У Греції стурбовані придбанням Туреччиною російських С-400 «Тріумф»

Міністр оборони Греції Евангелос Апостолакіс заявив, що Афіни вкрай стурбовані придбанням Туреччиною російських самохідних зенітно-ракетних систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф».

Про це Апостолакіс розповів в інтерв’ю Open TV, повідомляє dt.ua з посиланням на видання Ekathimerini.

«Міністр оборони Греції Евангелос Апостолакіс заявив, що стурбований закупівлею Туреччиною російської системи ЗРК С-400», – йдеться у повідомленні.

Апостолакіс додав, що переозброєння турецької ППО на далекобійні російські С-400 повністю змінить ситуацію з точки зору контролю над повітряним простором над Егейським морем. Таким чином, Греції буде необхідно придбати новітні винищувачі F-35 або інші рівноцінні літаки для посилення своєї протиповітряної оборони, щоб забезпечити баланс сил.

Міністр оборони Греції нагадав, що Афіни і Анкара традиційно знаходяться не в кращих відносинах; крім цього, у Туреччини є взаємні претензії і з США, і з Європейським союзом.

2 грудня 2018 року у Вашингтоні ультимативно заявили, що Анкара повинна відмовитися від угоди з Москвою, в іншому разі країну можуть позбавити членства в програмі F-35. Однак ще в листопаді турецька сторона заявила про неможливість скасування багатомільярдних домовленостей з Росією.

Вважається, що постачання літаків F-35 Туреччині заморозили саме через закупівлю останньою комплексів С-400 – у США побоюються, що російські військові фахівці при розміщенні систем ППО у Туреччині можуть досконально вивчити всі сильні і слабкі сторони новітнього винищувача. Втім, навіть якщо і так, то Конгрес запізнився, так як два винищувачі Туреччина від США отримати усе-таки встигла.

Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи «земля-повітря». Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.

29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.

Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми – 55% – буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші постачання було заплановано на березень 2020 року.

Однак 7 вересня 2018 року російські ЗМІ з посиланням на коментар директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва повідомили, що постачання до Туреччини російських систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф» відбудеться зі значним випередженням графіка – у середині 2019 року.