Підсумки IX Всеукраїнського фестивалю грецької пісні ім. Т. Каци (ФОТО)

Ось і “відгримів” потужний дводенний ІХ Всеукраїнський фестиваль грецької пісні ім. Тамари Каци. Вдалі вихідні вже минули, а приємний післясмак та море яскравих емоцій залишаться надовго. Мешканці та гості Маріуполя мали змогу розважитись, розвіяти думки та поринути в атмосферу національної культурної спадщини нащадків Еллади. Саме у центрі українського еллінізму 10-11 листопада зібралися музичні колективи, обдарована молодь, співаки, члени грецьких товариств Києва, Мелітополя, Одеси, Запоріжжя, Маріуполя, Волновахи, сільських районів Донецької області та усі, хто полюбляє грецьку пісню.

Відверто кажучи, ще буквально років 15 тому проведення такого добре організованого, масштабного, дуже резонансного дводенного суперфестивалю у Маріуполі силами громадської організації (!) здавалося дивовижною, однак недосяжною мрією. Ну, як же таке може бути?.. Втім, коли до справи беруться справжні професіонали: голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи та завідуюча відділом культури виконкому ФГТУ Галина Косякова, які по-справжньому опікуються нашою культурою, усе можливо. І ось уже один із найкращих масових грецьких фестивалів України у дев’ятий раз поспіль зібрав на гостинній землі, у чудовому Маріуполі, гроно талановитих і небайдужих людей.

Звісно, переказувати таку подію – справа, як то кажуть, невдячна. Найліпше бодай раз на власні очі побачити, ніж десь про це прочитати чи почути. Адже, без перебільшення, подія – грандіозна і, що дуже важливо за нинішніх обставин, надзвичайно позитивна. Бо стільки щасливих посмішок і привітних облич можна було побачити на фестивальних локаціях: у МБК ім.Т.Каци у Сартані та у МПК «Український дім» у Маріуполі!

Отже, почнемо з самого початку. Один із найбільш значущих пісенних фестивалів греків України, він нерозривно пов’язаний з іменем трагічно загиблої відомої виконавиці грецьких пісень Тамари Каци (1958-1999 рр.). На згадку про співачку, з ініціативи Федерації грецьких товариств України, один раз на два роки проводиться пісенний фестиваль ім.Тамари Каци. Цього року Тамарі Анатоліївні Каци виповнилося б 60 років. Символічно, що вже вдруге, за всю історію фестивалю, день народження Тамари Каци збігся із днем проведення пісенного конкурсу. Перший раз це було у 2000 році, на першому фестивалі. І ось знову через 18 років на ІХ фестивалі, відбірковий тур якого відбувся на батьківщини Тамари – у селищі Сартана.

Гавриїл Попов писав свого часу: – Пісні Тамари Каци розкривають грецьку душу, що поєднує дитячу веселість, зрілу мудрість, життєрадісний оптимізм, що дозволив грекам виживати не одну тисячу років, і нескінченний, бездонний смуток, цілком зрозумілий у світлі цього ж тисячолітнього досвіду. Її пісні відродили в душах сотень і тисяч греків найголовніше – усвідомлення своїх грецьких коренів, почуття приналежності до народу – одного з творців цивілізації на нашій планеті. Її пісні створювали і зміцнювали повагу до греків з боку інших народів, адже саме мистецтво – це найсильніша зброя для завоювання підтримки інших націй.

Організатором ІХ Всеукраїнського фестивалю грецької пісні імені Т.Каци є Федерація грецьких товариств України. Вперше за багато років суттєву підтримку в організації фестивалю надав Департамент інформаційної та внутрішньої політики Донецької обласної державної адміністрації. Також не залишається осторонь від усіх масштабних проектів Федерації грецьких товариств України Благодійна організація «Фонд Бумбураса», яку очолює відомий меценат та громадський діяч Пантелеймон Бумбурас. Нагадаємо, що переможці VIII Всеукраїнського фестивалю грецької пісні ім. Тамари Каци були нагороджені «Фондом Бумбураса» безкоштовною поїздкою на грецький острів Лімнос. Цьогорічний фестиваль також відбувся за підтримки даного Фонду. ІХ Всеукраїнський фестиваль грецької пісні ім. Тамари Каци проводився за суттєвої підтримки Маріупольської міської ради, яка надала можливість провести Гала-концерт фестивалю в одному з кращих палаців культури Маріуполя – МПК «Український дім», а також надала інформаційну підтримку нашому фестивалю. Інформаційним спонсором фестивалю виступило Маріупольське телебачення, яке організувало прямий ефір Гала-концерту фестивалю.

   

У рамках фестивалю відбулося відкриття виставки «Україна – наш спільний дім» народних умільців національних меншин, яка була приурочена до Міжнародного дня толерантності.

Святковий настрій учасникам та гостям фестивалю перед початком концерту створював оркестр народних інструментів Маріупольської камерної філармонії, диригент Юлія Чайн.

Гала-концерт розпочався із хореографічної композиції «Душа Тамари живе і співає» у виконанні танцювального колективу народного грецького ансамблю пісні і танцю «Сарнтанські самоцвіти» (кер. Л. Теребінкіна) і зразкового театру танцю «Білий птах» (кер. Л. Бойченко).

