У Маріуполі та Одесі відбулися церемонії спецпогашення марок і конвертів «Національні меншини в Україні. Греки»

У рамках святкування 198-ої річниці Дня Незалежності Греції у Маріуполі було проведено церемонію спеціального погашення чотирьох  поштових марок «Національні меншини в Україні. Греки».

На відзначення  «Дня національного відродження Греції»  Акціонерне товариство  «Укрпошта»  випустило  чотири  поштові  марки та конверт: марка з сюжетом –  «Церква Іоанна Предтечі. м. Керч, АР Крим», марка з сюжетом  «Пряля», марка з сюжетом «Танок «Серра» і марка з сюжетом «Великдень», а також Художній немаркований конверт.

Відомо, що греки мешкають на теренах сучасної України ще з античної доби й можуть вважатися автохтонним населенням нашої країни. В Україні існують численні пам’ятки античної грецької культури (Ольвія, Пантикапей, Херсонес та ін.) і середньовіччя (Білгород-Дністровський, Київ і Автономна Республіка Крим). У ХIV–ХV ст. у Криму навіть існувала держава – гото-грецьке князівство Феодоро. На півострові склалася й набула характерних рис унікальна грецька етноконфесійна спільнота, яку після переселення у 1778-1780 рр. у Надазов’я стали називати «маріупольські греки».

У XVI-XVIII ст. у Києві, Львові, Ніжині та ін. сформувалися потужні грецькі купецькі осередки. Пізніше місто Одеса стало визнаним освітнім і культурним центром не тільки греків України, а й Греції. Тут у 1814 р. була заснована організація «Філікі Етерія», що підготувала визволення Греції.

За радянських часів через голод і репресії греки зазнали значних втрат. У 1944 р. майже 20000 греків були депортовані із Криму так само, як і кримські татари.

Сучасна грецька спільнота складається в основному з трьох груп –  понтійців, фракійців й переважно (85%) «маріупольських» греків, які мешкають на Півдні Донецької області. Ці групи відрізняються своїми мовними та культурними особливостями, що пов’язані з місцем попереднього проживання й культурним впливом колишніх сусідів.

Наразі грецькі громади є майже у всіх великих містах і окремих селах Півдня і Сходу України.

Культура «маріупольських греків» на поштових марках представлена архітектурною спорудою – найдавнішою діючою церквою України в Керчі, і обрядом виготовлення ритуального хліба на Великдень. Культура греків-фракійців – в марці «Пряля», а греків-понтійців – традиційним чоловічим танцем «Пірріхос» або «Серра».

Автор сюжетів на марках, конверті та  штемпелі  Миколай  Кочубей. Величезну роботу над створенням даних марок також провели кандидат історичних наук Маргарита Араджионі та етнодокументаліст і перекладач Олександр Рибалко.

У церемонії Спецпогашення чотирьох поштових марок «Національні меншини в Україні. Греки» взяли участь радник голови Донецької облдержадміністрації  Микола Трофименко, секретар Маріупольської міської ради Степан Махсма, голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи, Генеральний консул Греції у Маріуполі пані Елені Георгопулу та заступник директора Донецької  дирекції  Акціонерного товариства «Укрпошта» Юрій Карпенко.

Номінал кожної марки – 8,00 грн; формат марок – 30х40,5 мм;  формат маркових аркушів – 155х199,5 мм. Кількість марок в аркуші -12 . Тираж  кожної марки  –  130 000 примірників. Марки – багатоколірні, спосіб друку – офсет.  Марки  надруковано  на ПК «Україна».

 На  згадку  про проведення Спецпогашення  «Укрпошта»  презентувала  конверт з погашеними марками: Обласній Державній Адміністрації, меру міста Маріуполя,   Генеральному консульству  Греції у Маріуполі,  Федерації грецьких  товариств України, Маріупольському державному університету і Маріупольському товариству греків.

22 березня у приміщенні Грецького фонду культури (м.Одеса) також відбулося погашення поштових марок, присвячених грекам України. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомила голова Громадської організації «Греки Одеси» Єлизавета Кузьмінська-Поліхроніді.

У церемонії погашення взяли участь директор Одеської дирекції ПАТ “Укрпошта” С. Дрозд, кандидат історичних наук М.Араджіоні, представник генерального консульства Греції пан С.Мокас, представник облдержадміністрації Я.Рєзнікова та інші почесні гості.

Організаторами заходу були обласна громада греків ім.Г.Маразлі і міська громада “Греки Одеси”.

Дорогі друзі! Пам’ятні марки і конверти кожен охочий зможе придбати у відділеннях “Укрпошти” і привітати своїх рідних та близьких оригінальним листом, а філателісти – поповнити новими експонатами свої колекції.

Прес-служба ФГТУ.