У Харкові відбудеться літературний вечір, присвячений великому грецькому поету Яннісу Ріцосу

6 квітня 2019 року о 13-00 в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна (Площа Свободи, 4, Центральна наукова бібліотека, 8-й поверх, читальний зал №1) відбудеться літературний вечір «Янніс Ріцос: поет, який оживляє камені. До 110-річчя від дня народження видатного грецького поета, письменника, драматурга».

Янніс Ріцос – великий грецький поет, письменник, драматург і мислитель 20-го століття. Його творча спадщина налічує понад ста поетичних збірок, дев’ять романів, чотири твори для театру, переклади, дорожні записки та інші публікації.

Народився Ріцос 1 травня 1909 року. У період 1921-1925 рр. Янніс навчався в гімназії. Писати почав дуже рано. У 1924 році його вірші були опубліковані в збірнику “Творчість дітей”. У 1925 році сім’я опинилася на межі розорення і Янніс переїхав в Афіни, де працював у Національному банку Греції клерком.

У 1926 році він захворів на туберкульоз. У період з 1927 по 1929 роки Ріцос лікувався в лікарні “Сотирія”, в 1930-му – в санаторії міста Ханья. У ці роки він вперше познайомився з ідеями марксизму. Саме цим ідеям Ріцос і присвятив свою творчість і своє життя.

У роки нацистської окупації Ріцос вступає до лав Національно-визвольного фронту Греції (ЕАМ) і Народно-визвольної армії Греції (ЕЛАС). Він стає однією з ключових фігур антифашистського опору. У 1942 році він створив поему “Останнє століття до людини”, драматургічну постановку “Жінка на березі моря”. Співпрацюючи з журналом “Вільна література”, що видається в Афінах, він також видав збірку “Випробування”.

Після війни, розділивши долю багатьох грецьких борців-антифашистів, Ріцос зазнав пекло концтабору на острові Макронісос, де написав цикл віршів “Кам’яний час”. Звільнення прийшло до поета тільки у 1952 році після протесту, який підписали діячі світової культури, зокрема, Луї Арагон, Пабло Неруда і Пабло Пікассо. Після шестирічних поневірянь по концтаборах, Янніс Ріцос нарешті знайшов довгоочікувану свободу.

Наступні 15 років відносно мирного життя дозволили Ріцосу створити філософські поеми циклу “Четвертий вимір”, мініатюри, що склали дві збірки “Свідоцтв”, цикл “На злобу дня”. У цикл “Четвертий вимір” увійшли поеми-сповіді, що знаменують якісно новий етап його творчості – етап художньо-філософського узагальнення життя і людських доль крізь призму міфу.

21 квітня 1967 року в Греції стався військовий переворот. Почався період правління “Чорних полковників”, встановилася військова диктатура правого спрямування. Янніса Ріцоса заарештували. Він знаходився в концтаборі на островах Юра і Лерос, а потім на засланні, в суворій ізоляції на острові Самос. Однак поет зумів таємно передати поетичні цикли “Камені”, “Повторення”, “Решітка” і “Вісімнадцять співанок гіркої батьківщини” грецькому композитору Мікісу Теодоракісу, якому вдалося виїхати до Франції.

Після падіння у 1974 році диктатури Ріцос оселився в Афінах, де провів останні два десятка років життя. У літературній біографії Ріцоса це був період тріумфу. Всенародна любов і визнання, переклади на всі мови світу, міжнародні премії, проголошення почесним доктором літератури в університетах у себе на батьківщині і за кордоном …

Помер поет 11 листопада 1990 року в Афінах і похований на батьківщині в Монемвасії.

Творчість Янніса Ріцоса – це вдала спроба поєднати слово і життя, це пісні про безсмертя людини, про свободу і кохання.

Додаткова інформація про проведення Фестивалю грецької культури в Харкові в 2019 році і цього літературного вечора

на сайті www.greeks.kharkov.ua,

а також за телефонами: 066-735-83-45, 097-429-61-70, 050- 506-94-72.