   

 

Привітати учасників та гостей фестивалю прийшли Голова Федерації грецьких товариств України, Заслужений працівник культури України Олександра Проценко-Пічаджи, Генеральний консул Республіки Греція у Маріуполі Елені Георгопулу, народний депутат Сергій Матвієнков, радник голови Донецької обласної державної адміністрації Микола Трофименко.

      

Після привітань ведучі Євгенія Ступнік та Максим Стьопін оголосили лауреатів та дипломантів ІХ Всеукраїнського фестивалю грецької пісні ім. Тамари Каци:

 Номінація «Ансамбль»

– Спецприз «Золотий гомін»: «За популяризацію творчості відомих уродженців смт Сартана».

– Спецприз «Mia bend» м. Бердянськ: «За оригінальну інтерпретацію пісні».

– Спецприз «Народний ансамбль «Ілюс» с. Чермалик (із зони зіткнення сторін): «За стійкість та віру».

ІІІ місце:  Не присуджувалося

ІІ місце: Народний ансамбль народної пісні «Золотий гомін» м. Бердянськ

І місце:  Вокальна група Народного грецького фольклорного ансамблю пісні і танцю «Сартанские самоцветы»

І місце:  Вокальний ансамбль «Золота Амфора» м. Мелітополь

  Номінація «Дует»

 І місце та ІІ місце не присуджувалося

 ІІІ місце: Качан Світлана, Чепурна Світлана м. Запоріжжя.

  • Номінація «Авторська пісня»

Дипломант фестивалю: «Ансамбль народного грецького пошуково-дослідницького колективу «Гюнеш» м. Волноваха

ІІІ місце: Не присуджувалося

ІІ місце:  Сагірова Ганна смт Ялта

ІІ місце:  Башко Світлана с.  Малоянисоль

І місце:   Корона Анатолій смт Сартана

 Номінація «Академічний вокал»

ІІІ місце: Не присуджувалося

ІІ місце:   Ніколіна Уляна м. Маріуполь

 

І місце:   Лайва Валерія с. Нікольське

Номінація «Вокал в 3-х вікових категоріях»

 І категорія: 18-24

ІІІ місце:  .Юлія Махно м. Волноваха

ІІ місце:  Вікторія Васильконова смт Велика Новосілка

І місце:  Діана Хаджинова смт Сартана

І місце:  Олександр Горюнов смт Ялта

 

 ІІ категорія: 25-40

ІІІ місце:  Надія Долгова смт Мангуш

ІІ місце:  Не присуджувалося

І місце:  Не присуджувалося

ІІІ категорія: 41-50

 

ІІІ місце, ІІ місце та І місце  не присуджувалося

Дипломант фестивалю: Наталя Джавлах с. Красна Поляна

Приз глядацьких симпатій:  «Народний хор «Скарби Приазов’я»» смт Сартана

Спецприз: Сартанське товариство греків «Елліни Приазов’я»

(голова Н. П. Папакіца)  «За активну участь у фестивалі та гідну підготовку конкурсантів у всіх номінаціях»

Спецприз: Волноваське міське товариство греків «Олімпос»

(голова Т.М.Мороз)  «За активну участь у всіх номінаціях фестивалю та популяризацію грецької пісні»

Номінація «Пісні мовами надазовських греків»

Спецприз: Ковель Наталія «За відданість грецьким традиціям, культурі предків і збереження урумського діалекту» с. Старогнатівка

ІІІ місце:  Ганна Белочуб смт Старий Крим

ІІ місце:   Вероніка Бондар смт Нікольське

ІІ місце:   Людмила Долгер і Вокально-інструментальний ансамбль музичної школи імені Д.Патричи смт Нікольське

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

Справжнім подарунком для усіх стали виступи голови журі Фестивалю, солістки ансамблю «Ренесанс», солістки Одеської обласної філармонії, лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів, члена Одеської обласної громади т греків імені Григорія Маразлі Аглаї Поліхроніді, члена журі, уродженки Сартани, володаря Гран-прі V Фестивалю грецької пісні Юлія Пономарьової, володаря Гран-прі VІ Фестивалю грецької пісні Світлани Плечак, лауреата І премії VІІ Фестивалю грецької пісні Валентини Косякової та лауреата І премії VІІІ Фестивалю грецької пісні Вікторії Ольхової.

 

 

Фестиваль завершився традиційним виконанням Гімну греків України «Емброс, патріотеc, емброс!» у виконанні лауреата Фестивалю грецької пісні Тетяни Сагірової.

Зараз переглядаючи купи світлин та відео, дивлячись на посмішки людей та читаючи коментарі у соцмережах, розумієш, наскільки це прекрасна і важлива справа, наскільки проведення такого заходу було необхідне людям і наскільки важливо саме зараз, саме в цей непростий для нашої країни час відчувати себе одним цілим. Бо сучасний, динамічний, атмосферний, надзвичайно потужний Фестиваль грецької пісні, дійсно, єднає серця!