У Греції стурбовані низькою явкою на референдум щодо перейменування Македонії

В Афінах вважають результати референдуму позитивним розвитком ратифікації та імплементації Угоди в Преспесі.

Граеція закликала не втрачати можливість вирішення спору зі Скоп’є після референдуму щодо перейменування Македонії і подальшому вступу країни до ЄС і НАТО, передає газета Katimetrini.

Представник уряду Греції Дімітріс Цанакопулос заявив про те, що більшість тих, хто прийшов на референдум підтримали зміну назви своєї країни – “колишня югославська Республіка Македонія”, однак висловив стурбованість низькою явкою.

Він додав, що результат референдуму є “позитивним розвитком ратифікації та імплементації Угоди в Преспесі”.

“Тепер відповідальність лежить на парламенті Колишньої Югославської Республіки Македонія”, – сказав Цанакопулос.

У неділю, 30 вересня, в Македонії відбувся референдум. Наступного дня Центральна виборча комісія Македонії обробила 100% результатів референдуму щодо вступу країни в ЄС і НАТО, а також про перейменування держави. Позитивно на питання “Чи згодні ви на членство в ЄС і НАТО, приймаючи Угоду між Республікою Македонія та Грецькою Республікою?” відповіли 91,46% громадян. Проти висловилася 5,65%, проте явка на референдумі склала всього лише 36,91%, що дало право ЦВК країни визнати його таким, що не відбувся. Для визнання референдуму таким, що відбувся, явка повинна була скласти більше половини всіх громадян з правом голосу – всього їх в Македонії 1,806 млн осіб, проте прийшли майже 667 тисяч. Назву країни, яка прописана в Угоді з Грецією, хотіли змінити на “Північна Македонія”.

Парламент Македонії 5 липня вдруге проголосував за ратифікацію угоди з Грецією про зміну назви колишньої югославської республіки після того, як президент тимчасово заблокував угоду.

Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Дімітров, а також спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.

Президент Македонії Джорґе Іванов 26 червня відмовився підписати “неконституційну” схвалену парламентом угоду про зміну назви країни на Північну Македонію.

Суперечка про назву Македонії триває понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп’є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу та НАТО.

Більше про питання перейменування Македонії читайте в матеріалі Костянтина Федоренка “Північна Македонія: (не) втратити історичний шанс” у тижневику “Дзеркало тижня. Україна”.

ЗА МАТЕРІАЛАМИ: ИНТЕРФАКС