Інтерв’ю Президента України Петра Порошенка грецькому виданню “Та Неа”

https://www.tanea.gr/print/2019/01/04/interviews/i-oukrania-crtha-eygnomonei-crgia-panta-crton-patriarxi-vartholomaio/

 «Найважливіша місія щойно відновленої Православної Церкви України – об’єднати православних віруючих у нашій країні», – Президент України Петро Порошенко

«Україна завжди буде вдячна Патріархові Варфоломею»

«Неправду створює Кремль». – Таким чином Президент України Петро Порошенко характеризує в своєму сьогоднішньому інтерв’ю «Та Неа» заяву свого російського колеги Володимира Путіна щодо нібито отримання фінансового зиску Вселенським Патріархатом від Києва за створення Автокефальної Православної Церкви України. «Україна завжди буде вдячна Патріархові Варфоломею і Синоду Церкви-Матері за це історичне рішення», – наголошує український Президент, який завтра буде супроводжувати Митрополита Київського Епіфанія у Вселенському Патріархаті, де йому буде передано Томос.

 Пане Президенте, Автокефальна Православна Церква України є фактом. Як ви прокоментуєте це і вибори нового Предстоятеля?

Це досягнення, про яке українці мріяли вже більше 1000 років відтоді, коли ми прийняли християнську віру від Матері-Церкви Константинополя. Тепер у нас вперше з’явилася незалежна Церква, визнана Вселенським Православ’ям, рівна серед рівних.

В історії кожної держави не так багато таких важливих подій, як ця. І це відбувається на наших очах. Як справжній віруючий, я дуже щасливий це прожити, як громадянин і як лідер. Ця історична подія дозволяє мільйонам українських православних християн повернутися до христіанської Божої Спільноти, оскільки після рішення Його Святості Патріарха Варфоломія і Священного Синоду Вселенського Патріархату зв’язок з Вселенським Православ’ям була відновлено.

 Цитата: «Москва, Кремль звично використовують Церкву у своїй «гібридній» агресії. Створення незалежної Православної Церкви України унеможливлюють або значно обмежують такі можливості Москви»

Автокефалія, тобто незалежність Православної Церкви України, значно сприяє єдності в країні. Це стосується нашої духовної незалежності і свободи. Відновлюється історична справедливість, і ми будемо пам’ятати ці дні завжди. Тепер ніхто не може розділити мій народ на віруючих, які є чи не є прийнятними. Існує визнана Церква, і кожен може бути її членом. Найважливіша місія Православної Церкви України, яка щойно була відновлена – об’єднати православних віруючих в нашій країні.

Як Президент, я б сказав, що створення незалежної Церкви – це ще один акт нашої державної незалежності. Російська Православна Церква в Україні ніколи не була позитивною в цьому контексті та культивувала розкол в країні і підпорядкування Москві. З новою незалежною Церквою маємо історичний шанс більшого єднання і стійкості як європейська християнська держава.

 Ви будете супроводжувати Митрополита Київського Епіфанія до Вселенського Патріархату де йому передадуть Томос. Як ви почуваєтеся зважаючи на цю історичноу подію?

Для мене велика честь розділити цей конкретний момент. Для всієї української нації. День шостого січня 2019 року назавжди залишиться в історії нашої держави і Православ’я. Мова йде про момент, який проходить через століття. Виявлення інтелектуальної незалежності українського народу, про що мріють покоління і покоління українців.

15 грудня Всеукраїнський Православний Собор обрав нового Предстоятеля Митрополита Епіфанія. Назважаючи на сильний холод, тисячі з нас залишилися на морозі протягом кількох годин напруженого очікування. Нас зігрівали наші серця і передчуття цієї великої події. Було дуже символічним, що це відбулося в Кафедральному Соборі Святої Софії, побудованому тисячі років тому Ярославом Мудрим, сином видатного князя Володимира Хрестителя, який приніс християнство з Константинопольської Матері-Церкви і охрестив Київську Русь. У ці дні ми разом з Константинополем відновлюємо правду, оскільки Україні надається Томос. В цей момент я бачу, як Україна отримує рівне місце в сім’ї християнських держав. Користуючись нагодою, хочу висловити вдячність Його Всесвятості Патріарху Варфоломею і Святому Синоду Вселенського Патріархату за їх незрівняну заботу, підтримку і рішучість.

