Грецькі пісні під канонаду. Як живе прифронтовий Чермалик – репортаж журналістів 0629

У маріупольському селищі Чермалик відновили будинок культури і показали, як живуть люди на лінії вогню.

В останній день січня кореспондентам 0629 знову вдалося побувати в прифронтовому Чермалику. Грецьке селище Чермалик знаходиться на самій лінії розмежування, і його мешканці страждають від військових дій, що проходять буквально за вікном. Місцеві жителі щодня чують канонади важкого і стрілецького озброєння, а недавно в звітах ОБСЄ фігурували факти потрапляння під обстріл мирного будинку. Автоматні кулі двічі з інтервалом в декілька днів залітали в житлові кімнати, але благо ніхто не був поранений.

Сім’я, яка живе в розстріляному будинку, в селищі не єдина, хто страждає від війни. Багато будинків були зруйновані, частина жителів поранені й убиті. “Ми тут всі психічно хворі стали від цих бахів”, – скаржаться місцеві жителі. Однак привід візиту був радісний – відкриття Будинку культури, який є центром життя селища.

Відкриття проходило в урочистій обстановці. Реконструйований будинок прикрасив величезний плакат і повітряні кулі жовто-блакитного кольору. З усіх кінців селища жителі йшли до Будинку культури, в якому вперше за кілька років давали концерт.

У Будинку культури цікава історія. З самого початку бойових дій будівля набула статусу військового об’єкту. У ньому поселилися бійці ВСУ. Бойовики знали про знаходження українських захисників і стріляли по будівлі. Будинок культури пережив кілька прямих влучень з різних калібрів. Від цього дах поганий і став текти. Від вогкості і вологи і без того занедбана будівля почала руйнуватися, штукатурка стін – обсипатися, а всі вікна були розбиті. Будинок культури потрібно було рятувати.

У справу втрутилася голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи. Вона наполягла на тому, щоб військові покинули об’єкт, і зв’язалася з міжнародними гуманітарними організаціями, які стали спонсорами реконструкції. Почався довгий, але радісний процес відновлення головної культурної платформи Чермалика. Йшли роботи як усередині будівлі, так і зовні. Повністю було перекрито дах. В процес ремонту включилися місцеві жителі, вони приходили допомагати робітникам, виносили сміття і займалися прибиранням. Тому відкриття Будинку культури стало святом для всього Чермалика.

Практично всі жителі селища – діти і дорослі, зібралися в будівлі. Актовий зал був заповнений вщерть. Поки всі чекали почесних гостей, у кореспондентів 0629 був час прогулятися по селищу.

В той день тут тишу не розривали звуки війни. Незважаючи на те, що на частині будинків видно сліди обстрілу (пробита черепиця та стіни), селище живе мирним життям. Працюють магазини, аптеки, частково є освітлення.

Люди ходять до церкви, а на найвищій точці селища майорить синьо-жовтий прапор.

Поруч з українським селом буквально через річку знаходяться позиції бойовиків. Місцеві жителі розповідають, що у терористів є розвага – коли люди підходять до води, щоб ловити рибу, вони починають стріляти. “Стріляють спеціально поруч, знаючи, що це просто мирні жителі, які хочуть їсти. Сплески по воді: пух-пух-пух! Кулі прям біля падають. Але ж можуть і потрапити, хто їх знає “, – розповідає один з місцевих чоловіків.

У селищі в людних місцях розмістили плакати про мінну небезпеку, а волонтери та благодійні фонди проводять лекції на цю тему з місцевими жителями.

Зараз в селищі живуть 1600 осіб, в тому числі близько 300-350 дітей. “Зараз складно порахувати, тому що багато мігрують. Їдуть і повертаються в села, проте є і ті, хто виїхав зовсім “, – говорить глава селища Олена Табія. За її словами, точно поїхали близько 20 осіб, тобто 10 сімей, а 50 сімей їхали і поверталися. “Ми робимо все, щоб повернути своїх людей. Нам потрібно розвивати своє село, потрібно, щоб тут жили молоді люди “, – говорить вона.

