CВОБОДА – наша релігія!

Під цим гаслом у Національному музеї літератури України пройшло свято, присвячене 198-ій річниці Дня Незалежності Греції, і розпочалося  воно з оглядової екскурсії по виставках, які були спеціально відкриті до цієї дати  – художня та книжкова. Обидві виставки організовані  ГО «Ліга грецьких митців «Галатея».

Перша виставка представляє 45 творів художників грецького походження, серед яких 5 киян, новачків «Галатеї» – Наталя Журавльова, Олександра Макарська, Ольга Бублик, Евген Мануїлов та Костянтин Аврамов, кожен із своїм образотворчим мисленням, із своїм світосприйняттям, із своїм мистецьким напрямком. Різні теми, різні творчі почерки, різні підходи до самовираження,  але  присутніх це ніяким чином не обурювало, як раз навпаки, – вони  надто доброзичливо та з великою зацікавленістю розглядали твори, намагались увійшли в світ кожного автора, зрозуміти ідею, покладену художником в основу твору.

Невелика, компактна, але дуже світла зала дала можливість так збудувати експозицію, що живописні, графічні та керамічні твори представляли кожного художника окремо і повною мірою.

Урзуфські пляжі Володимира Донченка, каранські скелі  Володимира Зарбі, кримські пейзажі Віталія Валсамакі та Миколи Шамлі, березова діброва Івана Шекери усім присутнім, а їх було чимало, напевно нагадали  рідні краї далекого дитинства.

Акварелі та кераміка Георгія Беро завжди десь на межі філософії та гумору, мудрості та іронії, що викликає водночас і радість, і печаль, в залежності від вибору глядача. Але якщо навіть і печаль, то обов’язково світлу, в обов’язково з доброю посмішкою.

Виконавча манера та динаміка  творів Сергія Аленгоза одним нагадують розписи на античних грецьких вазах, іншим – відомі сюжети легенд та міфів Давньої Греції, а третім – і те, і те. Просто ці твори, як на мене, пронизані грецьким духом, грецькою ментальністю.

Друга – книжкова – виставка представлена в 8 вітринах, розповідає про історію греків України, їх переселення з Криму до Приазов’я, про історію окремих сіл та  міст, про часи страшних випробувань – голодомор, репресії, другу світову війну, про народні традиції, звичаї та кухню нашого народу.

Усі, кого могла зацікавити творчість греків-митців – поетів, письменників, художників, музикантів, могли побачити художні альбоми Архіпа Куїнджі, Георгія Косміаді, Юхима Харабета, Георгія, Валентини та Олени Беро,  Андрія Кутани, прозу Івана Аврамова, поезії Георгія Костоправа, Леонтія Ханахбея, Леонтія Кір’якова, Доната і Георгія  Патричі, Антона Шапурми, Миколи Хапланова, Віктора Бороти, Анастаса Кічика, Валерія Кіора, Георгія Левченка, Валентини Любченко і навіть нотну збірку пісень приазовських греків.

Після огляду виставок розпочався святковий концерт, що його підготувало Київське Еллінське братство «Енотіта».

Учні СШ №94 «Еллада» виконали народні танці материкової та острівної  Греції.

Грецький дитячий театр «Енотіта» виступив з театралізованою композицією «Герої не вмирають».

Добре відома співачка Світлана Плечак, як завжди, чудово проспівала сучасні грецькі пісні.

Тріо викладачів Київської дитячої академії  ім. Чемберджі (рояль, скрипка та вокал) подарували глядачам інструментальні п’єси та пісні грецьких композиторів.

А завершив концерт ансамбль традиційної грецької музики (бузуки, уті, дві скрипки та баян).

Це двогодинне занурення у стихію грецької культури – мови, пісні, танцю – було справжньою насолодою для усіх присутніх.

Перший Радник Посольства Грецької Республіки в Україні пан Александрос Будуріс у своєму виступі не тільки завдячив усім організаторам та учасникам свята, а й виразив задоволеність з приводу дружніх стосунків і творчої  співпраці  громадських організацій «Галатея» та  Еллінського братства «Енотіта»,  висловив слова підтримки і надії на подальші спільні зусилля щодо розвитку україно-грецьких відносин в освітній, культурній та просвітницькій діяльності.

 

Галина ЧУМАК,

голова ГО «Ліга грецьких митців «Галатея».