Греки на теренах України: брати ЗОСИМИ

Фонд Грецького національного інформаційно-культурного центру, який було створено у відділі мистецтв Сумської обласної наукової бібліотеки 2013 року в рамках проекту «Бібліотека – центр діалогу культур», поповнився цікавим виданням.

Влітку цього року нам пощастило побувати на екскурсії у славнозвісному Ніжині – відомому осередку грецької культури в Україні. Дізнавшись, що у Сумах існує товариство греків «Відродження» та діє Грецький центр, співробітники місцевого музею «Поштова станція» подарували нам книгу «Сердца, отданные Элладе. Памяти греческих патриотов, меценатов и просветителей братьев Зосимов» (Ніжин, 2009), видану Ніжинським міським товариством греків імені братів Зосимів та Музеєм рідкісної книги Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя за фінансової підтримки Посольства Республіки Греція в Україні. Книга містить унікальні дослідницькі, документальні та ілюстративні матеріали, що розповідають про діяльність видатних представників грецького народу – братів Феодосія, Зоя, Анастасія, Іоанна, Михайла та Миколи Зосимів, які жили на межі ХVІІІ-ХІХ ст. та брали активну участь у підтримці визвольної боротьби еллінів за незалежність – фінансували діяльність таємного товариства грецьких патріотів «Філікі Етерія» в Одесі.

Шляхетний рід Зосимів тісно пов’язаний з містом Ніжином. Брати витрачали свої кошти на численні благодійні справи, допомагали найбіднішим членам Ніжинського Грецького братства. Саме їх коштом була побудована церква Костянтина та Олени, під вівтарною стіною якої поховані двоє з братів – Анастасій (помер у 1819 р.) та Микола (помер 1842 р.), а також відкрита лікарня та зведений кам’яний корпус інвалідного будинку для хворих та знедолених греків.

Пам’ять про братів-патріотів живе у Ніжині й понині, на їх честь названо одну з вулиць в історичному центрі міста. 1999 року нащадки ніжинських греків об’єдналися в міське товариство, яке носить ім’я братів Зосимів.

Зараз у відділі мистецтв експонується книжкова виставка з циклу «Греки на теренах України», присвячена братам Зосимам та історії Ніжинського Грецького братства.