30 січня – День пам’яті трьох вселенських ієрархів

30 січня (12 лютого) святкуємо пам’ять трьох великих і дуже визначних ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: св. Василія Великого, св. Григорія Богослова і св. Івана Золотоустого. Свято встановлено у 1100 році. Його також називають Святом Письма,  тому що Три отці – ієрархи-святителі  були  провідними вчителями науки, віри, святості й Христової Церкви. Це свято і освіти, і християнське.

Три ієрархи були освіченими, мудрими вчителями, відомими ораторами і письменниками.

Вони вивчали античних письменників-класиків і філософів і зуміли примирити давньогрецький дух із християнською вірою. Вони відкинули ідолопоклонство і дотримувалися принципів діалектичного мислення грецької освіти, слідуючи рекомендації Павла «спробувати все, але зберегти добре».

Таким чином, вони встановили міст між класичним і сучасним, між знанням і чеснотою, між пошуком наукової істини і правдою любові, між теорією і практикою, еллінізмом і християнством.

Всі вони жили в четвертому столітті. Їхню епоху було справедливо названо: «Золотий вік Церкви». (християнської віри)

Св. Василій і св. Григорій  – це сини славної Каппадокії, в Малій Азії, друзі і майже однолітки. Св. Іван Золотоустий — з Антіохії і був молодший від них на 20 років. Всіх їх єднала апостольська ревність за святу віру і спасіння душ.

Усі бідні, хворі, сироти та літні люди знаходили притулок біля них. Їхнє велике серце та їх християнські душі стали дахом для нужденних.

Вони були настільки добрі і благодійні, що всю свою власність віддали своїм ближнім.

Багато разів ієрархи своїми руками перев’язували рани хворим. Ніщо не злякало їх, навіть прокажені.

Три ієрархи були також місіонерами. Отже, вони були справедливо названі Великими Отцями Церкви і Захисниками Грамоти і Школи.

Вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, вони пояснили нам догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Пресвяту Євхаристію. За їхні заслуги наша Східна Церква називає їх у своїх Богослужіннях рівноапостольними, органами Святого Духа, колонами Церкви та вчителями вселеної.