«Енотіта» запрошує на відкриття меморіальної таблички «Остання адреса» на домі, де проживав грецький підданий Дімітріос Бердебес

Київське грецьке братство «Енотіта» запрошує на відкриття меморіальної таблички «Остання адреса» на домі, де проживав грецький підданий Дімітріос Бердебесу, репресований в ході «Грецької операції» НКВД. Відкриття відбудеться 23 лютого о 10-й годині біля будинку на вулиці Рейтарській, 8 Б.

 

Бердебес Дімітріос Деонісійович (хоча за логікою – Діонісійович; в обвинувачувальному акті – Діонісійович). Народився у 1889 р. на острові Кефалонія в селянській родині.
Етнічний грек, мав грецьке підданство, перебував у СРСР за посвідкою на постійне проживання. До революції Д. Бердебес був власником буфету в Бессарабії. Згодом працював булочником в Одесі. До арешту – булочник в їдальні Наркомату зв`язку УРСР.


Початок масових арештів серед грецької діяспори по всьому СРСР (в Україні основний удар припав на Донецьку область) поклала директива № 50215 наркома внутрішніх справ СРСР Єжова від 11.12.1937 р. з наказом про проведення т.з. «Грецької операції» – однієї з численних національних операцій НКВС і однієї з найжорстокіших.
Зокрема, в тексті директиви зазначилося:


«…греческая разведка ведет активную шпионско-диверсионную и повстанческую работу в СССР, выполняя задания английской, германской и японской разведок. Базой для этой работы являются греческие колонии в Ростовской-на-Дону и Краснодарской областях Северного Кавказа, Донецкой, Одесской и других областях Украины, в Абхазии и других республиках Закавказья, в Крыму […]. Наряду с шпионско-диверсионной работой в интересах немцев и японцев, греческая разведка развивает активную антисоветскую националистическую деятельность […]. В целях пресечения деятельности греческой разведки та территории СССР приказываю:
1. 15 декабря сего года одновременно во всех республиках, краях и областях произвести аресты всех греков, подозреваемых в шпионской, диверсионной, повстанческой и националистической антисоветской работе.»


Саме 15.12.1937 р. було видано ордер на арешт Бердебеса. Його заарештували наступного дня, 16.12.1937 р., у власній квартирі на вул. Рейтарській, 8. При обшуку вилучили лише посвідку на постійне проживання. Після арешту в Дімітріоса Бердебеса залишились дружина та 13-річний син-школяр.
Бердебесу було висунуто обвинувачення за ст. 54-6 КК УРСР – шпигунська діяльність.
На допиті, що його провели за кілька днів після арешту, він зізнався, буцімто з 1931 р. є агентом грецького консульства в Москві, за завданням якого шпигував на користь Греції.
5.02.1938 р. Д.Бердебеса було засуджено до розстрілу.


Вирок приведено у виконання 25.02.1938 р. У листопаді 1940 р. скаргу сина Бердебеса Олександра Дмітрієвича на предмет перегляду справи щодо засудження батька було відхилено.
Реабілітація Д. Бердебеса відбулась одночасно з реабілітацією багатьох інших невинних жертв серед грецького населення СРСР. Це сталося 10.06.1958 р.