Квіти, 8 березня і права жінок в Греції

Ще зовсім недавно мало хто в Греції відзначав Жіночий день – 8 березня, як, в принципі, і День Закоханих. День святого Валентина прижився вже років десять, а за ним і 8 березня – квіткові магазини кілька днів рекламують букети і красиво упаковані квіткові горщики – все-таки International Women’s Day.

У Греції є дві традиції: перша в засобах масової інформації – нагадування про права жінок, про домашнє насильство, про проблеми соціальної системи, друга – побутова – цей день для веселих і вільних посиденьок з подругами далеко від домашніх справ.

Жінки Греції права отримали не так і давно, і їх отримання пов’язане з величезними перешкодами. У 1848 році перша грецька художниця Елені Букур змушена була переодягнутися в чоловіка, щоб здобути освіту в Італії.

У 1890 році в грецький університет була прийнята перша студентка – Іоанна Стефанопулу. Обурений ректор висловить свою незгоду страйком протесту.

У 1903 році художниця Софія Ласкаріду вмовила короля Греції Георгія дозволити їй стати студенткою факультету образотворчих мистецтв афінського Політехнічного інституту. У 1907 році сестра Софії – Ірина Ласкаріду заснувала Школу сліпих в афінському районі Калліфея.

У 1908 році Анґеліки Панайотату стає першим лектором медичного факультету Афінського університету. Незгодні студенти на лекціях дружно кричать: «Твоє місце – на кухні!»

У 1940 році в Греції з’являється перша жінка-актриса Катерина Панайоту.

У 1952 (!) році жінкам дозволили брати участь у виборах. Правда, жінки, які отриамли право голосу, повинні були бути не молодше 30 років, і як мінімум, із закінченою початковою освітою (6 класів). Причому, жінкам було дозволено не тільки голосувати, а й обиратися.

Перша жінка-депутат Елені Скура була обрана в Салоніках вже у 1953 році.