«Без правил, без кордонів. Андреас Ембірікос (1901-1975)»

13 квітня о 13-00 в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна (8-й поверх, виставковий зал) відбудеться відкриття планшетної фотовиставки «Без правил, без кордонів. Андреас Ембірікос (1901-1975)».  Виставка підготовлена ​​Одеською філією Грецького Фонду Культури.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

    Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос»

Андреас Ембірікос – перший грецький поет-сюрреаліст і перший психоаналітик, письменник-романіст і фотограф. Він є одним із найяскравіших представників грецької літератури «Покоління 30-х» минулого століття.
Андреас Ембірікос народився 2 вересня 1901 року в місті Бреїла, нині Румунія, в сім’ї одного з найбагатших і найвпливовіших судновласників того часу – Леонідаса Ембірікоса. Незабаром його сім’я переїжджає в місто Ермуполіс на острові Сірос в Егейському морі, а з 1908 р. поселяється в Афінах. Закінчивши гімназію, Андреас служить на флоті. Потім він вчиться на філософському факультеті Афінського Університету. У наступні роки Ембірікос разом із матір’ю переїжджає до Лозанни і продовжує навчання у Франції і Англії. Він вчиться у Королівському коледжі Лондона, а закінчує свою освіту в Парижі.

У формуванні особистості поета чималу роль зіграв той факт, що мати Андреаса, Стефанія, з якою у нього були дуже теплі стосунки, мала й слов’янське коріння. Її мати, Софія Соломоніс-Коваленко, народилася у Києві.

Ембірікос розпочав писати ще в 10 років, але рішення цілком присвятити себе творчості було прийнято тільки після того, як він усвідомив, що спроби продовжити сімейну справу батька не увінчалися успіхом.

У 1931 році Андреас Ембірікос повернувся до Греції і працював протягом деякого часу докером.  У роки фашистської окупації Ембірікос залишався в Афінах. Він не покинув місто навіть в період запеклих боїв за визволення столиці Греції.

З формальної точки зору, книги Ембірікоса, його літературна творчість діляться на три категорії:

  • збірники віршів – «Доменна піч», «Внутрішній простір», «Сьогодні як завтра і як вчора»;
  • змішані тексти – «Твори або особиста міфологія», «Октану»;
  • прозові твори – «Арго або політ на повітряній кулі», «Земфіра або таємниця Пасіфеї» і багатотомний роман «Грейт Істерн».
    Всі твори Ембірікоса, доповнюючи один одного, представляють собою свого роду путівник по внутрішньому світу поета. У них часто виділяються три смислових пласти: героїчний, що втілює мрію про руйнування старого світу і настання нового світопорядку, еротичний і релігійний. Всі вони тісно переплітаються між собою. І неважко помітити відповідність трьом головним установкам французького сюрреалізму – революції, любові, містицизму. Тільки у Ембірікоса цей новий світ, висловлюючись словами Андре Бретона, – це «прийдешнє з’єднання двох станів: сну і дійсності».

Ембірікос був дуже різнобічною людиною. Ще у 1935 році він першим у Греції приступив до психоаналітичної практики. Він також займався перекладами, колекціонував марки, пристрасно захоплювався фотографією, багато подорожував. З молодості його бажанням було об’їхати весь світ на кораблі.

Помер Андреас Ембірікос 3 серпня 1975 року в Афінах. Його ім’я назавжди вписане в поетичну атмосферу Греції.

Додаткова інформація про проведення Фестивалю грецької культури в Харкові у 2019 році і цього заходу – на сайті www.greeks.kharkov.ua,

а також за телефонами: 066-735-83-45, 097-429-61-70, 050 -506-94-72.