«Остання адреса». Пам’яті Дімітріоса Бердебеса

Київські греки мають традицію поминати репресованих під час “Грецької операції” НКВС 1937 року в останню суботу лютого.

Цього року у поминальний день наше грецьке товариство «Енотіта» спільно з громадською ініціативою Остання Адреса – Україна відкрили меморіальну табличку «Остання адреса» на домі, де проживав грецький підданий Дімітріос Бердебес, репресований в ході «Грецької операції» НКВД.

Про це повідомляється на офіційній сторінці грецького товариства «Енотіта» у Фейсбуці https://www.facebook.com/enotita.greeks.kyiv/

Бердебес Дімітріос Діонісійович народився у 1889 р. на острові Кефалонія в селянській родині. Етнічний грек, мав грецьке підданство, перебував у СРСР за посвідкою на постійне проживання. В 1914 році він переїхав в тодішню Російську імперію. До революції Дімітріос Бердебес був власником буфету в Бессарабії. Згодом працював булочником в Одесі.

До арешту – булочник в їдальні Наркомату зв`язку УРСР. В перший день початку “Грецької операції” НКВС 15 грудня 1937 р. було видано ордер на арешт Бердебеса. Його заарештували наступного дня, 16 грудня 1937 р., у власній квартирі на вул. Рейтарській, 8. При обшуку вилучили лише посвідку на постійне проживання. Після арешту в Дімітріоса Бердебеса залишились дружина та 13-річний син-школяр.
Бердебесу було висунуто обвинувачення за ст. 54-6 КК УРСР – шпигунська діяльність.

На допиті, що його провели за кілька днів після арешту, він зізнався, буцімто з 1931 р. є агентом грецького консульства в Москві, за завданням якого шпигував на користь Греції.

5 лютого 1938 р. Дімітріоса Бердебеса було засуджено до розстрілу. Вирок приведено у виконання 25 лютого 1938 р. У листопаді 1940 р. скаргу сина Бердебеса Олександра Дмітрійовича на предмет перегляду справи щодо засудження батька було відхилено.

Меморіальна табличка встановлена при вході в будинок на вулиці Рейтарській, 8Б.

На церемонії відриття були присутні члени київського грецького братства “Енотіта”, посол Греції в Україні Георгіос Пукаміссас та заступник голови місії Александрос Будуріс, небайдужі кияни та журналісти.
Гроші на виготовлення були зібрані членами грецького братсва “Енотіта”.

Наше товариство «Енотіта» спільно з громадською ініціативою “Остання адреса” планує продовжити встановлення меморіальних табличок на будинках, де мешкали репресовані з метою відновлення пам’яті людей, які стали жертвами політичних репресій та державного свавілля в роки тоталітарної радянської влади на території сучасної України.
Ніколи знову.