У Харкові відбудеться захід, присвячений 81-й річниці з початку «грецької операції» НКВС

ПРЕС-РЕЛІЗ

до пам’ятного заходу, присвяченого 81-й річниці з початку «грецької операції» НКВС

15 грудня 2018 року о 13-00 в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Каразіна (Площа Свободи, 4, ЦНБ, 8-й поверх, читальний зал №1) відбудеться пам’ятний захід, присвячений 81-й річниці з початку «грецької операції» НКВС.

У поточному році цей захід присвячено Марії Ростиславівні Капніст, Заслуженій артистці Української РСР, грекині за походженням, яка була репресована у 1941 році і провела в сталінських таборах понад 15 років.

З повідомленням про життя і творчість М.Р.Капніст виступить Бахмет Тетяна Борисівна, головний бібліотекар Харківської міської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки імені К. С. Станіславського. У заході візьме участь Радислава Олегівна Капніст, дочка Капніст М.Р.

Капніст (Капніст-Сірко) Марія Ростиславівна народилася 22 березня 1914 року в Санкт-Петербурзі в родині графа Р.Р.Капніста і А.Д.Байдак, прапраправнучку отамана Івана Сірка. Після Жовтневої революції родина переїхала в Судак, де у 1921 році батька Марії розстріляли.

У 16 років Марія Капніст потрапила в Ленінград і була прийнята в Театральну студію Ю.М.Юр’єва при Ленінградському драматичному театрі імені О.С.Пушкіна. Однак уже в 1934 році внаслідок дворянського походження вона була виключена з інституту з забороною проживати в Ленінграді.

У 1941 році Марія Ростиславівна була репресована за «антирадянську пропаганду і агітацію» і звільнена лише у 1956 році. З цього періоду і до кінця життя вона жила в Києві.

Після звільнення М.Р.Капніст працювала масажистом, лаборантом. У 1958 році їй вдалося отримати роль ігумені у фільмі «Таврія» молодого режисера Юрія Лисенка. Успіх цієї роботи звернув на неї увагу багатьох режисерів кіностудії імені О.Довженка, де вона в подальшому багато знімалася. Марія Ростиславівна зіграла, в цілому, більше 130 ролей. У 1988 році Капніст М.Р. було присвоєно звання Заслуженої артистки Української РСР.

У віці 79 років Капніст М.Р. потрапила під колеса автомобіля, переходячи Проспект Перемоги в Києві. Померла вона 25 жовтня 1993 року. Похована на фамільному кладовищі в селі Велика Обухівка Полтавської області.

13 вересня 2014 року на будинку №13 на вулиці Василя Липківського в Києві М.Р.Капніст було встановлено меморіальну дошку.

«У вогні не горить», – написано на гербі Капністів. Марія Ростиславівна пройшла через жорстокі випробування і вистояла, що не посоромивши своїх чудових предків.

Додаткова інформація про пам’ятний захід, присвячений 81-й річниці з початку «грецької операції» НКВС, на сайті www.greeks.kharkov.ua і за телефонами: 066-735-83-45, 097-429-61-70, 050- 506-94-72.

 

Харківський національний університет імені В.Каразіна

Харківська міська спеціалізована музично-театральна бібліотека  імені К. С. Станіславського

Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос »