Уряд Македонії затвердив проект конституційних змін щодо перейменування країни

Як заявив прем’єр-міністр Македонії Зоран Заєв, текст поправок відповідає умовам угоди з Грецією та рішенню парламенту, який підтримав внесення цих змін до Конституції.

«Професійна й наукова спільнота оцінили проект конституційних змін на відповідність міжнародному праву, стандартам прав людини й, особливо, інтересам Республіки Македонія з її перспективами європейської та євроатлантичної інтеграції. Проект заслуговує на підтримку всіх депутатів, зокрема, заради інтеграції Македонії в НАТО та ЄС», — наголосив прем’єр Заєв.

Надалі пакет поправок направлять до парламенту Македонії для імплементації.

Нагадаємо, 19 жовтня парламент Македонії схвалив пропозицію уряду про початок конституційних змін щодо перейменування країни. За це проголосували 80 зі 120 депутатів.

Так, у Конституції змінять текст преамбули та гарантії незмінності кордонів й суверенітету сусідніх країн. Також змін зазнають заходи підтримки діаспори за кордоном.

У Росії заявили, що парламент Македонії голосував за зміну назви країни з «брудними маніпуляціями» і контролем з боку США.

ЄС і НАТО привітали рішення парламенту Македонії. 

Процедура зміни назви триватиме три місяці, під час яких відбудуться ще два голосування. Другий раз для затвердження необхідні будуть голоси простої більшості, тобто 61 депутата. Водночас третій раунд вимагатиме 2\3 голосів.

Зміна назва країни відкриває Македонії шлях до вступу в НАТО та ЄС, який до того роками блокувала Греція. Суперечки щодо назви тривають між державами ще з часів розпаду Югославії: Афіни вимагають перейменування, аби уникнути плутанини з історично грецьким регіоном Македонія. Опозиція, однак, виступає проти.

Неформальний дедлайн для виконання угоди, підписаної у червні між Грецією та Македонією, спливає у березні 2019 року. Таким чином грецький парламент зможе ратифікувати її до загальних виборів, на яких великі шанси на перемогу мають сили, що виступають проти угоди.