 Томос укріпить відносини між Вселенським Патріархатом і Православною Церквою України. Яке Ваше бачення зусиль Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія?

Україна завжди буде дякувати Патріарху Варфоломію і Синоду Матері-Церкві за ці історичні рішення. Він зробив диво, а велику мрію українців реальністю. Це диво не було б можливим без стійкої позиції Патріарха Варфоломія і Константинопольської Матері-Церкви. Він використовував своє безумовне право заліковувати рани, які були нанесені Українському Православ’ю за кілька століть московського панування.

3 листопада ми підписали угоду про співробітництво та координацію, що допоможе нам разом підтримувати новонароджену незалежну Українську Церкву і творчо працювати разом протягом наступних років. Його Всесвятість прийняв історичне рішення під сильним тиском з боку Москви. Це було історичне рішення, оскільки воно підтвердило незаконність анексії Москвою Київської Метрополії в 17 столітті. Патріарх Варфоломій вважає, що ми знаходимося на переломному етапі в історії Всесвітнього Православ’я що відкриває нову еру в Православ’ї. З незалежною Українською Церквою весь православний світ стає сильнішим.

Його Святість вже зайняв особливе місце в історії України. З усім, що він зробив, і завдяки його мудрості, лідерським навичкам, відданості Україні і Православ’ю, я думаю, що його слід вважати співзасновником нової України. Це дуже особлива і історична місія.

 Як ви ставитеся до заяв Москви про те, що Вселенський Патріархат мав економічну вигоду з цього процесу?

Російське керівництво славиться неправдою, обманом і фейковими новинами. Багато раз їх словили на розповсюдженні неправди, але вони продовжують. Сама природа війни Путіна і його режиму проти демократичного світу грунтується на наклепі, звинуваченнях і брехні. Те, що ви згадуєте, знаходиться в полі такої неправди.

У цих заявах немає нічого здорового. Вони мають приховані цілі. Однак, чесно кажучи, після багатьох років російської агресії і нашої боротьби за відновлення суверенітету і територіальної цілісності ми не очікували нічого іншого від Москви. Той, хто пам’ятає історії про «зелених чоловічків» в Криму, «відпочиваючих» на Донбасі, рейсі MH17 і Солсбері, не може забути пастки, що розставляє Кремль. По суті, все пов’язано з неправдою, яка готується Кремлем. Але ця неправда показова, оскільки демонструє розуміння світу Москвою, яка вірить, що без економічного зиску не можливо нічого. Моя реакція на це полягає в тому, що з точки зору віри в Бога і релігії, зокрема відновлення історичної правди, немає місця для фінансової вигоди. Ті, хто дотримується іншої думки, або пропагують такого роду фейки, служать Кремлю проти незалежності України і вільного світу.

У світі немає грошей, які могли б купити таких людей, як Його Святість Варфоломій. Я думаю, що хлопці в Кремлі знають це – і тому вони намагаються обдурити його мотиви. Але Бог і Історія знають правду. І ті, хто поширює таку брехню, врешті-решт впадуть. Якщо є щось, що принесло користь Вселенського Патріархату, то це справжнє посвячення України силі істини і силі Бога, оскільки Автокефальна Православна Церква України збагатить світове православ’я.

 Як ви думаєте, чому Москва так сильно протидіє у цьому питанні?

Простими словами – Москва слабкіша, ніж вважає Захід. Це той великий урок, який усі мають зрозуміти. Кремль докладає можливих зусиль, щоб його імідж був бездоганним, непереможним і сильним. Але це несправжня картина.

