Звернення Ради Федерації грецьких товариств України до греків, членів грецьких товариств та національно-культурних об’єднань України

Шановні керівники громадських об’єднань! Шановний грецький народе України!

Ми знаємо, що у найскрутніші часи, у найважчі моменти саме відчуття єдності та братерства укріплює наш дух, нашу віру, наші сили і найголовніше – зміцнює нашу волю у боротьбі за правильні і чесні справи. Сьогодні ФГТУ піддається інформаційній дискредитації з боку голови ГС «Київське міське товариство греків імені К.Іпсіланті» М.Корецького. У своїх зверненнях він паплюжить діяльність ФГТУ, її лідерів та активістів грецького руху. Тим самим не лише створює конфліктну ситуацію, а вносить розбрат серед представників грецької діаспори та знецінює діяльність та авторитет грецьких товариств України. У зв’язку з цим Рада ФГТУ прийняла рішення оприлюднити дану заяву і дати оцінку діяльності Корецького, яка спрямована на знищення ФГТУ.

Вже більше 20 років в Україні діє Федерація грецьких товариств України, основними завданнями якої є консолідація греків, розвиток грецьких товариств на основі вивчення мови, популяризації грецької культури, традицій, звичаїв, формування у греків України національної самосвідомості і високої духовності, збереження діаспори в Україні, поглиблення українсько-грецьких відносин із розширенням побратимських зв’язків, зміцнення співпраці з органами влади всіх рівнів, включення в культурно-просвітницькі та соціально-економічні програми Федерації грецьких товариств України широкої багатонаціональної громадськості. Сьогодні, з висоти прожитих років у незалежній Україні, ми можемо стверджувати, що ФГТУ, згідно своєму Статуту, всіляко сприяла національно-культурному відродженню грецького етносу в Україні, укріпленню толерантних міжнаціональних відносин і розвитку зв’язків з історичною батьківщиною та спромоглася створити потужну громадську організацію, яка отримала визнання не лише у нашій країні, а й на пострадянському просторі, в Європі, США та Австралії. При певній підтримці органів влади України та Греції, небайдужих меценатів, а головне – в результаті самовідданої роботи на громадських засадах патріотичних активістів, вчителів, творчих діячів ФГТУ вдалося за ці роки провести значну роботу із консолідації греків, відродження і розвитку грецької мови, мов греків України, самобутньої культури, традицій тощо. Уся дана діяльність ФГТУ була спрямована на інтеграцію греків в українське суспільство, на розвиток толерантних міжнаціональних відносин, на усвідомлення того, що лише у незалежній Україні греки здобули право на своє національне самовизначення.

З початку військових дій на Сході України ФГТУ основну свою увагу зосередила на допомозі грецьким населеним пунктам, які опинились у зоні бойових дій. Для цього ми об’єднали свої сили із представниками ЗСУ, з цивільно-військовим співробітництвом Збройних Сил України, з різними міжнародними організаціями (ООН, Червоний хрест, АДРА, Данська Рада, Фонд «Відродження», БО «Фонд Бумбураса», неурядовими організаціями Греції та Кіпру тощо). Разом з ними, а також із представниками добровольчих загонів ми надавали різнопланову допомогу людям, які опинилися у біді. Протягом цих років почесними гостями усіх масштабних заходів, які проводилися ФГТУ, були українські військові, волонтери та представники благодійних фондів. Ми пишаємося тим, що у лавах ЗСУ, серед волонтерів та у складі добровольчих загонів є велика кількість етнічних греків, які, ризикуючи власним життям, захищають Україну від агресора. У 2014 році газета «Елліни Україна» надрукувала відкритого листа, у якому греки України чітко висловилися про своє подальше майбутнє: ми – за єдину Україну і за європейську інтеграцію. Саме це було закріплено відповідним рішенням Конгресу ФГТУ. З того часу шлях ФГТУ було остаточно визначено. Тому усі звинувачення Корецького М.Х. у підтримці сепаратистів ми рішуче відкидаємо та вважаємо популістськими та безпідставними.

