грецьких товариств України в особі її голови Олександри Проценко-Пічаджи та завідувачки відділом освіти виконкому ФГТУ Олени Добра за титанічну працю щодо організації програм гостинності для дітей із України в Греції.

Василиса ГРЕКОВА.