Чому важливо побачити балет Since she грецького хореографа Дімітріса Папаїоанну

У лондонському Sadler Wales відбулася прем’єра балету Since she грецького хореографа Дімітріса Папаїоанну, який він поставив для знаменитої трупи Піни Бауш. Куратор Юлія Поліщук сходила на прем’єру – і ділиться враженнями з Vogue.ua.

З творчістю Дімітріса я познайомилася минулої осені, коли потрапила на його постановку The Great Timer у Sadlers Theatre в Лондоні. Давно хотіла побачити її своїми очима – знала, що Дімітріс 2004 року був постановником Олімпійських ігор в Афінах і вважається одним з найбільш цікавих хореографів нового покоління.

Мені здавалося, що я знаю про багато колаборацій в креативних індустріях, але після побаченого моє ставлення до мистецтва змінилося. На сцені була не просто відмінна хореографія – це був свіжий погляд на мистецтво. Дімітрісу вдалося об’єднати танець, музику, перформанс та візуальне мистецтво, при цьому цікаво, що в спектаклі взагалі відсутній текст, тобто літературна основа – Дімітріс, художник за освітою, часто відштовхується не від літератури, а від творів мистецтва.

Після вистави я потрапила на його public talk – і багато чого стало зрозуміло. Дімітріс починав як автор коміксів, ілюстратор. Хореографом став випадково: у 19 років, ще студент Школи образотворчих мистецтв в Афінах, він познайомився з балериною. Того ж року побував на гастролях театру культового німецького хореографа Піни Бауш. Вперше він побачив їх знаменитий спектакль “Кафе Мюллер”. Дімітріс каже, що плакав від початку до кінця вистави. Це був переломний момент – так Піна Бауш стала його головним «учителем». Ну, а 2000 року вони познайомилися особисто. “Найменше я цікавлюся тим, як люди рухаються. Мене цікавить, що ними рухає” – знаменита цитата Піни Бауш, яка багато в чому пояснює її стиль.

Бауш стала найрадикальнішим ім’ям в хореографії ХХ століття, а її Dance Theatre і сьогодні, після її смерті, залишається ключовим танцювальним театром у світі. У Бауш і Дімітріса багато спільного – наприклад, на танець, який вони ставлять, дуже впливає їхнє оточення. Дімітріс виріс в Афінах серед грецьких скульптур. Він постійно використовує їх як референс у своїх постановках – в його спектаклях багато оголеного тіла. Піна ж через пластику танцю створює взаємодію між тілом і реальним світом. Вони обидва не використовують ніякої мови / тексту в постановках, тільки рух і музику.

0 років тому Піна померла, і її театр, який базується в німецькому місті Вупперталь, продовжував показувати виключно її постановки. Через 10 років і вперше за всю історію роботи трупа запросила хореографа ззовні, щоб він поставив новий балет. Ним став Дімітріс Папаїоанну. Це історичний момент для театру Піни ще й тому, що запрошеним режисером став чоловік.

Його балет Since she (“З тих пір, як вона…”) – одна з найбільш обговорюваних прем’єр цього сезону. Вона відбулася в Афінах в кінці 2018 року, а 2019-го спектакль вирушив у гастролі. У лютому я потрапила на нього в Лондоні, а вже в липні його покажуть в Парижі – постарайтеся побачити, це того варте. «З тих пір, як вона …» – безсюжетне дійство під музику Вагнера, Баха і Тома Вейтса. Незважаючи на те, що Дімітріс став першим запрошеним хореографом, якого покликали працювати з трупою Бауш після її смерті, це не триб’ют Бауш, а самостійна робота Папаїоанну.

Мене не перестає вражати те, як Дімітріс працює з людськими тілами і абсолютно простими предметами: келихами, стільцями, чашками, як об’єднує все це в одному. Під час вистави зловила себе на думці, що я наче підглядаю за роботою художника, поки він створює нову картину. Тільки ця картина жива, і у глядача є можливість уявити її кінцевий варіант самому. До речі, у Дімітріса є принцип: він забороняє знімати і репетиції, і самі вистави. У цьому, мені здається, є якась таємниця і унікальність імпровізації. І частка іронії, звичайно.

Вистави Дімітріса цікаво розгадувати – в них багато референсів зі світу мистецтва, від Боттічеллі до Магрітта. Наприклад, у виставі The Great Timer було дві сцени, створені за мотивами Гойя і Рембрандта. Також можна було помітити посилання на роботу Боттічеллі “Народження Венери», але в інтерпретації Дімітріса це було народження не Венери, а якогось чоловіка. У виставі «З тих пір, як вона …» я побачила алюзії на Магрітта.

У постановках Дімітріса багато не тільки мистецтва, а й моди. Костюми одночасно елегантні і абсурдні. Ми можемо розглядати і тіло як костюм, адже в постановках багато оголених тіл. Дімітріс, на відміну від багатьох своїх колег, спеціально не одягав танцюристів у тілесні костюми, адже тіло в його постановках позбавлене еротичного аспекту, тут немає місця для спокушання або провокації, тому оголеність нікого не бентежить. З костюмами Дімітріс і його колега, постановник Thanos Papastergiou, працюють як справжні художники – і знаходять нове застосування знайомим речам. Наприклад, у виставі «З тих пір, як вона…» була сукня, зроблена з паперу – і трюк полягав у тому, що вона здавалася повітряною, наче це не папір, а шовк. Було багато суконь з драпіруванням – з посиланням на умовно грецьку моду. Вони нагадали мені образи, створені мадам Віоннет. Був цікавий штанний костюм з пластиковими трубами усередині нього, які надавали персонажу ексцентрики в рухах. Цей піджак легко міг би сконструювати Мартін Марджела.

Фото:  JULIAN MOMMERT