Діяльність ФГТУ є абсолютно прозорою та відкритою. Керуючим органом, який приймає рішення, є Рада Федерації грецьких товариств України, яка складається із 36 членів та збирається чотири рази на рік. Працює Ревізійна комісія, яка систематично перевіряє усі фінансові надходження, цільові та нецільові кошти, розрахункову документацію, усі документи, пов’язані із фінансовими операціями. Звіт ревізійної комісії зачитується під час проведення з’їзду ФГТУ та за необхідністю на засіданнях Ради ФГТУ. У зв’язку з цим звинувачення Корецького М.Х. у таємному розподілі коштів ми відкидаємо та вважаємо абсолютно безпідставними.

Усі заходи, які проводить ФГТУ, обов’язково висвітлюються на сторінках газети «Елліни України», на офіційному сайті Федерації https://uagreeks.com, на офіційній сторінці ФГТУ у соцмережі Фейсбук, на офіційному каналі ФГТУ у Telegram – https://t.me/fgtukraine. Усі ці джерела інформації є відкритими для усіх бажаючих дізнатися про діяльність Федерації грецьких товариств України, про те, що робиться для розвитку грецько-українських зв’язків, для просування України на європейському рівні, для збереження  самобутньої культури, а також про нашу соціальну діяльність: про благодійну допомогу мешканцям зони ООС тощо. У зв’язку з цим звинувачення Корецького М.Х. у тому, що ФГТУ приховує інформацію про свою діяльність, програми, проекти тощо ми відкидаємо та вважаємо абсолютно безпідставними.

Греки України завжди відрізнялися своєю єдністю та готовністю допомагати ближньому. Саме, виходячи з цих християнських постулатів, ФГТУ не відмовилась від грецьких осередків, які опинилися на тимчасово не підконтрольних Україні територіях. Ми добре знаємо, що там залишилося багато греків, які мріють, що прийде час і вони повернуться в Україну, вони живуть цією надією. Заради них ФГТУ не викреслила зі своїх лав жодного товариства. Що стосується діяльності голови Донецького товариства греків ім.Стамбулжи, екс-заступника голови ФГТУ О.Г.Продан, то, по-перше, в умовах війни вона спромоглася зберегти товариство, по-друге, активно допомагала визволяти українських бранців із в’язниць так званої «ДНР». Правову оцінку її діяльності можуть дати лише відповідні органи, а не громадська організація. У зв’язку з цим звинувачення Корецького М.Х. у тому, що ФГТУ підтримувала діяльність голови Донецького товариства греків ім.Стамбулжи О.Г.Продан ми вважаємо абсолютно безпідставними.

За роки незалежності України зусиллями Федерації організовано вивчення новогрецької мови у 60 навчальних закладах, із них вісім знаходяться на не підконтрольній Україні території. Викладають мову історичної батьківщини 80 вчителів. Усі без виключення педагоги є учасниками програми Генерального Секретаріату у справах греків зарубіжжя МЗС Греції «Надання одноразової щорічної матеріальної допомоги вчителям новогрецької мови та керівникам кращих танцювальних, вокальних та театральних колективів». Вони один раз на рік офіційно, сплативши Україні усі податки, отримують від Греції кошти за свою роботу. Уся документація, усі списки є у Генеральному Секретаріаті у справах греків зарубіжжя МЗС Греції, Посольстві Греції в Україні, у Генеральному Консульстві Греції у Маріуполі. Дані фінансові надходження є цілевими та надходять безпосередньо вчителям та керівникам танцювальних, вокальних та театральних колективів. Усі звинувачення Корецького М.Х. у тому, що ФГТУ, завдяки даним коштам «фінансує сепаратистів», ми відкидаємо та вважаємо абсолютно безпідставними.

Рада ФГТУ категорично засуджує намагання голови ГС «Київське міське товариство греків імені К.Іпсіланті» М.Корецького дискредитувати діяльність Федерації грецьких товариств України та її лідерів.

Рада ФГТУ вважає, що діяльність ФГТУ повинна проходити у правовому полі, у рамках діючого Статуту та без надмірної політизації її роботи.

Ми щиро сподіваємось на мудрість і виваженість лідерів та активістів грецьких товариств України. Нас не зупинять жодні авантюри і провокації, ми спокійні і впевнені, у нас цілком достатньо сил та можливостей для того, щоб виконати всі наші зобов’язання, які ми давали усім вам під час VIII з’їзду Федерації грецьких товариств України. Ми сильні, бо ми єдині!