Українська Еллада в полі зору вчених

Всеукраїнська науково-практична конференція «Україна-Греція: історичні рефлексії», що пройшла в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті 15 березня з участю зарубіжних гостей, стала своєрідною платформою, яка сприяла обміну досвідом та координації зусиль вчених, які вивчають питання історичного розвитку Греції, україно-грецькі відносини на різних етапах історії, внесок греків у розвиток Північного Причорномор’я, Південної Бессарабії, Півдня України, міста Ізмаїла. Учасниками форуму стали вчені з різних регіонів України, Молдавії і Румунії.

Почесний гість заходу Алексіос-Маріос Ліберопулос, Генеральний консул Грецької Республіки в Одесі, був зустрінутий танцем “Сіртакі” у виконанні зразкового ансамблю «Катюша» і студентів хореографічного відділення ІДГУ.

На відкритті конференції були присутні ректор університету, професор Ярослав Кічук, заступник Ізмаїльського міського голови Сергій Баткілін, директор Грецького фонду культури (м.Одеса) Софроніс Парадісопулос, член Грецького товариства «Еллада» (м.Ізмаїл) Євгенія Іванова.

Пан Ліберопулос у своєму вступному слові зазначив, що Ізмаїл – місто багатонаціональне, а невелика грецька діаспора займає в ньому особливе місце вже не одне століття. На сьогоднішній день вона представлена ​​діяльністю товариства «Еллада» і її керівника Тетяни Мітакі. Крім того, присутність грецького етносу увічнено в деяких назвах вулиць Ізмаїла. Зокрема, в місті розташовані Грецький сквер і однойменна вулиця, а також вулиця Олександра Захаріаді. Генконсул нагадав, що у жовтні 2020 року відзначатиметься 200-річчя грецького національно-визвольного повстання проти турецького панування. Ізмаїл стане одним з місць проведення пам’ятних заходів, оскільки саме в нашому місті під керівництвом князя Олександра Іпсіланті у 1820 році пройшли історичні збори таємного товариства «Філікі етерія», на яких було затверджено план повстання.

Професор і проректор ІДГУ Лілія Циганенко представила присутнім книгу «Документи і матеріали до історії греків Південної Бессарабії».

В ході пленарного засідання зі своїми науковими доповідями виступили Лілія Білоусова (Одеса), Сержіо Мустяца (Кишинів, Молдова), Олена Акчебаш (Ізмаїл). Проблематика наукових досліджень охоплювала теми формування грецької громади Одеси в кінці XVII – початку XX століття, грецької спадщини в підручниках історії Республіки Молдова, а також історію прославленої в Ізмаїлі династії Захаріаді.

Після пленарної частини пройшли засідання чотирьох секцій, в яких виступили з доповідями понад 60 вчених, аспірантів, магістрантів, студентів, краєзнавців з Одеси, Ізмаїла, Переяслава-Хмельницького, Києва, Миколаєва, Кишинева та інших міст.

Міжнародна конференція пройшла на високому науковому рівні, політематичні доповіді на секційних засіданнях викликали інтерес і жваву дискусію. Учасники заходу висловили сподівання на продовження проведення в університеті подібних форумів, де історичні особливості формування і розвитку бессарабських етносів будуть розглядатися за участю зарубіжних фахівців.

Інна Дерменжі