Ось чому Москва налаштована проти Константинополя, тому що зняті всі претензії Росії в Україні. Кремль навіть не приховує того факту, що розглядає Російську Православну Церкву як один з ключових інструментів, щоб утримувати Україну в орбіті «російського миру». Москва, Кремль звикли використовувати Церкву як інструмент своєї «гібридної» агресії. Створення незалежної Української Православної Церкви позбавляє Москву всіх цих шансів – або серйозно їх обмежує.

Ви могли собі уявити – ситуація в Українському Православ’ї обговорювалася в Раді Безпеки Росії під головуванням російського президента! Хіба це не порушення нашої незалежності і суверенітету? Коли російський президент каже, що розпад СРСР став найбільшою геополітичною катастрофою Росії 20-го століття, незалежна Українська Церква стане наступною [катастрофою].

Все це виявляється вирішальним – всі претензії Москви пов’язані з владою і контролем над територіями, а не з вірою і любов’ю.

Цитата :«Стабільна позиція Греції з підтримки територіальної цілісності України, чи то у формі продовження санкцій ЄС, чи підписання разом з іншими резолюції ООН по Криму, говорить сама за себе. Підтримка України є найкращою інвестицією в майбутнє Європи»

Які відносини між Києвом і Москвою сьогодні?

Вони не є добрими, якщо вони є, тому що Москва залучена в гібридну агресію проти України. Вкрала Крим і вторглася на Донбас. Останнім часом пішла ще далі і розширила свою агресію до Азовського моря, де українські кораблі були захоплені, а їх екіпажі заарештовані.

Важливо розуміти, що напад Росії 25 листопада в Керченській протоці і Чорному морі не був одиничним інцидентом. Українські кораблі не атакували російський флот і не відкривали вогонь, хоча їх провокували. Вони були атаковані зброєю і ракетами і захоплені під час рейсу в міжнародних водах в напрямку батьківщини. З 2014 року Росія регулярно порушує міжнародне право і угоди про перевезення як в цих водах, так і в Азовському морі. Вона вкрала наші енергоносії і рибальські угіддя, вплинула на рівень життя і заблокувала рух і торгівлю в наших портах. Влітку Росія регулярно підвищувала напруженність, зупиняючи торгові судна, що рухалися до українських портів, навіть якщо вони йшли під прапором таких країн ЄС, як Кіпр чи Греція.

Ми не можемо вірити в будь-які відносини з Москвою до зміни такої поведінки і відновлення суверенітету і територіальної цілісності України.

Чи плануєте Ви офіційний або робочий візит до Греції?

Я вважаю, що підтримка динамічного політичного діалогу завжди взаємовигідна. Пам’ятаю дуже хороший візит Прем’єр-міністра Греції Алексіса Ціпраса в Україну в лютому 2017 року. Окрім міцних економічних, соціальних, культурних і навіть родинних зв’язків між нашими країнами, ми погодилися з тим, що у нас попереду величезний невикористаний потенціал.

Також в Україні, в регіоні Азовського моря проживає велика грецька меншина. Я був би дуже радий відвідати з Прем’єр-міністром Ціпрасом Маріуполь і грецьку громаду. Це був би важливий візит підтримки і солідарності, особливо після останнього нападу Росії на українські кораблі в Керченській протоці і зважаючи на її плани по захопленню Азовського моря.

 На закінчення, хотіли б ми запитати Вашу думку про відносини останнім часом між Афінами і Москвою

Що стосується відносин з Росією, стабільна позиція Греції з підтримки територіальної цілісності України, чи то у формі продовження санкцій ЄС, чи підписання разом з іншими резолюції ООН по Криму, говорить сама за себе. Підтримка України є найкращою інвестицією в майбутнє Європи, коли здіснюються зусилля із просування її власного порядку денного, що супроводжується втручанням у внутрішні справи європейських держав. Незважаючи на кремлівську пропаганду, Захід може – шляхом збільшення вартості агресії Кремля– здійснити тиск, щоби поставити його на місце.