Підприємства та виробництва в Чермалику не працюють. Місцеві жителі зайняті в бюджетній сфері і приватному бізнесі. Також невеликий відсоток посельчан працює в HarvEast Holding механізаторами. Багато хто їздить на роботу до Маріуполя, частина живе домашнім господарством, не дивлячись на дорогі корми. “Дворів 120-130 тримають домашніх тварин”, – розповідає селищний голова. “Продукцію реалізують у Маріуполі, а ось, на жаль, маріупольці в Чермалик за покупками не приїжджають”, – говорить Табія.

Обстріли чують жителі селища часто, іноді “прилітає” й до них. У разі потрапляння в житлові будинки розроблений алгоритм дій: адміністрація викликає військових і СЦЦК, які фіксують потрапляння. Більше 100 будинків вже потрапляли під обстріли. “Є серйозні пошкодження, а є шифер побитий і  побите скло. Але все одно ми вважаємо це ушкодженнями в результаті військових дій “, – говорить Олена Табія. З 2014 року 5 місцевих жителів були поранені і 2 загинули.

Однак в день відкриття Будинку культури в селищі ніхто не хотів згадувати про війну. Всі хотіли говорити про Будинок культури, творчості та радості. Голова товариства греків селища Чермалик Ганна Домбай розповіла, що люди на лінії розмежування втомилися жити в постійній напрузі, і Будинок культури – це своєрідна віддушина. “Коли бачу очі людей, які розслабляються від музики, співу та культури, – я просто шокована. Клуб був у жалюгідному стані, і стояло питання про те, що він просто зруйнується “, – сказала вона.

ООН довелося доводити, що Будинок культури – значимий соціальний об’єкт для селища. У ньому не припиняли працювати гуртки, функціонував малий зал. Зараз відремонтована велика сцена, яка стане платформою для розвитку талантів селища. “Зараз тут очі людей сяють. Це музика, це життя, це промінь світла в темному царстві, – каже Ганна Домбай. Вона згадала, як діти виходили з репетиції і чули канонаду, але почали співати пісню, щоб відволіктися від цього. “Вони співають і не помічають обстрілів, музика усуває стрес”, – говорить вона.

Після урочистого перерізання стрічки почався сам концерт. На оновленій сцені виступали творчі колективи з Маріуполя, Сартани і Мангушського району. Жителів Чермалика розважали піснями, танцями і гумором.

Кожен номер супроводжувався шквалом оплесків, і було видно, що концерт – це не рядовий захід, а справжнє свято для всього Чермалика.

“Сьогодні в нас свято! Ми так чекали на цю подію п’ять з половиною років, щоб зібратися так всім разом “, – сказала голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи зі сцени. Вона зазначила, що “порятунок потопаючих справа рук самих потопельників”, тому самі місцеві жителі зверталися до всіляких фондів, просили допомоги у них.

“У цей клуб вкладена душа народу Чермалик!” – сказав вона, згадавши і подякувавши всім організаціям, які зробили внесок у відновлення Будинку культури. Почесні гості дарували Будинку культури Чермалик подарунки у вигляді комп’ютерної техніки та сертифікатів на мікрофони і музичні інструменти.

“Добре, коли всі разом збираються на свята, але краще, коли в скрутну хвилину всі збираються, щоб допомогти в біді”, – сказав секретар міської ради Маріуполя Степан Махсма. Він згадав про все обстріли, які переживало селище, про складні етапи відновлення будівель і рішення інфраструктурних проблем. “Завдяки нашій згуртованості, нашому руху вперед і натхненню, ми переживаємо всі труднощі”, – звернувся він до мирних жителях і побажав всім миру і відновлення економічної могутності України.

Зі сцени звучали пісні і танці, а після концерту для жителів селища організували фуршет. Виїжджали з Чермалика під вечір і під акомпанемент кулеметної стрілянини. Бойовики традиційно активізуються з настанням сутінків і б’ють як по позиціях українських військових, так і по житловому сектору.

Всі розуміють, що Будинок культури ні в країні в цілому, ні в окремому селищі не зупинить збройний конфлікт, але у жителів Чермалика тепер з’явилася гарна зона творчості та релаксації. “Все, що виступає за культуру, виступає проти війни”, – впевнені мешканці Чермалика та запевняють, що будуть з радістю відвідувати відреставрований культурний центр селища.