Сьогодні День пам’яті жертв «Грецької операції» НКВС

Утверджуючи тотальний контроль над усіма складовими радянського суспільства, Й. Сталін відчував найбільші труднощі саме в національній сфері. Пов’язані круговою порукою більше інших груп населення, етнічні товариства підпадали під найслабший контроль. Тут, здається має рацію точка зору, російського дослідника А.Ватутіна, що подібні обставини в уявленні Сталіна були найбільш небезпечними. Саме тому по «національному» в 1937-1938 рр. прийшовся основний удар, як на загальномасовому, так і на номенклатурному етапі «великого терору». Але із 14 операцій НКВС СРСР за національною ознакою найбільш жорстокою сталася «Грецька операція»

Щороку 15 грудня, у День пам’яті жертв «Грецької операції НКВД», українські греки вшановують пам’ять репресованих радянськими каральними органами впродовж 1937-1938-го років в Україні. 

Через масштаб репресій радянської влади, цей період отримав назву «Великий терор», який зокрема, спрямовувався за національною ознакою. Підтвердженням цьому слугують так звані «національні операції» НКВС проти окремих національних груп. Грецька спільнота в Україні в той час опиралася на потужну культурну традицію й разом з іншими розвиненими національними спільнотами України заважала комуністичному режиму СРСР будувати суспільство «радянських людей».

Тому, 12 грудня 1937 року вийшла спеціальна директива НКВС СРСР №50215, яка дала поштовх «Грецькій операції НКВС». Арешти відбулися в усіх місцях компактного проживання греків, зокрема в Криму, Одеській та Донецькій областях, Харкові та Києві. За оцінками істориків, в ході операції були заарештовані від 7600 до 9400 греків, здебільшого чоловіки. Більшість заарештованих невдовзі була розстріляна, решта – отримали по 10 років концтаборів системи ГУЛАГ НКВС СРСР.

В результаті операції, більшовиками була ліквідована еліта української грецької меншини. Радянською владою були закриті також Маріупольський грецький театр, Маріупольський грецький педагогічний технікум, грецькі національні школи. Нищівного удару було завдано по цілісному національному організму, невід’ємній складовій української історії та культури.

 

Ініціаторами спеціальних операцій винищення національних меншин України були персонально Йосип Сталін, Микола Єжов та Андрій Вишинський, а безпосереднім виконавцем – підконтрольний їм репресивний апарат радянських каральних органів в Україні.

Злочинна суть та діяльність комуністичного тоталітарного режиму в Україні підтверджена Законами України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 року № 317-VIII та «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» 9 квітня 2015 року № 316-VIII.

У Биківні знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об’єкт спеціального призначення НКВД, де у кінці 30-х — в 40-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Встановлено, що в районі цього селища закопували приречених до розстрілу в позасудовому порядку, вирок стосовно яких виконано у місті Києві. За даними науковців, у Биківнянському лісі покоїться понад 100 тис. репресованих комуністичною владою. На сьогодні за виявленими і опрацьованими співробітниками СБУ документами встановлено прізвища 14191 особи.

Долі багатьох тисяч невинно закатованих ще потребують вивчення. Тому таке вшанування  є ще одним, хай і невеликим  кроком до  розкриття справжніх масштабів трагедії.

Жертви грецької операції сталінського режиму заслуговують світлої пам’яті багатонаціональної України.