Цей день в історії. 16 вересня 1977 року в Парижі померла Марія Каллас

2 грудня 1923 року народилася одна з найвеличніших співачок ХХ століття грецького походження Марія Каллас

Співачка грецького походження ще за життя встигла стати легендою. Сучасні критики відмічали в її співі “геніальну неправильність”: у середньому регістрі у неї був особливий приглушений, наче здавлений тембр. Знавці вокалу вважали це недоліком, а слухачі бачили в цьому особливий шарм. Марія Каллос вміла заворожити аудиторію власним співом.

Артистка дебютувала в Афінській опері у 18-річному віці. Світ про Каллас дізнався за 6 років – 2 серпня 1947-го, коли ще невідома двадцятичотирирічна співачка з’явилася на сцені театру “Арена ді Верона”, найбільшого у світі оперного театру під відкритим небом, де виступали майже всі найбільші співаки та диригенти XX століття. Влітку тут проводиться грандіозний оперний фестиваль, під час якого і виступила Каллас в головній ролі в опері Понк’єллі “Джоконда”.

Ще за життя шанувальники нагородили Каллас титулом La Divina – Божественна. Марія Каллас стоїть поруч з такими реформаторами опери, як Ріхард Ваґнер та Артуро Тосканіні.

Особисте життя оперної діви не можна назвати легким.

Протягом дев’яти років вона прожила у шлюбі  з Баттісто Менегїні, який був старший від неї на 30 років. Але справжнє кохання та пристрасть Каллас зустріла з грецьким мільйонером Арістотелем Онасісом заради якого без роздумів покинула чоловіка.

Проте між нею та Онассісом досить часто траплялись сварки. Чоловік ставився до оперної діви  настільки зневажливо, що цього соромились навіть його друзі.

Наприклад, одного разу в паризькому ресторані “Максим” їх приятелька Меггі ван Зулен, милуючись на красиву пару, жартома сказала: “Ви, Марія, тепер так мало співаєте, напевно, тільки й робите, що займаєтеся любов’ю”. Марія густо почервоніла і пробурмотіла: “Що ви, ми взагалі ніколи …”

Почувши це, Онассіс оскаженів і голосно вимовив: “Справді, ніколи! Приємніше займатися любов’ю з поліном, ніж з нею”.

Однак співачка пробачала всі ці образи і навіть погодилася зробити аборт на сьомому місяці вагітності, бо боялася втратити коханого. Але ця жертва все одно не врятувала стосунки.  У 1968 році Марія Каллас дізналась із газет, що Онассіс одружився із вдовицею американського президента Жаклін Кеннеді.

“Ти не вірив, що я можу померти від любові. Знай же: я померла. Світ оглух. Я більше не можу співати. Ні, ти будеш це читати. Я тебе примушу. Ти всюди будеш чути мій голос, що зник, – він буде переслідувати тебе навіть уві сні….  Він помститься за мене, за мою ганьбу, за мою теперішню самотність без дитини, яку так пізно дав Бог і якого ти – Арі, ти! – Змусив мене вбити”, – писала в одному з листів  колишньому коханцю Каллас.

Її слова виявилися пророчими. Шлюб з Кенеді таки не приніс Онасісу щастя. Жаклін цікавили лише гроші мільйонера, які вона дуже швидко витрачала на одяг та розваги.

Крім того, незабаром в авіакатастрофі загинув його улюблений син. Ця трагедія буквально підкосила мільйонера: він тяжко захворів і дуже швидко помер.

А через рік після його смерті життя самогубством покінчила і його молодша донька Крістіна.

Сама ж Каллас померла у цілковитій самотності на 54-році життя у своїй квартирі у Парижі.

Еспресо.TV зібрало найяскравіші цитати Божественної Марії Каллас.

1. Артистом або народжуєшся, або ні. І артистом залишаєшся, навіть якщо в твоєму голосі вже менше вогню. Артист – це назавжди.

2. Коли мої вороги перестануть свистіти, я буду знати, що у мене щось не виходить.

3. Не кажіть мені про правила. Де б я не була, я сама встановлюю ці бісові правила.

4. Купувати своєму чоловікові труси – священне право кожної жінки.

5. У чому різниця між хорошим і великим учителем? Хороший учитель розвиває здібності учня до межі, великий учитель відразу бачить цю межу.

6. Коли у мене не стане ворогів, тоді я зрозумію, що вже нічого не вартую.

7. Публіка завжди вимагає від мене максимум. Це ціна слави, і дуже жорстока ціна.

8. Чому я повинна соромитися, що отримую за концерт більше, ніж президент Ейзенхауер за цілий місяць? Заради бога – нехай співає!

9. Слабкий завжди поступається дорогою сильному і тільки найсильніший поступається дорогою всім.

10. Не все в житті вибираєш, часом – вибирають тебе.