Шмуш, кураб’є, васілопіта: ТОП-5 рецептів новорічних страв від греків Маріуполя (ФОТО)

До Нового року і Різдва залишаються лічені дні. Господині готуються до святкового столу, складають меню та купують продукти. Серед них і грекині Приазов’я. Для них традиційні новорічні страви – не олів’є  чи оселедець під шубою, а шмуш і кураб’є  

 

Якщо цього року хочеться вразити гостей незвичною стравою чи просто додати різноманітності, пропонуємо приготувати щось з грецької кухні. Попереджуємо, кухня греків Приазов’я аж ніяк не схожа на дієтичну, проте поласувати смачненьким на свята можна.

Шмуш

В різних грецьких селах ця страва може мати ще назву “турта” або “кубете”. Шмуш (або шумуш) – це листковий пиріг. Для тіста знадобиться 0,5 л води, 1 чайна ложка солі та борошно. Для начинки – м’ясний фарш, тертий гарбуз та цибуля. Також можна зробити таку начинку: м’ясо з рисом чи рис з гарбузом.

Замішуємо круте тісто, готуємо суміш з топленого жиру: свинячого та яловичого, додаємо до жиру олію. Тісто розділяємо на три частини, тоненько розкачуємо. Кожну частину тіста змащуємо сумішшю жирів, складаємо один на одного. Після чого знову тоненько їх розкачуємо разом за розміром листу для випічки, зверху змащуємо жиром і викладаємо начинку. Складаємо конвертом, зверху змащуємо ряжанкою і випікаємо.

Кураб’є

Кураб’є – печиво новорічне і весільне, ще його називають печивом нареченої. Приазовські грекині-господині печуть це солодке і легке печиво різної форми, найчастіше – напівмісяцями, зірочками, сердечками, хоча бувають й інші. А на новорічні свята готують, бо цукрова пудра асоціюється зі снігом. Якщо хтось вирішить побратись під новий рік, воно обов’язково має бути на столі.

Для приготування знадобиться 1 склянка свинячого жиру, 2 склянки цукрової пудри, 3 склянки борошна, ванільний цукор.

Жир треба розтопити і збити разом з цукровою пудрою. Після додавати просіяне борошно і продовжувати збивати. Вимісити тісто руками, на пару годин залишити в холоді. Потім не тонко розкачати та вирізати формочками печива. Викласти на сухий лист, випікати при помірній температурі. Готове печиво посипати цукровою пудрою.

Васілопіта

Традиційний грецький новорічний пиріг. Існує дуже багато рецептів Васілопіти, її готують з різного тіста. Але обов’язково у цей пиріг ховають монетку. Вважається, кому дістанеться шматочок з монеткою, той буде щасливий весь прийдешній рік.

Наводимо один з варіантів приготування.

Для тіста знадобиться 400 гр вершкового масла, 3 стакани цукру, 6 яєць, цедра двох апельсинів, півстакана апельсинового соку, стакан йогурту, 750 гр борошна та ванільний цукор, сіль. білки яєць треба збити з дрібкою солі, в іншому посуді збити цукор з вершковим маслом. Туди ж по одному додавати жовтки, після кожного суміш збивати. Туди ж додати цедру, сік, йогурт та ваніль. Додати третину борошна, перемішати. Потім додати третину збитих білків і перемішати. Тричі додавати борошно і білки. Ретельно перемішати, тісто має бути рідке. Випікати треба в розігрітій духовці близько години. Поки пиріг ще гарячий туди, можна заховати монетку, обернувши у папір чи фольгу.

Чак-чак

Чак-чак – це десерт з тіста з медом. Для тіста знадобляться 3 яйця, 1 столова ложка води або молока, 1 столова ложка горілки, трохи соди (загасити оцтом). Замішуємо некруте тісто, розкачуємо і нарізаємо тоненькою соломкою.

Смажити цю соломку треба у фритюрі у суміші жирів (можна взяти свинячий жир та олію) невеличкими порціями. Готову соломку викласти на паперовий рушник, дати зайвому жирові стекти. Коли охолоне, можна змастити сиропом. Для цього треба 3 столових ложки меду розтопити на водяній бані та розвести у ньому 4 столові ложки цукру.

Вкладати на блюдо або у форму соломку треба якомога щільніше, після чого й полити сиропом. Аби десерт застиг і був готовий до вживання, поставити у холодильник.

Чір-чір

Чір-чірами греки називають чебуреки – всім відомі смажені пиріжки з м’ясом.

Для тіста знадобиться півлітра води, 1 чайна ложка солі, 2-3 столові ложки олії та борошно. Для фаршу – свинина, баранина чи яловичина, цибуля, сіль, перець. Аби чебуреки вийшли соковитішими, можна додати трохи рідини – води, кефіру чи ряжанки.

Треба замісити круте тісто, залишити його на 10-15 хвилин, розрізати на невеличкі шматочки, обваляти у борошні. Потім розкачати їх на кола діаметром 12-14 см. На одну половину тіста покласти фарш, другою накрити зверху, заліпити боки, для рівної форми напівкола можна обрізати тарілкою або спеціальним кухонним ножем. Смажити їх треба в олії на сильному вогні. Подають чебуреки з кисломолочними напоями чи сметаною.

Ганна Прокопенко

Фото Афіна Хаджинова, Ганна Прокопенко