Маріупольське товариство греків відсвяткувало свій 30-річний ювілей. 

6 квітня в актовій залі Культурного центру “Меотида” Маріупольське товариство греків (МТГ) відсвяткувало свій 30-річний ювілей. 

На ювілеї були присутні гості: Генеральний консул Республіки Греція в Маріуполі Елені Георгопулу, голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи, проректор з науково-педагогічної роботи Маріупольського державного університету Ірина Петрова, представники інших національно-культурних товариств м. Маріуполя, які завітали поздоровити іменинників з їх святом.

В цей день гості та члени товариства мали змогу подивитися фільм про життя і діяльність МТГ, а дивитись було про що. На честь ювілею був підготовлений і святковий концерт, у якому взяли участь кращі творчі колетиви Приазов’я.

Маріупольське товариство греків – перше грецьке національно-культурне товариство в Україні, створене за часів перебудови і гласності групою патріотів-ентузіастів. Соціальне лідерство маріупольських греків історично обумовлене. З часу переселення греків з Криму до Приазов’я тут був зосереджений інтелектуальний, духовний та економічний потенціал. Тому цілком закономірно, що греки Маріуполя завжди були серед ініціаторів багатьох починів, відігравали активну роль у збереженні та розвитку грецької самобутності і національних духовних цінностей. У 20-30-х, в 60-х роках і з другої половини 80-х років ХХ ст. маріупольські греки були в авангарді сприятливої ​​державної національної політики, спрямованої на розвиток освіти, культури, традицій національних меншин.

Маріупольське товариство греків народилося під назвою «Товариство грецької мови і культури» 25 січня 1989 року на зборах ініціативної групи, до якої увійшли Олександр Ашла, Валентина Коноп-Ляшко, Олена Коноп, Лель Кузьменков, Ігор Налчаджи, Василь Чапні, Володимир Харакоз, Костянтин Діамантопулу, Дмитро Топалов, Федір Бахчисарай, Олексій Сагір, Георгій Цівадіц, Костянтин Малакуцко, Микола Токій, Федір Харабаш, Валентин Константинов. Першим головою товариства було обрано Олександра Ашла. З тих пір громадська організація пройшла кілька перереєстрацій, змінивши ряд назв: «Маріупольське міське товариство радянських греків», «Меотида», і, нарешті, – «Маріупольське товариство греків».

Протягом різних періодів діяльності головами товариства були енергійні ентузіасти і патріоти руху: Микола Темір, Сава Хараджа, Олександра Проценко-Пічаджи, Валентина Коноп-Ляшко, Олександр Каріда, останні 17 років товариство очолює Надія Чапні.
За 30-річну історію свого існування МТГ досягло значних успіхів в консолідації етнічних греків і поціновувачів грецької національної культури, їх духовному згуртуванні, культурно-просвітницькій, науково-дослідницькій, інформаційно-видавничій, соціальній, міжнаціональній та міжнародній діяльності.

На сьогоднішній день МТГ об’єднує в своїх рядах понад 2000 греків. Пріоритетним напрямком діяльності МТГ було і залишається розвиток грецької освіти, про що свідчить навіть його перша назва. Тут на початку 1989 року почалося організоване вивчення новогрецької мови. Звідси виїхала на стажування до Греції перша група вчителів. У 1991 році в місті був відкритий гуманітарний коледж (нині Маріупольський державний університет), де з ініціативи товариства на всіх факультетах було розпочато професійне вивчення новогрецької мови. Саме в Маріуполі досягнуто рекордне число навчальних закладів, які вивчають мову історичної батьківщини. Їх кількість на сьогоднішній день, на жаль, скоротилася, проте недільна грецька школа при Маріупольському товаристві греків успішно працює при активній і результативній участі школярів і вчителів бере участь у щорічних олімпіадах, при тісній і плідній співпраці з МДУ і викладачами з Греції.

Маючи значний творчий потенціал в особі письменників, поетів, художників, краєзнавців, МТГ успішно займається культурно-просвітницькою діяльністю. Товариство пишається своїми талановитими, працьовитими творчими діячами та колективами, прагне підтримувати і популяризувати їх творчість. Рада товариства за допомогою меценатів займається виданням літературної спадщини греків Приазов’я та творів сучасних авторів.

Зусиллями лідерів і активістів товариства за підтримки ФГТУ грецькою фірмою «Міханікі» для маріупольських греків в центрі міста побудовано культурний центр «Меотида», в урочистому відкритті якого 16 квітня 2008 року взяв участь Президент Греції Каролос Папуляс.

Значну пропагандистську і організаційну роль в житті МТГ до 2014 року грала газета «Хронос», яку товариство видавало протягом 20 років. Серед постійних авторів, що публікувалися в «Хроносі», були краєзнавці, історики, активісти товариства: Лель Кузьменков, Олімпіада Хаджинова, Микола Токій, Вадим Джувага, Микола Коссе, Іван Чапні, Віктор Харабет, Аркадій Проценко, Павло Мазур, Василь Єфременко, Вікторія Іващенко , Андрій Беш, Ольга Партакела та інші. Зараз інформація про життя товариства публікується на сторінці МТГ в Facebook, а також на офіційному сайті http://www.greeks.in.ua. Відеоархів життя МТГ, створений завдяки зусиллям Валерія Утенкова на каналі «Греки Маріуполя» в Youtube.

МТГ підтримує конструктивні відносини з державними та громадськими структурами України, Греції, Кіпру, в складі ФГТУ зміцнює дружні зв’язки з греками зарубіжжя. Будучи одним із засновників ФГТУ, МТГ зробила істотний внесок у становлення і зміцнення Федерації.

Сьогодні МТГ, переживаючи кризу і епоху змін разом з Україною, відчуваючи певні економічні труднощі, як і раніше залишається працездатним національним об’єднанням, яке працюють у складі ФГТУ, «Асоціації національніх меншин Донецької області «Співдружність», Координаційної Ради сприяння розвитку громадянського суспільства Маріуполя в інтересах грецької громади Маріуполя.

Вікторія ІВАЩЕНКО,
член Ради МТГ.