Святкування 198-ої річниці Дня Незалежності Греції в Одесі

В Одесі святкування Дня Незалежності Греції традиційно відзначається з розмахом і любов’ю. Одесити по праву вважають себе і своє місто причетними до набуття Грецією незалежності, і, по можливості, беруть найактивнішу участь в заходах, підготовлених до цієї події. У 2019 року в програму святкування увійшли кілька заходів, підготовлених Одеською філією Грецького фонду культури, Обласною громадою греків ім. Г.Г. Маразлі і Генеральним консульством Греції в Одесі. Фонд П.В. Бумбураса в цьому році окремих заходів не робив, але виступив спонсором частини з них.

22 березня у приміщенні Грецького фонду культури о 16 годині відбулася церемонія погашення поштових марок, присвячених грекам України. Марки відображають грецькі традиції кількох регіонів України, де проживають греки.  У церемонії погашення брали участь директор Одеської Укрпошти Сергій Дрозд; науковий співробітник інституту сходознавства Маргарита Араджионі; віце-консул Генерального консульства Греції в Одесі Спиридон Мокас; представник обладміністрації Ярослава Резнікова; представник товариства філателістів Одеси, Микола Тегнейрядно . Організаторами заходу були обласна громада греків ім. Г. Маразлі і міське товариство «Греки Одеси». Маргарита Араджионі розповіла про історію створення та значення кожної марки.

Спасибі всім, хто прийшов на цей захід, він не був заявлений заздалегідь в програмі святкування Незалежності Греції. Проте, був повний зал, люди з цікавістю і гордістю брали участь в даній церемонії. Всі колекційні марки, принесені з собою представниками Укрпошти, були відразу ж розпродані, один екземпляр директор Укрпошти подарував Спиридону Мокасу, представнику генерального консульства Греції, в минулому коллекціонеру- нумізмату. В кінці церемонії всі учасники дали інтерв’ю міському телебаченню «Град».

Будемо сподіватися, що наша культура, традиції, звичаї не поглинуться під напором глобалізації і залишаться з нами не тільки на красивих поштових марках!

23 березня, в суботу, о 14 годині в Грецькому фонді культури відбулося щорічне відкриття виставки кращих робіт та нагородження переможців XXIV Конкурсу дитячого малюнка «Дух Еллади з нами» на тему: «Великі греки всіх часів». Захід пройшов у співпраці з Фондом культури «Панайотіс Яннакос». Його директор Христос Яннакос взяв участь у відкритті виставки і нагородженні переможців.

О 18 годині наших гостей і членів грецької громади чекав ресторан «Печерського», де пройшла велика святкова програма, присвячена святу, за участю співачки Аглаї Поліхроніді і танцювального ансамблю «Ельпіда». Було приємно, що деякі гості прийшли зі своїми музичними подарунками, ми почули українські пісні у виконанні представників Інтелектуального Форуму, ансамблю української пісні під керівництвом Лариси Козловської, які прийшли до нас в барвистих національних костюмах і виступ Жужуни Дудучава, голови ромського національного товариства, яка подарувала слухачам кілька запальних одеських пісень. Були присутні гості з Греції, представники Українсько-грецької торговельної палати на чолі з паном Бугасом, Генеральний консул Греції в Одесі пан М. Ліберопулос, пан С. Мокас, пан П. Зекас, пан Г. Лякопулос, а також представники національних товариств Одеської області на чолі з представником обладміністрації Я. Резниковою, члени громади та ін.

Неділя, 24 березня, розпочалася з урочистого молебню і божественної літургії в Свято-Троїцькому соборі, який одесити досі називають грецькою церквою.

 

Хор виконав на грецькій мові візантійський спів «Ті Іпермахо стратиго» (Τη Υπερμάχω Στρατηγώ), (виконували соло співачки Аглая Поліхроніді і Олена Волошина). Вів літургію митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел, присутніх привітав зі святом Генеральний консул Греції пан Маріус Ліберопулос.

В кінці церемонії були покладені квіти на саркофаг, де знаходилися мощі Григорія П’ятого, Константинопольського. Далі процесія з собору перейшла в Грецький фонд, в музей «Філікі Етерія», в якому проходить щороку традиційний ритуал пам’яті. Говоряться промови, виступають діти, потім звучить клятва етерістів, а потім біля пам’ятника трьом засновникам “Філікі Етерія” відбувається церемонія покладання квітів від різних грецьких і українських організацій.

О 19 годині в Одеському академічному українському музично-драматичному театрі ім. В. Василька пройшов Святковий вечір, присвячений 25 березня. Глядачі побачили театрально-музичну виставу «Чотири традиції мандоліни в Греції» у виконанні грецьких солістів і музикантів, з участю танцювального Ансамблю філії Грецького Фонду Культури та одеської актриси Алли Нестерової. (За підтримки Благодійної організації «Фонд Бумбураса»). Глядачі дуже тепло приймали виставу і її учасників.

25 березня в приміщенні грецької громади на Ніжинській, 66 пройшла о 12 годині зустріч керівництва громади з гостями з Греції.

На зустрічі обговорювалися важливі питання подальшої співпраці.

В цей же день в Одеській філії Грецького Фонду культури о 14.30 відбулося відкриття виставки гравюр «Країна героїв» на теми: повстання 1821 року, міфи тощо, відомих грецьких художників граверів з колекції Христоса і Полі Коллялі, м Мегара (Аттика). На виставці було також представлено 41 видання книг з справжніми гравюрами і екслібрисами видних грецьких граверів.

Завершилося 25 березня традиційним прийомом у Генерального консула Греції в Одесі, який в цьому році відбувся в приміщенні Будинку Прийомів в Санаторному провулку. Після привітальних промов виступали з танцювальною програмою колективи Фонду та громади, живу участь брали в танцях і гості вечора. Так, на святковій ноті, завершився 198-й рік святкування Дня Незалежності Греції в Одесі.

Єлизавета Кузьмінська-Поліхроніді,

Одеса.