Маріупольські греки згадали класика грецької літератури, який народився у Маріуполі

У грецькому культурному центрі «Меотида» за підтримки Генерального консульства Республіки Греція у Маріуполі, координатора з питань грецької освіти у м.Маріуполі, Маріупольського товариства греків та Маріупольського державного університету пройшов літературний вечір, присвячений одному з найбільших грецьких поетів ХХ століття – Павлосу Нірванасу.

Свято також мало на меті презентувати картини старих Афін із власної колекції Генерального консула Греції у Маріуполі пані Елені Георгопулу.

Мало хто знає, що П.Нірванас (справжнє ім’я Петрос Апостолідіс) є нашим земляком – він народився у Маріуполі у 1866 році в сім’ї купця Костантіноса Апостолідіса.

Відкрив вечір краєзнавець із Мангуша Микола Аджавенко, відомий дослідженнями історії греків Приазов’я.

«Свого часу мені Нірванаса відкрив професор Салонікського університету, – розповів Микола Аджавенко. – Дізнавшись, що я з Маріуполя, він запитав, чи знаю я, що класик грецької поезії Павлос Нірванас родом із Маріуполя? Мене цей факт зацікавив, і я взявся за маріупольський період біографії поета».

В ході роботи вдалося встановити, що батьки Нірванаса були родом із Греції (з островів Скопелос і Хіос), але зустрілися і побралися в Одесі, в грецькій церкві св. Костянтина. Через досить жорстку конкуренцію з боку земляків, батько майбутнього класика Константінос Апостолідіс переїхав до Маріуполя (нагадаю, що до 1859 р. у Маріуполі було дозволено селитися тільки грекам, євреям і італійцям).

«Так як у всіх джерелах про Нірванаса, які я зустрічав, – розповідає Микола Аджавенко, – немає точної дати його народження – тільки рік, я почав пошуки, коли ж саме він народився».

Хрестили майбутнього класика в Харлампіївському соборі, але церковні книги (в своєму роді акти ЗАГС) собору, освяченого у 1845 р., збереглися з 1969 р. Микола Анжавенко звернувся до Дніпропетровського обласного архіву і знайшов згадку про хрещення Петроса Апостолідіса у березні-квітні 1866 року. У 1871 році Константінос Апостолідіс був свідком на вінчанні в Харлампіївському соборі дочки міського голови Акима Аттарінова.

«Ось і всі дані, які мені вдалося зібрати про маріупольський період нашого земляка», – завершив свою розповідь Микола Костянтинович.

У 1872 році сім’я Апостолідіс покинула Маріуполь і поїхала в Грецію, тому класик грецької поезії був пов’язаний із нашим містом лише фактом свого народження.

Петрос Апостолідіс жив із сім’єю в Піреї, потім закінчив медичний факультет Афінського університету і служив у королівському флоті 32 роки, дослужившись до генерального головного лікаря, голови Верховного комітету охорони здоров’я Флоту і директора департаменту Морського міністерства. Як підкреслила у своєму слові голова Маріупольського товариства греків Надія Чапні, наш земляк став основоположником грецької психотерапії.

На вечорі наголосили, що Петрос Апостолідіс, який взяв літературний псевдонім Павлоса Нірванаса, видав понад 20 збірок поезії та прози, перша з яких з’явилася у 1884 році. Історики грецької літератури відносять його до літературного кола засновника Нової Афінської школи в літературі Греції Костиса Паламаса.

У 1923 році Нірванас був нагороджений за свою літературну роботу Відмінністю наук і мистецтв, а у 1928 році став членом Афінської Академії Наук. Наш земляк залишив після себе розповіді, вірші, романи, п’єси, займався літературною і театральною критикою, перекладами.

У своїй автобіографії «Лінгвістична автобіографія» (1905) Нірванас згадував, як він у ранньому дитинстві з батьком гуляв по березі моря, але ніде не обмовився, що це було Азовське море.

Крім насичених фактами виступів Миколи Аджавенка і Надії Чапні про Нірванаса, вірші літератора в оригіналі прочитали студенти МДУ. Вони ж підготували збірник поезії П. Нірванаса в перекладі на українську мову.

Вадим Джувага.