Привітання Заступника міністра закордонних справ Греції пана Теренса Квіка до Всесвітнього дня грецької мови

Грецька Республіка

Міністерство закордонних справ

Заступник міністра

Афіни, 4 лютого 2019 року

9-го лютого, у день пам’яті національного поета Діонісіоса Соломоса, ми святкуємо Всесвітній день грецької мови.

Як казав провідний мислитель покоління 30-х, Георгіос Теотокас, Європа – немов сад, у якому гармонійно уживаються найрізноманітніші квіти, найбільш непоєднувані барви.

На мою думку, таке особливе поєднання завдячує величі першої зернини, чарівності невтомної живості грецької мови, що першою породила на європейських теренах сплетіння динамічних контрастів, з яких постала елліністичність.

Цей унікальний духовний витвір, що зветься грецькою мовою і не може повторитися в історії, є нагодою для святкувань, які наші співвітчизники за кордоном організують сьогодні по всьому світу.

Ця прогресивна ідея була сформована Федерацією Грецьких спільнот і братств Італії. Грецькі спільноти в Австралії стали одними з найперших, хто підтримав цю ідею власними подібними ініціативами,  до них долучилися й інші. Уряд Греції, почувши голос всесвітнього еллінізму, виконав зобов’язання перед мовою нашого народу, одностайною ухвалою Парламентом Греції.

Сьогодні грецька діаспора радіє разом з нами, адже весь світ відзначає день нашої мови, що є нашим власним способом осягнення життя та участі у нашому спільному існуванні як громадян світу.

Характер грецької самосвідомості знаходить своє вираження у мові греків, перших людей у всесвітній історії, які сформували моральні засади громадян демократичного полісу.

Всесвітній день грецької мови стане константою світового людського суспільства, повсякчас нагадуючи, що мова греків завжди веде до грецьких текстів, що свідчать про грецький спосіб діалогу і співіснування, тобто до «орто лого» (правильного судження), що породило загальнолюдські цінності, які притаманні сучасному цивілізованому світу, який ми називаємо світом свободи та поваги до прав людини.

Не забуваймо, що два ключові поняття, дві підвалини західної цивілізації, «діалог» та «демократія», є грецькими.

Теренс-Ніколаос Квік