Феодор Родоканакі – пірат-купець

Про Феодора Родоканакі ходить стільки легенд, що визначити, що з них правда, а що вигадка, сьогодні неможливо. Феодор Родоканакі народився на острові Хіос, у дуже знатній родині. Сімейні контори, які працювали в Константинополі, Смирні і Ліворно, особливих доходів не приносили. Тому 22-річний Феодор вирушив до Одеси, яка тоді активно розбудовувалася, і де для бізнесу створювалися всі умови.

Штаб-квартирою компанії грецького бізнесмена Родоканакі в Одесі став Пале-Рояль – розкішний двоповерховий особняк під номером 19 на Миколаївському (зараз Приморському) бульварі (на фото).

Родоканакі практично відразу отримав російське підданство, і по місту поповзли чутки, що у грецького аристократа є таємні покровителі. Крім того, він привіз з собою чималий на той час капітал – п’ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Звідки у хлопця були такі гроші, невідомо: заробити їх він не міг, та й сімейний бізнес таких доходів не приносив. Злі язики говорили, що ще зовсім хлопчиськом Родоканакі плавав під «чорним прапором» знаменитого пірата Ламбро Каччіоні.

Молодий грек придбав будівлю на Приморському бульварі, де оселився сам і відкрив відділення банку. Безпомилкове чуття підказало йому зайнятися хлібної торгівлею, яка незабаром стала найприбутковішим бізнесом. За 10 років Феодор Родоканакі став одним із найбільших підприємців Одеси – його статки оцінювалися більш ніж в 2 млн. рублів. Розбагатівши, він згадав про свою бурхливу морську молодість і купив три чорноморських пароплави, які здійснювали регулярні рейси з Одеси до Криму і на Кавказ. А через півстоліття флот грецького купця налічував вже 49 суден.

З моменту свого заснування Одеса жила за власними неписаними законами. Для того, щоб завоювати повагу одеситів, мало було стати багатою людиною, потрібно ще щось зробити для людей. І Родоканакі став вкладати гроші в промисловість не тільки міста, а й усієї Російської імперії. На його гроші в Одесі була збудована найбільша в Росії джутова фабрика, відкрито училище для дівчаток, побудовані друкарня і дитячий сад.

Син Родоканакі Перікл був завзятим марнотратом і гульвісою. За 18 років, що минули після смерті батька, він пустив за вітром більш ніж чотиримільйонний спадок. «Завдяки» йому імперія Родоканакі, яка вистояла в економічних бурях XIX століття, припинила своє існування.