Створення портрета одесита

 7 лютого о 16:00 у постійно діючому лекторії філії Грецького Фонду Культури буде прочитана лекція на тему: «СТВОРЕННЯ ПОРТРЕТА ОДЕСИТА: «ПОНАЕХАЛИ – ПОНАОСТАВАЛИСЬ». Лектор: Олександр Анатолійович Прігарін – доктор історичних наук, професор Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

 

«Одним з найбільш обговорюваних питань в громадській та академічній сферах Одеси є тема «корінних одеситів», ким вони є. Ці сюжети активно спливають в розмовах повсюди: від кухонь і трамваїв до серйозних кабінетів і залів. Саме в силу такої популярності ці теми є маніпулятивними і спекулятивними. Штучна опозиція «одесит – приїжджий» нерідко стає полем обґрунтування своїх прав, своєї правди, своєї правоти.

На лекції пропонується не стільки дати остаточну відповідь на це питання, скільки поставити його в іншій редакції: як кожна зі спільнот впливала на формування і функціонування міста-космополіта. У цьому контексті передбачається усвідомити роль і структуру населення Одеси в історичній динаміці другої половини ХІХ століття, коли «Південна Пальміра» стала справжнім європейським полігоном для розвитку. Вчені і раніше «любили» міркувати на ці питання, однак вибирали інші періоди в історії: заснування, «Порто-Франко», або легендарний початок ХХ століття. Дивно, але саме в цей період склалась теза, що «Одеса вже не та …».

Завдяки спільній археографічній (архівній) роботі Л.Г.Білоусової, С.І. Парадісопулоса і А.А. Прігаріна, вдалося виявити і проаналізувати формулярні джерела цього періоду. Матеріали церковного обліку – первинні дані –

дозволили уявити собі елементарний рівень демографічної поведінки одеситів протягом усього ХІХ – початку ХХ століть. У доповненні до цього, «губернаторські звіти по Одеському міському головуванню» дозволяють простежити ці тенденції на рівні міста в цілому.

На лекції будуть продемонстровані деякі з результатів цих досліджень. Зокрема, показана фактична унікальність міста в демографічному розрізі, розкриті сюжети відтворення населення, співвідношення різних етнічних, конфесійних та соціальних груп. В цілому, буде запропоновано не тільки нові матеріали, але і новий методологічний підхід щодо вивчення Одеси».

 Вхід вільний.