Аньєс Варда – легендарна феміністка грецького походження і авторка “нової хвилі” в кіно

Легенда світового кіно Аньєс Варда померла у Франції у віці 90 років. Класик французької “нової хвилі”. Сучасниця Жан-Люка Годара і Франсуа Трюффо. Славу режисерові і сценаристові принесли такі картини, як “Пуент-Курт”, “Клео від 5 до 7”, “Щастя”, “Без даху, поза законом”.

Варда – володарка почесного “Золотої пальмової гілки” Каннського кінофестивалю, перша жінка-режисер, яка отримала премію “Оскар” за видатні заслуги в кінематографі.

Аньєс Варда́, ім’я при народженні Арле́т Варда́ (фр. Agnès VardaArlette Varda, 30 травня 1928, Іксель, Брюссель, Бельгія — 29 березня 2019, Париж, Франція) — французька кінорежисерка, сценаристка і продюсер художнього і документального кіно, а також відомий фотограф. Ім’я Аньєс Варда тісно пов’язане і з французькою «новою хвилею», а також із феміністичним рухом. У 2015 році Аньєс Варда отримала Почесну «Золоту пальмову гілку» 68-го Каннського кінофестивалю, ставши першою жінкою, удостоєної цієї нагороди.

Аньєс Варда народилася 30 травня 1928 року в Брюсселі. Її мати була француженкою, а батько походив з грецької сім’ї біженців з Близького Сходу. Дитинство і юність провела в Бельгії і на півдні Франції, потім у Парижі. Вивчала історію в “Школі Лувру”, слухала лекції з літератури і психології в Сорбонні, а також на курси фотографів в “Національній вищій школі витончених мистецтв”.

“Я просто намагаюся чесно розповідати історії, знімати документальні фільми. Так, щоб вони наповнювали мене і інших задоволенням і розумінням. Співпереживати – напевно, це і є моя мета”, – говорила Варда.

За фільм “Без даху, поза законом” режисер отримала головний приз Венеціанського фестивалю.

У своєму першому кольоровому фільмі “Щастя” Варда малює портрет щасливої сім’ї, в якій чоловікові до пори до часу вдається успішно поєднувати любов до дружини і дітей з любов’ю до іншої жінки. За словами Варди, “це гарний плід з жорстоким смаком”.